Awans i podwyżka – jak o nie walczyć i osiągnąć sukces?

Obowiązków przybywa, a Ty nadal znajdujesz się na stanowisku, gdzie zostałeś przyjęty lata temu? Czujesz, że jesteś gotowy, aby sprawdzić się na wyższej posadzie? Prawdopodobnie oznacza to, że przyszedł czas na rozmowę o awansie. A może obecna stawka godzinowa już Cię nie satysfakcjonuje? Rozważ starania o uzyskanie podwyżki. Jak o nie zawalczyć? O co warto zadbać, a czego unikać? Dowiedzmy się więcej na ten temat.

Odpowiednie przygotowanie do rozmowy – słuszne argumenty

Rozmowa na temat uzyskania awansu i podwyżki dla wielu pracowników może być stresującym zadaniem. Aby osiągnąć sukces, należy stawić czoła wyzwaniu, a przede wszystkim dobrze się do niego przygotować. W pierwszej kolejności zastanów się, jakimi wartościami kieruje się firma, a zwłaszcza szef i co jest dla niego najważniejsze podczas codziennego wykonywania obowiązków.

Na przykład w niektórych miejscach częste zostawanie po godzinach nie zawsze będzie mile widziane, ponieważ może wskazywać na małą efektywność pracy. Jeśli jednak spełniasz wymagania, które przełożony najbardziej pochwala, pamiętaj o zaznaczeniu swojego zaangażowania.

Co ważne, powinieneś przedstawić swoje argumenty razem z poparciem ich konkretnymi dowodami, np. lepszymi wynikami miesięcznymi, do których głównie się przyczyniłeś. Dobrze jest powołać się nie tylko na wkład w rozwój firmy, ale także swój własny. Doszkalanie się, zdobywanie nowych umiejętności, uczestniczenie w różnych kursach – właśnie one wskażą na Twoją motywację, inicjatywę i ambicje, które powinny zostać nagrodzone. 

Czego unikać przy staraniach o awans i podwyżkę?

Jeśli jesteś pewny swoich racji, to świetnie, ponieważ prawdopodobnie oznacza to, że chęć uzyskania awansu i podwyżki nie jest bezpodstawna. Natomiast unikaj podczas rozmowy argumentów i zdań, które bardziej wskazywałyby na żądania niż prośbę. Zbyt duża pewność siebie może zostać odebrana jako arogancja, co rzadko jest chętnie widziane u pracownika. A zatem przed konfrontacją zastanów się, jakich słów powinieneś użyć, wybierz odpowiedni moment i pamiętaj o zachowaniu profesjonalnego szacunku.

Co w sytuacji, gdy plan się nie powiedzie?

Najważniejsze jest, aby nie poddawać się po pierwszej próbie. Jeśli szef lub przełożony jasno dał do zrozumienia, że to nie jest odpowiednia pora na uzyskanie awansu lub podwyżki, nie oznacza to, że po jakimś czasie nie możesz ponowić swojej prośby. Być może w Twoim przypadku problemu nie stanowi brak konkretnych umiejętności potrzebnych na danym stanowisku, ale zwyczajnie wybrałeś zły moment do podjęcia rozmowy, choć nie jesteś tego świadomy. Możliwości jest wiele, dlatego nie warto tracić wiary w siebie. Natomiast jeśli Twoja propozycja zostanie wielokrotnie odrzucona, a przedstawione argumenty Cię nie satysfakcjonują i czujesz, że dane miejsce pracy hamuje Twój rozwój, zdecyduj się na znalezienie innego zatrudnienia z lepszymi warunkami. Warto poświęcić na poszukiwania odpowiedniej oferty sporo czasu, ponieważ w ten sposób zyskasz większą szansę na to, że nowe stanowisko faktycznie Cię zadowoli. A zatem przeglądając ogłoszenia, uzbrój się w cierpliwość, zapoznaj z lokalnym rynkiem (przykładowe oferty z Nowego Targu znajdziesz m.in. na stronie https://twoje-podhale.pl/praca-w-nowym-targu-znajdz-nowe-oferty-pracy/), odśwież swoje CV, a następnie przygotuj się dobrze na rozmowę kwalifikacyjną.

Artykuł sponsorowany

Oceń nasz post
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *