Co na chrypkę? Domowe sposoby i leki

Osoby, które pracują głosem, a więc m.in. nauczyciele, wykładowcy, piosenkarze, aktorzy czy osoby występujące publicznie, często mierzą się z dolegliwościami, takimi jak nadwyrężenie strun głosowych czy chrypka. Problemy te jednak wcale nie są zarezerwowane tylko dla wybranych zawodów i tak naprawdę mogą przydarzyć się każdemu. Jeśli szukasz sprawdzonych metod na to, by skutecznie poradzić sobie z chrypką, koniecznie przetestuj nasze sposoby.

Chrypka – co to takiego?

Zanim odpowiemy na pytanie co na chrypkę, warto zastanowić się, czym tak naprawdę jest i skąd się bierze chrypka. Mianem chrypy określa się zmianę specyfiki głosu, która powoduje jego podwyższenie albo obniżenie, szorstkość, a niekiedy brak możliwości wydobycia z siebie odpowiedniego lub jakiegokolwiek dźwięku. Chrypa osłabia głos i prowadzi do zmiany jego barwy.

Najczęstsze przyczyny chrypki

Wybór odpowiedniej metody leczenia należy zacząć od ustalenia przyczyn niedyspozycji głodu. Powody, dla których mierzymy się z chrypą mogą być różne: od przemęczenia i nadmiernego napięcia strun głosowych, poprzez choroby, takie jak infekcje górnych dróg oddechowych czy zapalenie krtani, aż po alergię. U dzieci chrypka często może być również wynikiem długotrwałego, intensywnego płaczu lub krzyku. Zdarza się też, że u jej podłoża leżą poważniejsze stany chorobowe. Najczęściej jednak jest ona skutkiem nadużywania głosu. Wtedy nieprzyjemne objawy możemy złagodzić, stosując domowe metody oraz leki na struny głosowe.

Co na chrypkę? Domowe sposoby i tabletki na glos

Chrypka to przede wszystkim utrapienie osób, od których zawód wymaga częstego wypowiadania się lub śpiewania. Niezależnie jednak, czy jest to dolegliwość nawracająca, czy zdarza nam się stosunkowo rzadko, najlepiej jest zacząć działać już po zauważeniu jej wczesnych symptomów. W pierwszej kolejności należy wyeliminować kontakt z czynnikami podrażniającymi krtań, a zatem chociażby dymem papierosowym czy kurzem. Jeżeli tylko to możliwe, powinniśmy także ograniczyć mówienie. Dobrym pomysłem jest również sięgnięcie po leki przyspieszające regenerację strun głosowych. A więc, co na chrypkę? Polecanym środkiem, który mogą przyjmować zarówno dorośli, jak i dzieci od 6 roku życia, są tabletki ssania Homeovox®. Lek ten można przyjmować też profilaktycznie, jeżeli wiemy, że następnego dnia nasz głos będzie narażony na ponadprzeciętny wysiłek.

Jak dbać o głos?

Co na chrypkę? O struny głosowe warto dbać nie tylko wtedy, kiedy odczuwamy już dolegliwości. Aby ich uniknąć, dobrze jest:

  • dbać o właściwy poziom nawilżenia powietrza w miejscach, w których spędzamy znaczną ilość czasu, np. w sypialni czy w biurze,
  • podczas oddychania pracować przeponą,
  • przestrzegać zaleceń odnoszących się do odpowiedniej ilości snu i odpoczynku w ciągu doby,
  • podczas wypowiadania się, oddychać przez nos, a nie przez buzię,
  • unikać nadmiernego stresu.

Kiedy z chrypką udać się do lekarza?

Często nawracająca i przewlekła chrypka może być objawem poważniejszych schorzeń, dlatego nie warto jej lekceważyć. Jeśli nasz stan nie ulega poprawie po 3 dniach stosowania leków, należy udać się do lekarza rodzinnego. Doktor, po wstępnym rozpoznaniu przyczyny chrypki, wypisze nam skierowanie do specjalisty.

___

Homeovox® tabletki drażowane. Produkt złożony. Wskazanie do stosowania: chrypka, nadwyrężenie strun głosowych (mówienie, śpiewanie). Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: BOIRON SA, 2 avenue de l’Ouest Lyonnais, 69510 Messimy, Francja.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą 1/Homeovox/29.01.2024.

5/5 - (1 głosów)
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *