Idealne zaręczyny – jak powinny wyglądać i kiedy najlepiej to zrobić?

Zaręczyny to jedno z bardziej wyczekiwanych i piękniejszych momentów w życiu każdej pary. Jeśli dwoje ludzi się naprawdę kocha, jeśli są ze sobą szczęśliwi i chcą spędzić ze sobą resztę swojego życia, zaręczyny wydają się być naturalną koleją rzeczy.

Czym są zaręczyny?

Tradycyjne zaręczyny oraz te oryginalne to wyjątkowy moment w życiu kobiety i mężczyzny. Jest to przełom, w czasie którego związek wchodzi na całkowicie nowy poziom. Jeśli ukochana kobieta zgodzi się wyjść za mężczyznę, kiedy powie wymarzone „Tak”, jest to start dla okresu narzeczeństwa, który z biegiem czasu poprowadzi do ślubu.

Zaręczyny to nie byle co. To nie tylko pierścionek zaręczynowy czy kwiaty. To nie tylko romantyczna kolacja i czułe słowa. To przyrzeczenie zawarcia w przyszłości związku małżeńskiego. Choć obecnie temat zaręczyn wygląda inaczej w każdym zakątku świata, dobrze byłoby uściślić, co znaczy dla danej pary.

Oświadczyny a zaręczyny — czym to się różni?

W nazewnictwie istnieją dwie dość podobne nazwy, które jednak oznaczają coś innego, jednak bardzo często stosowane są zamiennie. Otóż zaręczyny to coś innego, niż oświadczyny. Oświadczyny są propozycją zawarcia związku małżeńskiego. Propozycja ta wychodzi od mężczyzny. W tym samym momencie obdarowuje on swoją wybrankę pierścionkiem zaręczynowym. Z kolei zaręczyny to moment, w którym ta druga osoba, pytana, wyrazi chęć zawarcia w przyszłości związku małżeńskiego. 

Jak powinny wyglądać zaręczyny? 

Współcześnie znacznie więcej par decyduje się na oryginalne zaręczyny, które odbywają się w ważnym dla pary miejscu. Jednak tradycyjne oświadczyny nie wychodzą z mody, choć nie każdy wie, że coś takiego istnieje. Jak wyglądają tradycyjne zaręczyny? Zazwyczaj polegają na tym, że przyszły narzeczony zjawia się w domu przyszłej narzeczonej i tam pyta o zgodę zarówno ojca, jak i matkę. Według tradycji rodzice muszą wyrazić swoją zgodę na zawarcie związku małżeńskiego. Zaręczyny mogą odbyć się też w gronie najbliższych, niekoniecznie wyłącznie w obecności rodziców. 

Obecnie większość par stawia na nietypowe zaręczyny. Mogą one odbyć się w trakcie romantycznej kolacji, którą mężczyzna zorganizuje samodzielnie lub zabierze swoją wybrankę serca w jakieś nietypowe miejsce. Moment zaręczyn warto celebrować bardzo hucznie, dlatego nic dziwnego, że mężczyźni chcą dać swojej ukochanej wszystko, co najlepsze i organizują niezapomniane zaręczyny na plaży, w hotelu, podczas lotu helikopterem. Próbują trafić w odpowiedni pomysł, bazując na osobowości swojej wybranki. A jeśli jest ona dość nieśmiała, strzałem w dziesiątkę będzie, jeśli planujesz kameralne zaręczyny tylko we dwoje. Czasem wystarczy, że zdecydujesz się na smaczną kolację w Waszej ulubionej restauracji, by spełnić oczekiwania swojej kobiety.

Jakie kwiaty podarować kobiecie w trakcie zaręczyn?

Tradycyjne zaręczyny to nie tylko podarowanie pierścionka zaręczynowego przyszłej narzeczonej, ale również trzeba mieć ze sobą bukiet kwiatów, a najlepiej dwa. Jeden dla narzeczonej, drugi dla jej matki. Jeśli rezygnujesz z zaręczyn w obecności rodziców przyszłej narzeczonej, wystarczy Ci jeden bukiet, który mimo wszystko warto podarować, prosząc o jej rękę.

Jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty podarować swojej kobiecie w czasie zaręczyn, z pewnością powinny być to róże. Nie ma sztywnej reguły co do ilości kwiatów, jednak kwiatowa tradycja mówi, że 108 róż to wyraźny komunikat „wyjdź za mnie” z kolei 21 róż mówi kobiecie „jestem cały Twój”, natomiast 12 róż to bukiet mówiący „bądź moja na zawsze”. 

Czy zaręczyny powinny odbywać się w obecności rodziców?

Nie da się ukryć, że obecnie nie ma zbyt wielu par, które decydowałyby się na zaręczyny w gronie rodziców, w gronie najbliższych. Nic w tym złego, jeśli nie planujesz tradycyjnych zaręczyn. Zawsze można spotkać się z rodzicami narzeczonej już po fakcie i poinformować wspólnie o podjętej decyzji. 

O czym trzeba pamiętać, decydując się na zaręczyny?

Decydując się na zaręczyny, przede wszystkim należy pamiętać o pierścionku. Pierścionek zaręczynowy to główny symbol tego wyjątkowego i ważnego kroku. Nie można jednak wybierać biżuterii na chybił trafił. Trzeba zastanowić się, czy kobieta woli biżuterię z żółtego złota, a może jednak białego. Nie każda przedstawicielka płci pięknej kocha diamenty. Są i takie, które wolą inne, bardziej nietuzinkowe i oryginalne kamienie. Na szczęście pole do popisu jest spore — firmy zajmujące się produkcją biżuterii dostarczają naprawdę rozmaite przykłady pierścionków, spośród których można wybrać ten jeden najpiękniejszy i najlepiej pasujący do charakteru i osobowości przyszłej panny młodej. 

Zanim podarujesz ukochanej pierścionek, warto zastanowić się też, co powiedzieć jej podczas tego wyjątkowego momentu. Nie musi to być oklepana formułka, czyli pytanie „czy wyjdziesz za mnie?”. Może to być coś znacznie bardziej romantycznego, co zrozumiecie tylko Wy dwoje!

Oceń nasz post
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *