Jak usunąć wilgoć z łazienki? Co zrobić, jeśli pojawi się w niej pleśń?

Łazienka to pomieszczenie charakteryzujące się wysoką wilgotnością, co w połączeniu z podwyższoną temperaturą powietrza panującą we wnętrzu, stwarza idealne warunki do rozwoju szkodliwej pleśni. Mimo regularnego sprzątania czasem konieczne jest zastosowanie dodatkowych metod, aby poradzić sobie z wilgocią w łazience. Oto kilka wskazówek, jak zaradzić temu problemowi.

Wilgoć w łazience – czy jest groźna?

Wysoka wilgotność powietrza w łazience może prowadzić do rozwoju szkodliwych grzybów. Mogą one być groźne dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku osób z chorobami układu oddechowego. Grzyby, w tym pleśń, wytwarzają zarodniki, które mogą wywoływać reakcje alergiczne i problemy ze zdrowiem. Ponadto nadmierna wilgotność przyspiesza korozję i uszkodzenie podatnych na nią materiałów w łazience: mebli, grzejników, metalowych rur czy armatury. Dlatego ważne jest, żeby zadbać o odpowiednio niski poziom wilgotności w łazience i podejmować działania zapobiegające rozwojowi grzybów.

Jak radzić sobie z wilgocią w łazience?

Żeby utrzymać łazienkę w dobrym stanie, należy pamiętać o kilku ważnych czynnościach:

  • po skorzystaniu z wanny lub prysznica koniecznie dokładnie osuszaj mokre powierzchnie. W ten sposób zapobiegniesz zaleganiu wody, co sprzyja rozwojowi pleśni,
  • po wyjściu zawsze zostawiaj uchylone drzwi od łazienki. Dzięki temu zapewnisz swobodny przepływ powietrza, co pomoże zmniejszyć wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczenia,
  • regularnie sprawdzaj stan kratki wentylacyjnej i usuwaj z niej wszelkie zanieczyszczenia, np. kurz, włosy czy pajęczyny. Kratka wentylacyjna odpowiada za prawidłowe odprowadzanie wilgoci i zapobiega kondensacji pary wodnej na powierzchni ścian.

Warto zaznaczyć, że w usuwaniu wilgoci z łazienki pomocne mogą być pewne gatunki roślin. Gdyby przyznawano medale w kategorii „naturalne osuszacze powietrza”, z pewnością otrzymałyby je takie rośliny doniczkowe jak skrzydłokwiat, bluszcz, paproć czy zielistka. Należy podkreślić, że rośliny te, poza zwalczaniem wilgoci, wykazują również zdolność do oczyszczania powietrza ze szkodliwych drobnoustrojów. Niestety, można je stosować wyłącznie w łazienkach z oknem lub świetlikiem – tak jak pozostali przedstawiciele świata roślin, potrzebują dostępu do światła naturalnego.

Co robić, gdy pojawia się pleśń?

Choć roślinom pochłaniającym wilgoć z pewnością należą się puchary, a konsekwentne przestrzeganie takich zasad jak regularne wietrzenie łazienki czy czyszczenie kratki wentylacyjnej niewątpliwie przynosi korzyści, to jednak niekiedy nie udaje się uniknąć pleśni. Co zrobić, jeśli pojawi się ona na ścianach czy suficie albo w innych miejscach w łazience? Jeśli masz pewność, że przyczyną powstawania grzybów jest wyłącznie wilgoć w łazience i niedostateczna wentylacja tego pomieszczenia, zaopatrz się w dobry środek grzybobójczy.

Środki grzybobójcze to preparaty chemiczne, które służą do zwalczania grzybów (w tym pleśni) na różnych powierzchniach. Działanie takiego środka polega na zniszczeniu struktury grzyba oraz uniemożliwieniu jego rozwoju i rozmnażania.

Po aplikacji środek grzybobójczy penetruje materiał i dociera do warstw, w których rozwija się pleśń. Tam niszczy grzyby i ich zarodniki, co prowadzi do zahamowania rozwoju pleśni i zapobiega jej ponownemu pojawieniu się. W zależności od składu chemicznego i stopnia zaawansowania problemu czasami konieczne może być powtórne zastosowanie środka grzybobójczego. Ważne jest również stosowanie preparatów o odpowiedniej sile i w odpowiedniej ilości, aby uniknąć niepotrzebnego zniszczenia odgrzybianej powierzchni.

Oceń nasz post
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *