Jak wygląda pierwsza wizyta u adwokata w sprawie o rozwód?

Sam temat rozwodu może być dla wielu osób bardzo stresujący, jednak decyzja o skorzystaniu z pomocy profesjonalisty jest rozsądnym rozwiązaniem. Prawnik wyjaśni, jak będzie przebiegał cały proces i poinformuje o niezbędnych formalnościach.

Warto przygotować się do pierwszego spotkania tak, aby wizyta u adwokata w sprawie rozwodowej przebiegła sprawnie i rozwiała nasze wątpliwości czy obawy.

Rozwód – kiedy udać się do adwokata?

Sąd może orzec rozwód w sytuacji, gdy zachodzi trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Konieczne jest więc wcześniejsze ustanie więzi fizyczne, psychiczne oraz gospodarcze.

Nie oznacza to jednak, że musimy zwlekać z zasięgnięciem porady prawnej do czasu, gdy np. jedna ze stron wyprowadzi się z domu. Na wizytę u adwokata w sprawie rozwodowej możemy zdecydować się już w chwili, gdy podejmiemy decyzję o rozstaniu.

Prawnik wyjaśni nam wówczas, jakie dalsze kroki powinniśmy podjąć. Pamiętajmy także, że porady w sprawie rozwodów są dla niego codziennością. Nie musimy się więc obawiać, że rozmowa o prywatnych sprawach będzie niezręczna.

Wizyta u adwokata w sprawie rozwodowej – jakie dokumenty przygotować?

Nie musimy od razu przychodzić do prawnika ze wszystkimi dokumentami. Pierwsza wizyta u adwokata w sprawie rozwodowej może polegać na wstępnej konsultacji, podczas której prawnik wyjaśni, jakie dokumenty będą potrzebne.

Jeśli jednak chcemy działać szybko, możemy sami zebrać odpowiednie pisma. Na początek przyda się z pewnością akt małżeństwa i akty urodzenia małoletnich dzieci. W dalszej kolejności warto przekazać prawnikowi wszelkie dokumenty związane z aktami własności, które będą potrzebne podczas podziału majątku.

Wizyta u adwokata w sprawie rozwodowej – jakie kwestie omówić?

Zasadniczym pytaniem, na które trzeba będzie odpowiedzieć, jest to, czy chcemy rozwodu bez czy z orzekaniem o winie. Bywa, że jedna ze stron czuje się bardzo pokrzywdzona i orzeczenie o winie ma jej przynieść pewne poczucie sprawiedliwości.

Trzeba jednak pamiętać, że tego typu procesy znacznie wydłużają postępowanie. Konieczne będzie zebranie dowodów na winę małżonka, a także przesłuchania świadków. Podczas wizyty u adwokata w sprawie rozwodowej dowiemy się, jakie są plusy i minusy obu rozwiązań i co będzie korzystniejsze w naszej sytuacji.

Poza tym warto omówić także naszą koncepcję opieki nad dziećmi po rozwodzie i kwestię alimentów. Nie musimy od razu zajmować się podziałem majątku, możemy jednak zapytać adwokata, w jaki sposób dopełnić formalności w tym zakresie.

Jakie pytania zada nam prawnik?

Wiele osób zastanawia się, jakie pytania padną podczas wizyty u adwokata w sprawie rozwodowej. Prawnik prawdopodobnie zapyta nas o to, jak układało się pożycie małżeńskie po ślubie, czy i kiedy ustało.

Poprosi także o podanie przyczyn takiego stanu rzeczy. Rozmowa o sprawach prywatnych może być krępująca, są to jednak ważne kwestie, które zaważą o ty, czy i jak szybko uzyskamy rozwód. Pierwsza wizyta u adwokata w sprawie rozwodowej powinna zakończyć się ustaleniem planu działania i dalszego postępowania.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://www.kancelariamlynska.pl/adwokat-rozwod-gdansk/

Oceń nasz post
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *