Monitory dotykowe – nowoczesność jest już teraz

O ostatnich dekadach nie da się powiedzieć, że stały w miejscu. Wręcz przeciwnie. Już w latach dziewięćdziesiątych technologia zaszła przyspieszać, a po dwutysięcznym roku zaczęła już pędzić w tempie nie do zatrzymania. To ostatnie dwadzieścia lat dało nam możliwości, o jakich poprzednie pokolenie w ogóle nie było w stanie pomyśleć. Nagle trafiliśmy w świat znany nam z filmów sci-fi albo książek futurystów.

Monitory dotykowe – przyszłość czy teraźniejszość?

Pojawiły się komputery dostępne w każdym domu o niewyobrażalnych wcześniej mocach. Każdy z nas ma w kieszeni telefon pozwalający na przeglądanie sieci, granie w gry i robienie zdjęć i filmów niezwykle wysokiej jakości. I tu zrobimy pauzę… pojawiły się monitory dotykowe – prawda, że to był najczęściej używany rekwizyt filmowy, jako wyznacznik przyszłości? W takim razie przyszłość jest już dzisiaj.

Monitory dotykowe – technologia dla każdego

Spotkania biznesowe, zebrania pracownicze, prezentacje, szkolenia… Wyobrażacie sobie tego typu wydarzenia, które nie używają tablic, projektorów, wyświetlaczy? No jasne, że nie. W końcu dla dużej grupy osób potrzebne są odpowiednie elementy pozwalająca na wskazywanie w widoczny sposób prezentacji, wniosków, schematów. Monitory dotykowe to kolejny krok w tym kierunku.

Pozwalają one na wyświetlanie różnego rodzaju materiałów, wykresów czy informacji i wiadomości, bez potrzeby klasycznego wyświetlania ich za pomocą komputera podłączonego do projektora. O ile same projektory też zadziwiają obecnie jakością, to monitory na dotyk wprowadzają nas na kolejny szczebel technologicznych rozwiązań.

Monitory dotykowe – charakterystyka

Każdy zna już wyświetlacze dotykowe w naszych telefonach i tabletach. Czyż nie jest to przydatne? Czasami już trudno sobie wyobrazić to, że moglibyśmy wybierać kontakty lub aplikacje poruszając się na komórce przyciskami ze strzałkami, co miało miejsce… zaledwie jeszcze 15 lat temu. Tymczasem teraz działanie dotykowe da się już to osiągnąć na dużych, idealnych do spotkań i prezentacji monitorach.

To jakiej wielkości monitor dotykowy wybierzemy, jest kwestią indywidualną i należy ją rozpatrywać pod względem swoich potrzeb. Najczęściej wybieranymi są nadal monitory do użytku osoby pracującej przy komputerze, ale dla wspomnianych wcześniej prezentacji, możemy wybrać nawet takie o wielkości 65 cali lub łączone w większe segmenty.

Monitory dotykowe są podłączane za stacji je obsługujących, czyli komputerów za pomocą standardowych wejść, takich jak VGA, HDMI czy Displayport. Dlatego też nie powinno być problemów z ich użyciem w każdym miejscu. Tym bardziej że nawet jeden z najpopularniejszych systemów komputerowych już od kilku lat pozwala na swoją obsługę za pomocą ekranu dotykowego.

5/5 - (1 głosów)
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *