Na czym polega pielęgnacja świeżego tatuażu? Praktyczne porady

Tatuaż to małe dzieło sztuki na skórze. Ludzie decydują się na nowy tatuaż z różnych względów. Do zrobienia tatuażu motywuje ich między innymi chęć podkreślenia swojej wyjątkowej osobowości, chęć wyróżnienia się w tłumie, a także moda na tatuaż. W artykule wyjaśniamy, jak dbać o tatuaż świeżo po zrobieniu. 

Każde studio tatuażu powinno informować swoich klientów o tym, jak ważna jest pielęgnacja tatuażu, zwłaszcza gdy jest to świeżo zrobiony tatuaż. Stali bywalcy takich miejsc wiedzą, że wykonanie tatuażu może łączyć się z bólem (to jednak zależy od wrażliwości danej osoby). Trzeba zwracać uwagę na to, co się dzieje w procesie gojenia. Może pojawić się ból wytatuowanego miejsca, a także inne niepokojące objawy. Warto stosować krem do tatuażu, który wykazuje wiele cennych właściwości, a przede wszystkim przyspieszy proces gojenia. 

Jak dbać o świeży tatuaż?

Po wykonaniu tatuażu przychodzi czas na gojenie tatuażu. Okazuje się, że pierwsze dni mają znaczenie dla późniejszego wyglądu tatuażu (chodzi o intensywne kolory). Przed wyjściem z salonu trzeba poddać się zabezpieczeniu świeżej rany (można wykorzystać opatrunki z gazy, bandaże lub folię ochronną). Po zrobieniu dziary trzeba o nią prawidłowo zadbać i chronić ją przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Należy myć tatuaż letnią wodą. Do mycia tatuażu nie można stosować środków perfumowanych ani typowych mydeł. Najkorzystniej jest to robić za pomocą specjalistycznych kosmetyków do tatuażu. By tatuaż goił się prawidłowo, musi mieć dostęp do powietrza, czyli trzeba go wietrzyć. Przy czym trzeba zabezpieczyć tatuaż przed kurzem i pyłem, a także przed szkodliwym działaniem promieni UVA.

Naturalną reakcją organizmu może być zaczerwienienie skóry, gdyż skóra jest w tym czasie otwartą raną. Niepokojące objawy to ropny wyciek, silny obrzęk, ból i czerwone guzki oraz wysoka temperatura ciała. Pierwszy tatuaż może być intensywnym przeżyciem, ale miłość do tatuaży zawsze wygrywa i za jakiś czas dana osoba zgłasza się do studio po kolejny tatuaż.

Wystarczy nauczyć się postępowania ze świeżym tatuażem. Zalecany jest krem, który przyspiesza proces gojenia. Ten etap może trwać do 5 dni. W tym czasie nie wolno pić alkoholu. Powodem jest fakt, że alkohol rozrzedza krew. Nie wolno się opalać na słońcu i w solarium. 

Pielęgnacja świeżego tatuażu

Pomiędzy 6 a 14 dniem od wykonania tatuażu może pojawić się dość uciążliwy objaw, czyli swędzenie tatuażu. Jest to zupełnie normalne zjawisko. Pod żadnym pozorem nie można się drapać. Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie skóry. Przed nałożeniem kremu trzeba umyć skórę. Częste stosowanie takiego produktu ułatwia regenerację naskórka. Od 15 dnia do nawet kilku miesięcy może trwać etap odpadania strupków, których nie można samodzielnie usuwać. To czas na to, by tatuaż nabrał intensywnych barw. Do jego pielęgnacji będą potrzebne cały czas kremy nawilżające. 

Pielęgnacja tatuażu za pomocą najlepszych kosmetyków

Do pielęgnacji tatuażu warto używać wegańskich kosmetyków, które są produkowane w Polsce. Przykładem może być marka Neba, która pomaga pielęgnować tatuaż za pomocą doskonale dobranych składników. Kosmetyków tej firmy można używać od razu po zrobieniu tatuażu, a także nawet wiele lat po powstaniu tatuażu. Produkty specjalistyczne ułatwiają pełne wygojenie skóry i dbają o wygląd tatuażu. Wspomagają nawilżenie i odżywienie wytatuowanej skóry. 

Oceń nasz post
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *