Dobra znajomość języka obcego jest współcześnie jedną z najbardziej przydatnych umiejętności w życiu codziennym i zawodowym. Z tego względu warto posiadać specjalny dokument potwierdzający biegłość na określonym poziomie. Omawiamy, jak wyglądają przygotowania do zdania certyfikatu językowego!
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zacząć przygotowania do zdania certyfikatu językowego?
Na początku przede wszystkim warto jasno wyznaczyć sobie cel i ustalić konkretny termin. Po opłaceniu egzaminu zyskuje się silną motywację do działania – w przeciwnym razie będzie się stale odsuwać ten moment w czasie. Ponieważ koszty uzyskania certyfikatu są dość wysokie, jest się dodatkowo zdeterminowanym do tego, by osiągnąć sukces już za pierwszym podejściem.
Warto traktować to wyzwanie jako inwestycję w siebie i swoją przyszłość. Dokument ten ma dużą wartość – respektuje się go w większości miejsc na świecie, a także jest ważny bezterminowo. Jeśli dysponuje się odpowiednimi środkami, jak najbardziej powinno się spróbować go uzyskać. Dzięki niemu można znaleźć lepszą pracę, uczyć się za granicą, podróżować itp.
Jak uczyć się do egzaminu na certyfikat językowy?
Do egzaminu na certyfikat językowy można przygotować się samodzielnie. Przydatne będą specjalne podręczniki, a także inne pomoce, np. aplikacje czy fiszki. Dobrze jest rozwiązywać arkusze z poprzednich lat, które łatwo da się znaleźć w Internecie. Do tego powinno się dbać o stały kontakt z językiem, oglądając odpowiednie filmy i seriale, czytając książki, gazety, słuchając podcastów itp.
Kiedy ma się kłopoty z systematyczną nauką, warto zastanowić się nad specjalnym kursem przygotowującym do egzaminu. To dodatkowy wydatek, ale pomaga solidnie się przygotować, przez co znacznie zwiększa szanse na pozytywny wynik. Ucząc się pod okiem specjalisty można też dowiedzieć się, nad czym szczególnie trzeba popracować oraz uzyska się sporo cennych rad. Do tego bez wątpienia łatwiej będzie trenować konwersacje.
Jaki certyfikat językowy wybrać?
Niektóre osoby mogą mieć kłopot z tym, jaki certyfikat językowy wybrać. Najsensowniej jest osiągnąć jeden z następujących trzech poziomów: B2 (Upper-Intermediate), C1 (Advanced) albo C2 (Proficient). Wtedy zyskuje się dokument potwierdzający biegłość w średniozaawansowanym albo zaawansowanym stopniu.
Oczywiście nie oznacza to, że rozsądne będzie podchodzenie do egzaminu na C1, gdy ma się sporo do nadrobienia. Dobrze jest więc zawczasu sprawdzić swoje umiejętności. Kiedy reprezentuje się raczej zdolności charakterystyczne dla B1, najlepiej będzie zacząć od nauki do egzaminu na B2, a z czasem ewentualnie postarać się pójść krok dalej. Oczywiście można ambitnie od razu mierzyć wysoko, ale wtedy trzeba liczyć się z tym, że przygotowania będą trwać znacznie dłużej.
Trudno jest Ci ocenić, w jakim stopniu znasz angielski? Nie przeceniaj swoich możliwości. Zanim zapiszesz się na egzamin certyfikujący, sprawdź, ile jeszcze pracy przed Tobą – zrób test poziomujący z angielskiego online.