W jaki sposób uporać się z uzależnieniem od alkoholu?

Nawet ok. 900 tysięcy ludzi w naszym kraju cierpi na uzależnienie od alkoholu. Z kolei liczba Polaków nadużywających alkohol (co może prowadzić do uzależnienia) sięga nawet dwóch milionów. To pokazuje, jak poważnym i powszechnym zagrożeniem jest alkohol pity bez umiaru. Samodzielne uporanie się z tym problemem jest możliwe, ale zwykle udaje się to tylko nielicznym. Dlatego też, warto postawić na specjalistyczne leczenie z kompleksowym wsparciem medycznym.

Gdzie leczy się uzależnienie od alkoholu?

Leczenie alkoholizmu ze wsparciem specjalistów daje znacznie większe szanse na skuteczne i trwałe pozbycie się tego problemu. Takimi problemami zajmuje się zamknięty ośrodek leczenia uzależnień. Ośrodek ten pozwala odciąć się pacjentom od środowiska zewnętrznego, a przede wszystkim od możliwości pozyskania alkoholu. Pacjenci mają tu swój pokój, w którym mogą spędzać wolny czas na czytaniu, rozwijaniu umiejętności, słuchaniu muzyki. W ośrodku prowadzi się także liczne zajęcia terapeutyczne, które pozwalają zrozumieć alkoholikom podłoże tego problemu. Chodzi o to, aby wyrobić mechanizmy, które pozwolą zapobiec nawrotom uzależnienia.

W jaki sposób przebiega odwyk alkoholowy?

W profesjonalnych ośrodkach zamkniętych stosowany jest model holistyczny. W pierwszej kolejności pomoc ogranicza się do łagodzenia objawów odstawienia alkoholu. Podawane są także leki oraz substancje odżywcze, których celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu długotrwałego nadużywania alkoholu. Gdy pacjent poczuje się lepiej zaczyna się terapia, w trakcie której odnajduje się bezpośrednie podłoże alkoholizmu, szuka nowych pasji, które pomogą w zapomnieniu o alkoholu, a także przekazuje się wiedze o technikach skuteczniejszego radzenia sobie z problemami. To sprawia, że odwyk alkoholowy staje się dużo skuteczniejszy.

Dlaczego warto wybrać zamknięty ośrodek?

Alkoholizm to niezwykle trudna choroba, z którą trudno poradzić sobie samodzielnie. Nawet szczere wsparcie osób bliskich może nie wystarczyć, gdy dookoła znajduje się masa sklepów, w których można od ręki zakupić dowolny alkohol. Dlatego najlepsze rezultaty może zaoferować właśnie zamknięty ośrodek leczenia uzależnień, w którym pacjenci znajdują się pod opieką lekarzy oraz psychologów, którzy podchodzą do problemu uzależnienia w sposób holistyczny. W takim ośrodku stara się znaleźć i wyeliminować podłoże alkoholu, zmniejszyć konsekwencje długotrwałego nadużywania alkoholu, a także wytworzyć mechanizmy, które będą zmniejszać ryzyko nawrotu uzależnienia.

Oceń nasz post
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *