Decyzyjne mistrzostwo: jak doskonalić umiejętność podejmowania trafniejszych decyzji w zawiłym labiryncie życia?

Życie osobiste i biznesowe to suma wielu podjętych decyzji! Jak doskonalić w sobie tę umiejętność i co sprawia, że tak wiele osób odczuwa paraliż decyzyjny? Przyczyny takiego stanu są złożone. Mamy jednak dobrą informację: podejmowanie decyzji można ćwiczyć i uczyć się robić to coraz sprawniej! W naszym artykule przybliżamy informacje dotyczące procesów mających wpływ na decyzje. Sprawdź, czy przytoczone przykłady dotyczą także Ciebie i działaj, aby ułatwić sobie proces decyzyjny!

Podejmowanie decyzji – dlaczego mamy z tym problem?

Na łatwość (lub trudność) w podejmowaniu decyzji ma wpływ szereg czynników. Należą do nich m.in.:

  • przekonania (w tym te ukryte głęboko w podświadomości) – a przede wszystkim: zdolność przyjrzenia się im dokładnie
  • uwarunkowania – okoliczności, zarówno bieżące, jak i te z przeszłości – i umiejętność wyjścia poza te uwarunkowania, jeśli jest taka potrzeba.

Zrozumienie tych kwestii pozwala dojść do przyczyn podjętych wcześniej decyzji. W razie potrzeby skorygowanie postrzegania procesu decyzyjnego może pomóc w przygotowaniu do podejmowania ich w przyszłości i robienia tego trafniej. Jednak już sama świadomość faktu istnienia przekonań i uwarunkowań wpływających na decyzję jest pierwszym krokiem do udoskonalenia tej zdolności.

Klucz do sukcesu decyzyjnego: ustalenie priorytetów

W podjęciu decyzji, aby zachować zgodę ze sobą, ważne są priorytety. Sprawa jest zwykle łatwiejsza, gdy wiemy, do czego dążymy. Jednak, zwłaszcza w biznesie zdarzają się takie sytuacje, że nie jesteśmy pewni, do czego mają nasz przybliżyć podejmowane wyzwania zawodowe.

Co jest naszym celem biznesowym w skali miesiąca, kwartału czy roku?

Warto się nad tym zastanowić przed podjęciem decyzji zawodowej.

Co jeszcze może pomóc w podjęciu decyzji?

Oprócz uświadomienia sobie przekonań, uwarunkowań i celu, w treningu decyzyjnym przydatne są także:

  • zadawanie sobie pytań i odpowiadanie na nie – czyli tzw. dialog sokratejski
  • zdobycie wiedzy na temat umiejętności podejmowania decyzji – np. przez słuchanie podcastów lub czytanie artykułów napisanych przez ekspertów (dużo wiedzy przekazuje na swojej stronie np. Ewa Błońska – mentoring Wrocław)
  • konsultacja z certyfikowanym coachem, mentorem lub doradcą biznesowym
  • w razie potrzeby – skorzystanie z konsultacji psychologicznej w celu lepszego zrozumienia podświadomych uwarunkowań
  • mentoring biznesowy lub decyzyjny – czyli praca pod okiem specjalisty nad zdolnością podejmowania decyzji w życiu osobistym lub w biznesie.
Businesswoman working at the company talking to colleagues, teamwork.

Trafna decyzja – korzyści z konsultacji z ekspertem

Konsultując się z ekspertem – mentorem życiowym i biznesowym można łatwiej odnaleźć źródła problemów decyzyjnych i opracować szczegółowy plan pracy nad zdolnością podejmowania trafnych decyzji. Ważny jest także wybór eksperta, z którym chcemy skonsultować naszą zdolność do podejmowania decyzji. We Wrocławiu takie konsultacje prowadzi Ewa Błońska – mentor biznesowy i osobisty. Ewa Błońska, oprócz prowadzenia mentoringu dzieli się wiedzą w postaci e-booków i nagrań na swojej stronie, na którą warto zajrzeć – jest tam wiele wartościowych treści! 

Mentoring w podejmowaniu decyzji 

Mentor pomoże ustalić ścieżkę i podpowie, jak podjąć trudną decyzję i czym się w tym procesie kierować. Dzięki temu podejmowanie decyzji może przebiec sprawniej. Praca z mentorem jest zindywidualizowana i od początku dobrze kierowana.

Jeżeli miewasz paraliż decyzyjny, spisujesz „za i przeciw”, a mimo to nadal ciężko Ci przeanalizować sytuację – mentoring może być tym, czego szukasz!

Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji. Wierzę, że ta wiedza pomaga budować pełne zrozumienia, satysfakcjonujące związki. Na blogu znajdziesz praktyczne wskazówki i inspirujące historie, które wspierają rozwój zdrowych relacji. Dbamy o jakość i autentyczność treści zgodnie z naszą polityką redakcyjną, aby dostarczać Ci rzetelnych informacji, które mają realny wpływ na Twoje życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *