Każdy z nas ma prawo do gorszych dni. Niektórzy potrzebują w takich sytuacjach się komuś wygadać, a inni zaciskają zęby i radzą sobie sami. Mężczyźni nie lubią mówić o swoich problemach – również zdrowotnych, ale na szczęście wszystkie stereotypy dotyczące tego tematu powoli odchodzą w zapomnienie. O czym więc mężczyźni najczęściej (nie)rozmawiają?
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego mężczyźni (nie)rozmawiają o problemach?
Istnieje przekonanie, że mężczyzna musi być silny i twardy. Nie ma u niego czasu na bycie miękkim czy uczuciowym. Kiedy dojdzie do sytuacji, w której dzielą się swoimi problemami, to mogą usłyszeć, że dzieje się tak z powodu ich lenistwa czy nudy bądź po prostu się nad sobą użalają. Wcale tak nie jest!
Psychika i ciało mężczyzny również musi zmagać się z wieloma wyzwaniami – ten aspekt nie dotyczy tylko kobiet. Oni także mogą doznać uczucia wypalenia, braku energii czy nie radzenia sobie z codziennymi sprawami.
Problemy seksualne
Do problemów z jakimi zmagają się mężczyzny zalicza się ich seksualność. U obu płci zdarza się, że zaczynają się problemy z seksem. Ich przyczyn może być naprawdę dużo, jak chociażby zaburzenia hormonalne, stres, niedobór snu, monotonia, przyjmowane leki czy choroby. Wielu mężczyzn wstydzi się takich problemów, ukrywa je i stara się je rozwiązać na własną rękę, co często nie jest dobrym rozwiązaniem.
Zaburzenia na tle seksualnym mogą być leczone. Można skorzystać z wielu możliwości, jak psychoterapia z doświadczonym psychoterapeitą, seksuolog czy farmakoterapia.
Zmęczenie i wyczerpanie
Mężczyźni po całym dniu w pracy również mogą być wyczerpani. Uczucie zmęczenia jest najczęstszym efektem stresu, pośpiechu, nieregularnego trybu życia oraz pracy umysłowej bądź fizycznej. Czasem może się okazać, że wystarczy krótki odpoczynek, aby powrócić do pełni sił. A co w przypadku chronicznego zmęczenia? Z pewnością utrudnia on codzienne funkcjonowanie, przez co powierzone zadania wykonywane są dużo wolniej oraz pojawiają się problemy z koncentracją bądź pamięcią.
Aby temu zaradzić potrzebny jest zdrowy sen, który zapewni organizmowi regenerację. Istotne jest, aby kłaść się do łóżka o tej samej porze. Organizm szybko się do tego przyzwyczai i problemy ze spaniem nie będą się już pojawiać. Istotne jest również przewietrzenie pokoju przed położeniem się do łóżka i nie patrzenie w telefon, telewizor czy tableta.
Najczęstsze problemy zdrowotne mężczyzn
Do najczęściej pojawiających się chorób u mężczyzn zalicza się m.in.:
- choroby nowotworowe:
- rak prostaty,
- rak jądra,
- rak płuc,
- choroby układu krążenia,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
- cukrzyca,
- depresja.
Profilaktyka
Wymienionym wyżej chorobom często można zapobiec. Należy dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, prawidłowy sen, picie minimum dwóch litrów wody dziennie, ograniczyć stres, być aktywnym fizycznie, ograniczyć wszelkie używki oraz regularnie badać się profilaktycznie. Może się wydawać, że to dużo, jednak kiedy zrobisz pierwsze kroki w kierunku lepszego jutra będzie o wiele łatwiej.
Nie daj się problemom – skorzystaj z pomocy specjalisty
Nawet jeśli uważasz, że nikt nie jest w stanie zrozumieć tego, przez co przechodzisz to pamiętaj, że z podobnymi problemami zmaga się milion osób na świecie. Nie jesteś więc sam. Nie daj się przytłaczającym Cię problemom. Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który będzie mógł Ci wypisać skierowanie do specjalisty. Pamiętaj – to nic złego sięgnąć po pomoc.