Facet po rozstaniu. Co czuje i jak się zachowuje? 7 faz po rozstaniu

Rozstania nie należą do przyjemnych doznań. Szczególnie jeśli ty nie jesteś stroną, która podjęła tę decyzję. Nie jest łatwo zaakceptować koniec związku i fakt, że ktoś przestał cię kochać.

Rozstania potrafią być o wiele bardziej bolesne, jeśli się ich nie spodziewasz. Nie rozumiesz, co czuje druga strona i zastanawiasz się, czy przeżywa to wszystko tak samo jak ty. W głowie pojawia się wiele myśli, niektóre jedynie przelatują i więcej się nie pojawiają, inne uporczywie pozostają i dręczą. Co czuje facet po rozstaniu? Czy również jest mu trudno? Czy facet przeżywa rozstanie? Myśli o tobie przed snem?

Możliwe, że płaczesz, nie wstajesz z łóżka, nie masz ochoty jeść, ani wychodzić z domu. Powszechnie uważa się, że kobiety są bardziej emocjonalne niż mężczyźni. Wielu osobom może się przez to wydawać, że rozstania gorzej przechodzi płeć piękna. Jak jest w rzeczywistości? Jak wyglądają fazy po rozstaniu u faceta?

Facet po rozstaniu – 7 faz

Rozstania to nieprzyjemne doświadczenie w życiu każdego człowieka, bez względu na płeć. Facet również ma w głowie gonitwę myśli, rodzą się setki pytań i analiz. Co mogło pójść nie tak? W którym momencie wasza relacja tak się zmieniła? Kto zawinił, a kto mógł postąpić inaczej?

Rodzą się setki emocji. Czujesz przygnębienie, złość, smutek, chwilami może nawet odczuwasz radość związaną z zakończeniem tego etapu. Emocje zmieniają się jak w kalejdoskopie. Świadomość tego, co się z tobą dzieje może znacznie ułatwić przejście rozstania i zakończenie procesu gojenia złamanego serca.

Etapy rozstania u mężczyzn i kobiet wyglądają tak samo. Nie każdy mężczyzna będzie okazywał swoje emocje i może nie dać po sobie poznać, co tak naprawdę myśli i czuje. Przechodzenie przez kolejne fazy i zakończenie procesu jest indywidualne. Ten okres może trwać kilka dni, miesięcy, a w niektórych przypadkach – nawet lata.

1. Szok i niedowierzanie

Pierwszymi emocjami, które zapewne odczuje facet po rozstaniu, są zaskoczenie i niedowierzanie. Doświadczenie straty i rozpadu związku, (nawet gdy to on podjął tę decyzję) może wywołać szok. Mężczyzna mógł nie spodziewać się, że rzeczywiście do tego dojdzie.

Ukochana osoba znika z jego życia. Teraz będzie musiał przyzwyczaić się do jej braku i znaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania. Dlaczego do tego doszło? Czy to dobra decyzja?

Pojawia się uczucie pustki. Braku stabilizacji i konsternacja. Uczucie odrętwienia sprawia, że trudno cokolwiek zrobić. Proste zadania stają się niemożliwe do wykonania, pojawia się ból mięśni i głowy. To uczucie szoku zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

2. Wyparcie

Kolejnym uczuciem, z którym może zmierzyć się facet po rozstaniu, jest wyparcie. Jeśli rozstanie nie było jego decyzją, lub nie do końca przemyślaną to po chwilowej konsternacji może przejść do etapu wypierania tego co się wydarzyło

Trudno jest zaakceptować fakt, że ukochana osoba nie będzie dłużej obecna w jego życiu. Udawanie, że cała sytuacja nie miała miejsca, rozstanie nie było na poważnie i nie jest ostateczne – jest dużo prostsze do wyobrażenia.

Facet może wtedy zachowywać się w taki sposób, jakby rozstanie nie miało miejsca, związek wciąż trwał, a ukochana osoba nie odeszła z jego życia. Dalej planuje wspólnie spędzać czas, wyjazdy, wybiera prezent na urodziny i opowiada znajomym o partnerce, nie wspominając, że jest już jego ex.

Wypieranie faktów i zaprzeczenie jest mechanizmem obronnym. Umysł broni się przed poczuciem bólu związanego z rozstaniem. Jeśli mężczyzna nie wierzy, że coś się wydarzyło, nie bierze tego na poważnie, to nie poczuje bólu i nie dozna krzywdy.

3. Gniew i ukrywanie uczuć

Po czym wiedzieć, czy facet przeżywa rozstanie? Etap gniewu może być tym, który to udowodni. Telefon milczy, ex partnerka nie dzwoni i nie odpowiada na wiadomości, pusta połowa łóżka przypomina o bolesnym. Rozstanie staje się coraz bardziej realne. Powoli mężczyzna uświadamia sobie, że to koniec relacji.

Smutek, konsternacja, przytłoczenie i pusta zostają zastąpione nowymi emocjami, którymi są złość i gniew.

Ten etap może być najbardziej widoczny dla postronnych osób i ex partnerki. Smutek i rozczarowanie zdecydowanie łatwiej ukrywać niż złość. To ta emocja powoduje zmiany jego zachowania, narastająca irytacja i frustracja mogą go popchnąć do wysłania obraźliwego sms-a lub zerwania ostatecznie kontaktu.

Etapy rozstania u faceta mogą delikatnie różnić się od siebie, ponieważ wiele zależy od tego jak wyglądał związek i od charakteru mężczyzny. Faza gniewu, jednak z pewnością się pojawi w silnej bądź słabszej formie.

Uczucia smutku i żalu wciąż się przeplatają z gniewem i złością. Etapy rozstania u mężczyzn i kobiet przypominają sinusoidę i odczuwanie gniewu, nie oznacza, że nie wróci już smutek, szok, wypieranie faktów lub ból.

4. Próba zmiany

Uczucie gniewu również nie trwa wiecznie. Chłopak po rozstaniu z pewnością dotrze po jakimś czasie do kolejnego etapu, jaki jest próba zmiany swojego życia, wyglądu, zachowania. Zaczyna uświadamiać sobie, ile energii pochłonął przeszły związek i próbuje ją przekierować na coś lepszego i nowego.

Może pojawić się nowa fryzura, zmiana pracy lub facet zdecyduje się poszerzyć grono znajomych. Często można zauważyć u kogoś ten etap właśnie dzięki zmianom w wyglądzie. Pojawia się chęć zadbania o zdrowie i regularne wizyty na siłowni i nowe ubrania. 

5. Zrozumienie

Nie wszystkie fazy rozstania u faceta mogą dać się zauważyć. Kolejnym etapem jest zrozumienie i jest to raczej cicha faza. Myśli o zakończonej relacji wciąż sprawiają ból, jednocześnie nie jest on tak duży, jak podczas pierwszej fazy.

Uczucie gniewu również nie jest przytłaczające. Mężczyzna zdaje sobie sprawę nie tylko z wad ex partnerki, zakończonej relacji, ale również jest świadomy swoich niedociągnięć. Na tym etapie dociera również do niego prawda o waszej relacji. Zaczyna zauważać, jak w rzeczywistości wyglądał wasz związek, jego dobre i złe strony.

6. Akceptacja

Etapy rozstania u faceta przebiegają w naturalny sposób, każdy może trwać dowolną ilość czasu. Niektóre minął szybciej, inne będą się przeciągały. Zrozumienie prawdy o relacji jest bardzo ważne, bo dzięki temu może nastąpić w końcu akceptacja.

Mężczyzna akceptuje rozstanie, prawdę o związku i uświadamia sobie, że jest to najlepszy wybór. Jeśli zastanawiasz się, jak odzyskać faceta to na tym etapie żałoby po rozstaniowej może być naprawdę trudno, ponieważ dominującą myślą, jest uświadomienie sobie słuszności decyzji.

7. Przebaczenie

Jest to ostatni etap żałoby po rozstaniowej. Następuje przebaczenie ex partnerce i sobie samemu. Czas ruszyć do przodu i mężczyzna w końcu jest na to gotowy.

Etapy rozstania u mężczyzn mogą się przeplatać między sobą. Nie jest oczywiste, że będą one przebiegały po kolei, a minięta faza już nie wróci. Żałoba jest długim procesem, który nie przebiega chronologicznie i nie jest poukładany.

Jak mężczyźni przeżywają rozstanie?

Żałoba po rozstaniu pojawia się zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. W 2015 roku Emily Roman przeprowadziła obszerne badanie dotyczące poszczególnych etapów i odczuwalnego bólu psychosomatycznego i emocjonalnego u obu płci. Okazało się, że jednak mężczyzna wykazuje pewne odmienne zachowanie.

Wyniki badania okazały się zadziwiające. Kobiety przechodząc przez rozstanie, wyciągały wnioski, a następnie ruszały do przodu, nie poświęcając więcej energii na rozmyślania o ex partnerze.

Natomiast mężczyźni wydawali się bardziej rozżaleni, rozbici i częściej wspominali byłą partnerkę. Analizowali, co mogli zrobić inaczej, lepiej i jak zabiec końcowi relacji.

4.6/5 - (17 głosów)
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *