Jak poradzić sobie z odrzuceniem przez płeć przeciwną?

Zakochanie się to piękny stan, dodający skrzydeł i spawający, że cały świat widnieje w jasnych, różowych barwach. Zakochani ludzie czują się szczęśliwsi, czasem opisują swój stan jako „unoszenie się nad ziemią”. Niestety, wszystkie pozytywne emocje mogą się skończyć w jednej chwili, gdy obiekt westchnień nie odwzajemnia uczuć. Wtedy właśnie zastanawiamy się jak poradzić sobie z odrzuceniem.

Odrzucenie przez płeć przeciwną nie tylko wywołuje ból i smutek, ale również często pojawia się uczucie wstydu i znacznie obniżona samoocena. Uczucie złamanego serca, które pojawia się w takich chwilach, to nie tylko poetycka przenośnia. Według naukowców odrzucenie może spowodować całkiem realny ból fizyczny.

Odrzuceniem jest brak zaproszenia na czyjeś urodziny, odmowa wspólnego wyjścia, awansu, a także zakończenie związku. W życiu nie da się uniknąć takich sytuacji. Są one niezmiennie wpisane w przeżywanie i prędzej czy później, w takiej, lub podobnej formie nas spotkają. Warto wiedzieć, jak sobie radzić z odrzuceniem, aby przeżyć je w najmniej bolesny sposób.

Czas leczenia złamanego serca jest kwestią indywidualną dla każdej osoby. Niektórzy poczuć się lepiej mogą już po tygodniu, inni natomiast będą potrzebowali kilku miesięcy, aby w pełni stanąć na nogi.

Jak poradzić sobie z odrzuceniem? 4 porady

Z odrzuceniem przez płeć przeciwną można poradzić sobie na kilka sposobów. Choć początkowy stan psychiczny zapewne nie jest w najlepszej pozycji, to z pewnością nie musi tak zostać na zawsze. W chwili, gdy emocjonalnie czujemy się źle, często pojawiają się jeszcze bardziej dołujące myśli. Zaczynamy postrzegać w ciemnych barwach całą naszą przyszłość i rodzi się przekonanie, że nic dobrego już nas nie czeka.

W rzeczywistości takie stany emocjonalne są całkiem naturalne i przydarzają się większości osób. Nie należy jednak pozwolić sobie na pozostanie długo w stanie beznadziei i apatii, ponieważ brak działania ukierunkowanego na poradzenie sobie z odrzuceniem, jest jednoznaczne z pogłębianiem swojego słabego stanu.

Polecamy również: Pomysł na randkę – 9 najciekawszych pomysłów

1. Zmień perspektywę

Zadręczanie się myślami, jak bolesne jest odrzucenie, jak bardzo cierpisz i załamany jesteś, nie przyniesie ci ulgi. Jeśli w twojej głowie, każda myśl dotycząca tej sytuacji kończy się stwierdzeniem, że to uczucie nigdy nie zniknie, to zdecydowanie nie jest to rozwiązanie na odrzucenie.

Aby w końcu pogodzić się z tą sytuacją, musisz przeprogramować swoje postrzeganie tego wydarzenia. Oczywiście – odrzucenie boli. Jest nieprzyjemnym doświadczeniem, niełatwym do przepracowania i zdecydowanie niepozytywnym. Jednak to uczucie nie trwa wiecznie. Dasz radę przetrwać ten etap i pozbyć się negatywnych emocji.

Płeć przeciwna odrzuciła cię w roli partnera lub partnerki. To nie było odrzucenie twojej osoby. Być może osoba, którą pokochałeś, oczekuje czegoś innego w relacji, potrzebuje innego rodzaju bliskości lub ma wizję związku, która nie jest kompatybilna z twoją.

Ocena: 4.8/5 (619 głosów)

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak wrócić do ex i sprawić, by było jak dawniej.

POBIERZ E-BOOK

2. Walcz z wycofywaniem się

Bodźce, które wywołują w nas reakcje emocjonalne, zazwyczaj rozpatrywane są podświadomie poprzez system „walcz, albo uciekaj”. Związane jest to z ewolucją i faktem, że w przeszłości człowiek rzeczywiście musiał zlokalizować zagrożenie w ułamku sekundy, błąd mógł przypłacić życiem.

Nasz organizm również odrzucenie może rozpatrzyć w tych kategoriach. Naturalną reakcją będzie wtedy wycofywanie się, unikanie kontaktów, uczucie wstydu i chęci schowania się. Chwila samotności i ułożenia sobie sytuacji w głowie nie zaszkodzi, jednak pozostanie w osamotnieniu przez dłuższy czas, znacznie może pogorszyć samopoczucie i zadziała na twoją niekorzyść.

Zawalcz z ochotą wycofywania się, wyjdź do ludzi, w których towarzystwie czujesz się komfortowo, do miejsc, które poprawią ci samopoczucie i nie pozwól, na otoczenie się samotnością. 

3. Przypomnij sobie swoje zalety

Kiedy ktoś nas odrzuca, to często szukamy przyczyny tego zachowania w sobie. Zastanawiamy się, czy to przez nasze zachowanie, wygląd, niewłaściwie dobrane słowo. Szukamy wyjaśnienia tej sytuacji, analizując najdrobniejsze szczegóły znajomości. Nadmierne analizowanie i szukanie winy w sobie, doprowadzić może do znacznego obniżenia samooceny.

Dlatego, aby wiedzieć, jak poradzić sobie z odrzuceniem należy przypomnieć sobie swoją własną wartość. Wypisz na kartce swoje mocne strony, przypomnij miłe słowa, które usłyszałeś od innych i zadbaj o poprawę poczucia własnej wartości. Odrzucenie nie musi wiązać się z tobą, czasem to ta druga strona ma niewyjaśnione problemy lub szuka innej relacji.

4. Zadbaj o swój komfort i samopoczucie

Doświadczenie odrzucenia pogarsza samopoczucie, obniża nastrój, wywołuje smutek i apatię. Zarówno komfort psychiczny, jak i fizyczny ulega pogorszeniu. Podczas radzenia sobie z odrzuceniem bądź względem siebie życzliwy i nie oczekuj natychmiastowych zmian.

Zadbaj o swój komfort i wprowadź codzienne, małe przyjemności. Pozwól sobie na zjedzenie ciastka w kawiarni, długą, gorącą kąpiel w towarzystwie świec i leniwy wieczór z książką i winem. Poszukaj czynności, które wpłyną pozytywnie na twoje samopoczucie i je wykonaj. Zapewnij sam sobie opiekę, życzliwość i potraktuj siebie tak, jak potraktowałbyś najlepszego przyjaciela, który doświadczył odrzucenia.

Polecamy również: Mój chłopak gra w gry – czy jest się czym martwić?

Czym jest odrzucenie?

Odrzucenie zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych uczuć. Świadomość, że ktoś nie chciał nas w swoim życiu, domu lub nawet w danym dniu, może sprawić wiele bólu i przykrości. Brak odzewu po złożonym CV? Zignorowanie twojej wiadomości? Rozstanie z partnerem?

Każda z tych sytuacji może zostać odebrana jako odrzucenie. Niektórzy reagują bardziej emocjonalnie już na najmniejsze sygnały świadczące o możliwości odrzucenia. Często związane jest to z wydarzeniami z dzieciństwa i przeszłości, niekiedy również z zaburzeniami osobowości. Choć niektórzy częściej odczuwają tę emocję, to z pewnością każdy powinien wiedzieć, jak poradzić sobie z odrzuceniem.

Ocena: 4.8/5 (619 głosów)

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak wrócić do ex i sprawić, by było jak dawniej.

POBIERZ E-BOOK

Dlaczego odrzucenie sprawia taki ból?

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z University of Michigan Medical School udowadniają, że mózg osób, które doświadczyły odrzucenia, w momencie, gdy to się dzieje, zaczyna wydzielać naturalne opioidy. Taka sama sytuacja ma miejsce, gdy odczuwamy ból po urazie fizycznym np. po złamaniu nogi.

Wyniki badania udowadniają, że ból związany z odrzuceniem jest fizycznie odczuwalny. Nie jest to jedynie kwestia negatywnych myśli, lecz realnie zachodząca w mózgu sytuacja.

Nawet w przypadku, gdy uczestnicy badania byli świadomi, że odrzucenie jest jedynie symulacją, to nie zmieniało to reakcji mózgu. Do wytworzenia naturalnych opioidów wciąż dochodziło.

Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji. Wierzę, że ta wiedza pomaga budować pełne zrozumienia, satysfakcjonujące związki. Na blogu znajdziesz praktyczne wskazówki i inspirujące historie, które wspierają rozwój zdrowych relacji. Dbamy o jakość i autentyczność treści zgodnie z naszą polityką redakcyjną, aby dostarczać Ci rzetelnych informacji, które mają realny wpływ na Twoje życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *