Jak poradzić sobie z rozstaniem i dlaczego to jest takie trudne?

Codzienność stawia przed nami mnóstwo wyzwań. W momencie, gdy zdajemy sobie sprawę, że osoba, z którą dzieliliśmy dotychczasowe życie, nie jest nam pisana zalewa nas fala emocji. Bardzo często nie wiemy, czym powinniśmy się kierować w takiej sytuacji. Mętlik w głowie i natłok myśli jest całkowicie zrozumiały.

Złamane serce niejednokrotnie boli bardziej niż jakakolwiek część ciała. Kiedy rozbijesz lustro, nie możesz wymagać, że się samo pozbiera i będzie na nowo lśniącą taflą. Nie nauczono nas w szkołach jak poradzić sobie z rozstaniem.

Jak poradzić sobie z rozstaniem? 4 porady

Przychodzi taki czas, kiedy czujesz, że to, w co brniesz tak długo, traci swój sens. Więc jak pozbyć się tego ciężaru i nauczyć się funkcjonować na nowo?

1. Daj sobie czas

Przyjdzie taki moment, kiedy będziesz tęsknić trochę mniej. Już nie będziesz ciągle myśleć i poczujesz się lżej. Choć wydawało się, że to będzie trwać wiecznie. Czasami żadne czyny ani słowa nie uleczą złamanego serca. Nie wypieraj się cierpienia. Zaakceptuj swoje emocje i daj sobie czas.

Nie uciekaj od własnych myśli i uczuć. Każdy z nas znajdzie swój sposób na to, jak poradzić sobie z rozstaniem po długim związku. Jednak niezależnie od tego na początku nie możemy ignorować swojego serca. Nie wystarczy, że przykleisz plaster na ranę. Musi upłynąć czas, aby zagoić wszystkie cierpienia. Nie bój się płaczu.

Jeżeli nie masz ochoty wychodzić z własnego łóżka, to jest to w porządku. Nie musisz słuchać znajomych, którzy próbują wyciągnąć Cię na imprezę. Stłumione cierpienie po chwili zaczyna boleć jeszcze bardziej. Dla jednego to będzie tydzień, a dla drugiego miesiące. Możesz wyjść ze swojej obronnej przed bólem skorupki i pozwolić sobie na smutek. Nie wstydź się tego co czujesz i nie próbuj za szybko wyzbyć się negatywnych uczuć.

2. Otocz się wartościowymi ludźmi

Co dalej i jak poradzić sobie z rozstaniem? Kiedy już daliśmy sobie wystarczająco czasu na odczuwanie emocji, to pora na kolejny mały krok, ku lepszemu jutrze. Uleczanie złamanego serca to nie maraton, wystarczy spokojny trucht. Jednak bardzo ważne jest, aby zorientować się, kiedy potrzebujemy odczuwać smutek, a kiedy zaczynamy się w nim zatracać.

Stopniowo warto, jest wypełniać pustkę w naszym życiu. Spędź czas z osobami, które oszczędzą sobie niepotrzebnych rad i podadzą Ci pomocną dłoń. To już ten moment, aby wybrać się na spacer i porozmawiać z przyjaciółmi. Otocz się osobami, które marzą, inspirują i sprawiają, że jesteś szczęśliwy.

Właśnie takie osoby są doskonałym wsparciem w ciężkich sytuacjach. Nie zamykaj się także na nowe znajomości. Gdzieś na świecie dla każdego z nas czeka osoba, która rozjaśni nasz dzień. Ludzie, którzy rozweselają, są cenniejsi, od tych, co powodują łzy. Kiedy jesteśmy w związku, bardzo często nie widzimy poza partnerem świata i zaniedbujemy inne kontakty. Zazwyczaj inne osoby na przykładzie własnych doświadczeń doradzą nam jak poradzić sobie z bolesnym rozstaniem. Wysłuchaj najbliższe Ci osoby i wygadaj się z problemów.

3. Skup się na sobie

Jeżeli zastanawiasz się jak poradzić sobie z rozstaniem, to jesteś już na dobrej drodze, ponieważ zależy Ci na zmianie. Zajmij się spełnianiem marzeń, aby nie starczyło Ci czasu na zamartwianie się. To TY jesteś osobą, z którą spędzisz całe życie. Zastanów się, czego naprawdę chcesz od świata.

Skup się na własnych celach. Poświęć się pasjom, które być może zaniedbałeś przez ostatni czas. Zacznij w życiu od pracy nad samym sobą, a reszta sama przyjdzie w odpowiednim czasie. Nie słuchaj otoczenia, a własnego serca. Usiądź na chwilę, skup się i zastanów się, czego pragniesz. Nie porzucaj siebie i postaraj się odnaleźć na nowo.

Nie musisz, by być szczęśliwym, trwać w relacji. Nie wiedząc, jak poradzić sobie z rozstaniem po długim związku, próbujemy wrócić do byłego partnera. Tracąc kogoś często przeraźliwie, chcemy tę drugą osobę, nie zdając sobie sprawy, że być może idealizujemy naszą znajomość. Zapominamy o negatywach, które bardzo możliwe, że nas raniły i za wszelką cenę chcesz to odzyskać. Warto jednak posłuchać intuicji, a nie kompulsywnych myśli. Pamiętaj, że każdego dnia możesz zacząć wszystko na nowo. Zamiast rozpamiętywać porażki, skup się na tym, co teraz możesz zrobić dla siebie.

Zanim otworzysz serce dla drugiej osoby, pokochaj swoje prawdziwe ja. Zastanów się też samodzielnie jak poradzić sobie z rozstaniem i się odkochać. Przemyśl, jakie masz cele w życiu i idź w ich kierunku. Czas po rozstaniu jest dobrym momentem, aby poznać samych siebie i zrobić progres w swoim życiu. Wszystkie doświadczenia nas budują i w późniejszym etapie pełnią fundament do tworzenia nowych relacji. Zacznij robić coś dla siebie. Wsłuchaj się w Twoje wnętrze.

4. Wyciągnij wnioski

Na samym końcu, gdy nasze rany pomału się zaczną się zabliźniać czas wyciągnąć feedback. Warto zdać sobie sprawę, dlaczego nasza relacja dobiegła końca. Zastanowić, się czy popełniliśmy jakiś błąd, który możemy naprawić, aby w przyszłości budować zdrowy związek. Przemyśl, co Ty możesz zrobić, żeby dla swojego przyszłego partnera być lepszą wersją siebie.

Nie ma ludzi idealnych, ale każdy z nas może starać się pracować nad sobą i swoimi wadami. Bardzo często wina leży po obu stronach. Jednak tyle ile ludzi tyle rozstań. Jeżeli chcemy dowiedzieć się, jak poradzić sobie z rozstaniem musimy zdać sobie sprawę z naszych słabości. Każdy z nas jest inny.

To, że Twojego kolegę zraniła dziewczyna, nie oznacza, że Ty też będziesz zraniony. Nie zrażaj się i nie bój się wchodzić w nowe stosunki z drugą osobą. Każdy z nas kto nie chce tkwić w nieszczęśliwym związku, jest niezwykle odważny. W tym momencie już jesteś na dobrej drodze.

Miłość w naszym życiu nie jest zarezerwowana tylko dla jeden osoby. Na każdym etapie życia spotykamy ludzi, którzy wnoszą zupełnie inne emocje do świata, który tworzymy. Każdy z nas gdzieś głęboko w sobie sam doskonale wie, co powinien zrobić i jak poradzić sobie z bolesnym rozstaniem.

Oceń nasz post
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *