Nieodwzajemniona miłość – jak sobie z tym poradzić

Prawdopodobnie każdy z nas w swoim życiu poznał, czym jest nieodwzajemniona miłość. Często zdarza się, że jest to po prostu uczucie jednostronne. Niezależnie od wieku osoby, która doznała nieodwzajemnionego uczucia, jest to bardzo bolesne doświadczenie, które bardzo mocno rzutuje na nasz stan emocjonalny oraz może spowodować wahania nastrojów.

W jaki sposób dochodzi do takiego zdarzenia? Już tłumaczę. W najczęstszych przypadkach dochodzi do tego gdy kierujemy swoje uczucia do osoby, która ich kompletnie nie odwzajemnia. W takich sytuacjach ważne jest, by nie zamykać się na ludzi. Każda odrzucona osoba może odczuwać frustrację z tym związaną, lub duży ból egzystencjonalny, gdyż nasza wybranka po prostu nas nie chce.

Nieodwzajemniona miłość – 4 przykłady

Taka miłość może być bardzo destrukcyjna w skutkach, a w tym artykule postaram ci się przybliżyć kilka sposobów jak sobie poradzić z uczuciem odrzucenia przez naszą wybrankę. W relacjach z ludźmi jest wiele rodzajów nieodwzajemnionego uczucia, lecz my tutaj wyróżnimy tylko cztery z nich.

Po pierwsze, najbardziej znane ludziom, czyli klasyczne zauroczenie w drugiej osobie. Najczęstsze przypadki tego można odczuwać w młodym wieku w trakcie dojrzewania, lecz nawet osobom dorosłym się to zdarza. Zazwyczaj podczas takiego zauroczenia żywimy bardzo silne uczucie do osoby, która często niestety nie zwraca nawet na nas uwagi, mimo to idealizujemy ją lub go. Często dochodzi w takich sytuacjach do podejścia, w którym uważamy, że ta właśnie osoba mogłaby uczynić nas szczęśliwymi.

Ocena: 4.8/5 (619 głosów)

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak wrócić do ex i sprawić, by było jak dawniej.

POBIERZ E-BOOK

Po drugie często zdarza się, że w relacji z drugą osobą wpadamy w tak zwany Friendzone. Pojawia się tu nieodwzajemnione uczucie, które w dzisiejszych czasach jest jednym z najbardziej destrukcyjnych uczuć w życiu człowieka. Często zdarza się, że zakochujemy się w naszym przyjacielu lub przyjaciółce, lecz ta osoba nie chce budować z nami związku, bo nie chce zniszczyć naszej przyjaźni.

Taka osoba po prostu nie widzi w nas materiału na partnera lub partnerkę, lecz traktuje nas jako przyjaciela i w tym fakcie chce pozostać. W takiej sytuacji pomoże szybkie dojście do faktu, że z takiego typu relacji bardzo często nie ma wyjścia.

Po trzecie, w pewnych etapach życia zdarza nam się wpaść w lekką relację z osobą już zajętą. Zdarza się w takich relacjach, że osoba wolna zakochuje się w tej zajętej. Szybko w takiej relacji powstaje uczucie nadziei, że może on lub ona zostawi swojego obecnego partnera na naszą rzecz. Niestety w wielu przypadkach tak się nie dzieje, a my pozostajemy w roli kochanka lub przyjaciela gdzie znów odczuwamy nieodwzajemnioną miłość.

Po czwarte i chyba jednocześnie najrzadziej spotykane, lecz nadal występujące. Chodzi dokładnie o nieodwzajemnioną miłość w związku. Najczęściej spotyka się takie zachowanie w stosunku do luźnych randek bez zobowiązań, mimo to zdarza się to także w poważnych związkach. Mimo naszego silnego uczucia, które ukazujemy naszej drugiej połówce, często przechodzi nas uczucie jakby on, lub ona nie traktują sprawy naszej relacji na poważnie. W wyniku rozwoju spraw często dochodzimy do faktu, ze tak naprawdę nas nie kocha.

Psychologia

W ostatnich latach przeprowadzono szereg badań w celu ustalenia odczuć oraz emocji towarzyszącym temu zjawisku, jakim jest miłość jednostronna. Badania przeprowadzone w laboratorium wykazały, że odrzucenie ze strony drugiej osoby powoduje u nas wzmożenie emocjonalności, powoduje to między innymi, że nasze uczucie do danej osoby tym bardziej się wzmaga, a w ekstremalnych przypadkach przeradza się one w obsesję.

W pewnym sensie można określić to jako fakt oszukiwania nas przez nasz własny mózg. W większym stopniu zmusza nas on do biegania za osobą, która nie jest nami wcale zainteresowana, lub także każe nam idealizować tę osobę oraz stawiać ją na pierwszym miejscu naszych potrzeb życiowych.

W głowie przesiaduje nam przeświadczenie, że owa osoba jest doskonała, lecz w prawdzie tak nie jest i gdybyśmy otrzymali, chociażby skrawek uwagi, spowodowałoby to szybką utratę tego pożądania lub chociaż zmniejszenie uczucia.

nieodwzajemniona miłość może zostać odwzajemniona

Czy jednostronna miłość może zostać odwzajemniona?

W przypadku nieodwzajemnionej miłości często nie ma czego dalej szukać w takiej relacji. Sytuacje, gdzie uczucie zostaje odwzajemnione bardzo, ale to naprawdę bardzo rzadko się zdarza i nie ma co oczekiwać w takich sytuacjach na cud.

Postępując w ten sam sposób, którym traktowaliśmy wcześniej nasz obiekt westchnień, na pewno nie osiągniemy nic nowego, a możemy tym bardziej naszym obsesyjnym zachowaniem zniechęcić drugą osobę do jakiejkolwiek relacji z nami.

Z każdej relacji musisz wyciągać wnioski oraz stawiać granice pewnych zachowań. Postępując w kółko, tak samo z każdą poznaną osobą, nigdy nie osiągniesz celu. Jeżeli zależy ci na znalezieniu drugiej połówki oraz stworzeniu szczęśliwej relacji dla was dwojga musisz zmienić w sobie wiele zachowań.

Jak sobie poradzić z nieodwzajemnioną miłością?

W przypadku odrzucenia, którego doświadczamy ze strony obiektu naszych westchnień, nie możemy popaść w obsesję oraz chorobliwą potrzebę uwagi ze strony tej osoby. Będzie to bardzo wyniszczające dla naszego organizmu i może spowodować duży spadek naszej samooceny lub poczucia własnej wartości.

Bardzo ważne jest, by nie utrzymywać kontaktu z osobą, która nas odrzuciła. Omawiana miłość potrafi być bardzo destrukcyjna w skutkach na naszej psychice. Każde kolejne spotkanie z kimś, kto nas odrzucił, lub nawet zwykła rozmowa poprzez Facebooka, może tylko coraz bardziej nas dołować, oraz może to pogłębiać naszą obsesję na punkcie tej osoby.

Bardzo ważne byś odbudował poczucie własnej wartości, która została mocno zachwiana gdy doświadczyłeś nieodwzajemnionej miłości. Musisz uświadomić sobie, że najważniejszą osobą w twoim życiu jesteś właśnie TY. Ważne jest, by zacząć kochać samego siebie. Bez poczucia samoakceptacji można popaść w bardzo ciężką depresję, co nie jest chcianym skutkiem w tym stadium.

By odbudować poczucie własnych wartości lub, by po prostu zapomnieć o osobie, która nas odrzuciła, może pomóc także jakieś ciekawe hobby. Warto zająć się czymś kreatywnym w życiu. Kto wie może, dzięki poszukiwaniu jakiegoś hobby znajdziesz w tym jakieś ciekawe zajęcie, którym możesz zająć się nawet zawodowo na co dzień.

Najważniejszą zasadą jest nauczyć się kierować swoimi emocjami. Musisz nauczyć się kierować swoje uczucia do właściwych osób. Nie warto marnować czasu na taką miłość, lub osoby, które jedynie chcą traktować nas jako przyjaciół, lub przysłowiową wycieraczkę emocjonalną, na której mogą pozostawić swoje problemy.

Takie osoby są określane jako wampiry energetyczne, a i skutecznie w ten sposób możemy przez to zniszczyć swoje poczucie wartości. Musisz skupić się na osobach, które mogą wnieść coś ciekawego do naszego życia, oraz takie, które chcą budować z nami wspólną przyszłość. Ideały nie istnieją w realnym życiu, więc nie warto ich szukać.

Jak zapomnieć w przypadku nieodwzajemnionego uczucia?

W przypadku relacji gdzie doznamy nieodwzajemnionego uczucia, warto skupić się wtedy na sobie. Odcięcie się od osoby, która prowokuje negatywne emocje i myśli może w tym gromko pomóc. Nie ma co poprzestawać na jednej osobie, która nas skrzywdziła lub po prostu nie widzi w nas materiału na partnera, lub partnerkę.

Ideały nie istnieją i nie warto podążać ślepo za kimś, kto nam takowy ideał przypominają. Koncentrując swoją uwagę na takiej osobie, nigdy nie wyjdzie nam na dobre, a nasze emocje i reakcje mogą spowodować wiele przykrych zdarzeń w naszym życiu. Warto zająć się czymś nowym w życiu lub skupić się na obecnych zajęciach, jak praca lub hobby.

Nie możesz też zamykać się na ludzi. Wyjdź ze znajomymi na spacer, porozmawiaj z bliskimi, lub poznaj kogoś nowego. Rzec można, że tego kwiatu jest pół światu, a możliwości w relacjach z ludźmi jest o wiele więcej, niż ta jedna osoba, którą tak idealizujemy.

Ocena: 4.8/5 (619 głosów)

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak wrócić do ex i sprawić, by było jak dawniej.

POBIERZ E-BOOK
4.7/5 - (54 głosów)
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *