Książki o pewności siebie – 15 polecanych książek

Pewność siebie jest z pewnością czymś, o czym marzy wiele osób. „Pewność siebie książka” to hasło, które jest bardzo często wyszukiwane. Bycie nieśmiałym i niepewnym potrafi skutecznie utrudnić życie. Poproszenie o podwyżkę, awans, zaproszenie nieznajomego na randkę lub samotne wyjście wieczorem do restauracji – wszystkie te rzeczy stają się o wiele trudniejsze, kiedy brakuje poczucia własnej wartości.

Część osób sprawia wrażenie, jakby urodziły się bardzo pewne siebie. Są przebojowe, niczego się nie boją, a wokół nich zawsze gromadzą się grupy znajomych. W rzeczywistości, pewność siebie nie jest cechą, z którą się rodzimy.

Można zbudować ją lub nabyć już we wczesnym dzieciństwie i rozwijać w kolejnych latach. Możliwe jest również nauczenie się pewności siebie i zbudowanie swojej wartości już będąc dorosłym człowiekiem. W jaki sposób nabyć tę umiejętność?

Z pomocą przychodzą książki o pewności siebie. Zawierają wiele cennych wskazówek i wyjaśniają, czym tak naprawdę jest ta mityczna pewność siebie. Uczą budować poczucie własnej wartości, które później owocuje w każdej dziedzinie życia prywatnego i społecznego.

Polecamy również: Książki o medytacji – 10 najciekawszych lektur

Nigdy nie jest za późno na pracę nad sobą. Wymienione książki o pewności siebie z pewnością pomogą zbudować poczucie własnej wartości, wzmocnią pewność siebie i ułatwią życie. Wiele osób nie potrzebuje specjalistycznych kursów ani tygodni pracy. Wystarczy kilka niewielkich wskazówek, które pomogą obrać właściwą drogę i polepszą życie.

1. Jak przestać się bać. Dla introwertyków, nieśmiałych i tych, którzy odczuwają lęki społeczne – Hendriksen Ellen

jak przestać się bać

Lęk społeczny nie jest niczym nowych, choć czasem może się tak wydawać. Współcześnie ludzie częściej znajdują się w dużych zbiorowiskach, tłumach i odczuwają presję społeczeństwa. Życie w dużym mieście i lęk społeczny z pewnością nie idą w parze i takie połączenie może być niezwykle męczące i utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Analizowanie, czy mijana osoba rzuciła oceniające spojrzenie, czy ktoś w tramwaju zmienił miejsce, by być dalej od ciebie i wiele innych tego typu sytuacji skutecznie obniża poczucie własnej wartości i wzbudza lęk.

Czujesz się coraz bardziej niepewnie, a wychodzenie z domu staje się psychicznym koszmarem. Na szczęście lęk można oswoić i właśnie tego uczy książka Ellen Hendriksen. Autorka udziela konkretnych wskazówek, które pomogą w codziennym funkcjonowaniu i wyzwoleniu się od lęku społecznego.

Celem książki nie jest kompleta zmiana twojego dotychczasowego życia i zachowania, ale ułatwienie ci wykonywanie codziennych czynności i poprawa twojego dnia. Nauka większego spokoju i przyjemniej spędzanego czasu, pozbawionego strachu przed obcymi ludźmi.

2. Jak mówić o sobie dobrze. Opowiedz swoją historię i rozwiń skrzydła w życiu i biznesie – Więcka Aleksandra

jak mówić o sobie dobrze

Książki o pewności siebie zazwyczaj skierowane są do obu płci. Jeśli jednak szukasz czegoś głównie skierowanego do kobiet, to jest to właśnie ta pozycja. Porusza ona istotną kwestię milczenia przez kobiety w biznesie.

Braku ich pewności i świadomości swoich wartości. Choć współcześnie sytuacja kobiet jest o wiele lepsza niż kilkadziesiąt lat temu, to wciąż istnieją pewne różnice i problemy, z którymi mierzy się płeć piękna. Jednym z nich, jest właśnie wyrażanie swojego zdania i pewność siebie w środowisku pracy.

Książka przeznaczona jest dla wszystkich kobiet, które pragną zabrać głos, mówić o sobie i być wysłuchane. Otwieranie się i publiczne omawianie samej siebie nie jest proste i wymaga dużej pewności siebie. Właśnie o tym jest ta książka i tego uczy.

Wizualnie książka prezentuje się również bardzo dobrze. Jest napisana prostym językiem i stanowi przyjemną lekturę na długie wieczory. Kierowana jest głównie do kobiet, ale z pewnością nawet nastolatki i dziewczynki znajdą w niej wiele cennych wskazówek, dotyczących wyrażania własnego zdania.

3. Zdobądź pewność siebie i poczucie własnej wartości – Joseph Murphy

zdobądź pewność siebie i poczucie własnej wartości

Joseph Murphy jest znanym i cenionym autorem. Jego poradnik „potęga podświadomości” został okrzyknięty bestsellerem i zdobył wszelkie rankingi popularności. Posiada on ogromną wiedzę dotyczącą ludzkiego umysłu i zachodzących w nim procesów psychicznych.

Autor motywuje do działania i udziela wielu istotnych wskazówek. Wyjaśnia czym jest poczucie własnej wartości i skąd bierze się pewność siebie. Książka w obrazowy sposób ukazuje wiele prawd, które wcale nie są dla każdego tak oczywiste jak mogłoby się wydawać.

Jest to zdecydowanie poważniejsza pozycja niż inne książki o pewności siebie. Doskonale sprawdzi się dla każdego czytelnika, który szuka spokojnego i dokładnego omówienia tych kwestii i nie interesują go klasyczne, kolorowe poradniki.

Pozycja nie należy do najłatwiejszych, jednak zawiera wiele cennych informacji i nie warto rezygnować z niej po przeczytaniu zaledwie kilku pierwszych kartek. Jest to bardzo mądra książka, przedstawiająca wiele faktów i w dobry sposób omawiająca kwestii dotyczące pewności siebie i poczucia własnej wartości.

4. Świat na tak! – Robert Cialdini, Noah J. Goldstein, Steve Martin

świat na tak

Robert Cialdini jest cenionym i popularnym autorem książek poruszających kwestie psychologiczne. Z pewnością osoby, które miały w rękach inne jego pozycje, wiedzą w jak przyjemny i wciągający sposób opisuje procesy psychologiczne. Tak samo jest w przypadku tej lektury, która wciąga już od pierwszych słów.

Książka opisuje wiele eksperymentów i badań, dzięki czemu nie stanowi jedynie poradnika, ze zbiorem wskazówek dotyczących pewności siebie, ale również ciekawą lekturę. Przeczytanie opisów konkretnych eksperymentów ułatwia wprowadzenie zmian i pewnych zachowań do swojego życia.

Książka składa się z 21 rozdziałów, a każdy z nich zawiera cenne lekcje, dzięki którym częściej uda ci się usłyszeć od rozmówcy „tak” i spełnić swoje założenia. Zasady kontaktów interpersonalnych opisane w książce są zdecydowanie ponadczasowe i możliwe to wykorzystania w wielu różnych sytuacjach.

Niekoniecznie muszą być to kontakty jedynie biznesowe, ale również romantyczne, rodzinne lub przyjacielskie. Korzystanie z opisanych zasad z pewnością okaże się pomocne podczas rozmowy o awans, ale również, w momencie, gdy chcemy załagodzić spór z drugą połówką.

5. Nauka kochania siebie. Od wybaczenia do pełnej samoakceptacji – Dr David R. Hamilton

nauka kochania siebie. od wybaczenia do pełnej samoakceptacji

Kochamy partnerów, szanujemy współpracowników, cenimy sobie przyjaciół. Ludzie nie mają problemu, aby odczuwać pozytywne emocje względem innych osób. Zauważamy ich zalety i doceniamy jacy są. W całej tej życzliwości wobec świata, łatwo jednak zapomnieć o sobie samym, a przecież my również zasługujemy na pozytywne emocje od samych siebie.

Doktor Hamilton porusza w swojej książce niezwykle istotną kwestię – istotę dobroci, którą powinniśmy okazywać sami sobie. Swoje słowa popiera badaniami z zakresu chemii mózgu i technik psychoterapeutycznych. Według niego, miłość wobec samego siebie mamy w genach, jednak tracimy ją w wieku szczęściu lat, ze względu na otoczenie.

Książka jest zbiorem 27 ćwiczeń, które pomagają docenić samego siebie, odkryć kim naprawdę się czujesz i nauczyć się okazywać sobie dobroć i miłość. Szanowanie samego siebie jest podstawą zbudowania wysokiej samooceny i pewności siebie. Jest to punkt, od którego należy rozpocząć swoją podróż i swój rozwój.

6. Budowanie pewności siebie. Podejście skoncentrowane na współczuciu – Welford Mary

budowanie pewności siebie

Współczesny świat naraża ludzi na ciągłe ocenianie i znajdywanie się w sytuacjach, które znacznie obniżają poczucie własnej wartości. Porównywanie się do innych, gonienie za awansem i sukcesami zawodowymi nie wzmacniają pewności siebie, zamiast tego wzbudzają złość, rozczarowanie i poczucie niesprawiedliwości.

Mary Welford uczy w swojej książce życzliwości względem samego siebie. Okazywania sobie współczucia, które jest fundamentem pewności siebie. Nakłania do porzucenia silnej samokrytyki i postrzegania siebie w sposób bardziej przychylny i życzliwy.

Dobra relacja z samym sobą jest kluczowa podczas procesu budowania wartości i pewności siebie. Autorka udziela rad, w jaki sposób przestać się karać za niepowodzenia i patrzeć na siebie z większą empatią. Dodatkowo wyjaśnia, co dzięki temu osiągniemy.

Książka uspokoi twojego wewnętrznego krytyka i uświadomi, jak powinieneś traktować sam siebie. Oprócz tego zrozumiesz, jak funkcjonuje system emocjonalny człowieka i dlaczego tak ważne jest, aby być dla siebie dobrym.

7. Jesteś kimś więcej niż myślisz – Schiraldi Glenn R.

jesteś kimś więcej niż myślisz

Książki o pewności siebie, są przeróżne, jednak tę pozycję powinien przeczytać każdy, kto choć raz pomyślał, że nic mu nie wychodzi i obwinił siebie samego za niepowodzenia. Automatyczne myśli, które pojawiają się w wyniku niepowodzeń, nie tylko znacznie obniżają nastrój i pogarszają samopoczucie, ale również wpływają negatywnie na poczucie własnej wartości i samoocenę.

Im dłużej zadręczamy się takimi stwierdzeniami „jestem beznadziejny”, „to mnie przerasta”, tym bardziej zablokowane będą nasze działania i łatwiej będzie się wycofać, niż zawalczyć o siebie i swoje marzenia. Nie jest łatwo zmienić samemu myślenie o sobie i być wobec siebie bardzie wyrozumiałym.

Autorka opisuje różne techniki i ćwiczenia, które pomogą zmienić podejście do samego siebie i spojrzeć na wiele dręczących spraw inaczej. Stosowanie się do wskazówek autorki pomoże pokonać własne ograniczenia, wyjść poza strefę komfortu i otworzyć się na świat. Ćwiczenia opisane w kaszce zwiększają pewność siebie i odczuwaną wartość.

8. Naucz się kochać wysoką wrażliwość. Ćwiczenia – Aron Elaine N.

naucz się kochać wysoką wrażliwość

Ta pozycja może wydawać się nie pasować do rankingu, w którym znajdują się książki o pewności siebie. W rzeczywistości jednak pasuje tu doskonale. Istnieje wiele wysokowrażliwych osób. Świadomość swojego czułego reagowania na różne bodźce i sytuacje może znacznie obniżyć samoocenę.

Reagowanie bardziej emocjonalnie i mocniej na wiele sytuacji potrafi być uciążliwe. Wrażliwość też może być siłą i powodem do dumy. Jest cechą, która również może zbudować pewność siebie i poczucie wartości. Właśnie taki cel, ma książka „Naucz się kochać wysoką wrażliwość”.

Autor uczy w jaki sposób zwiększyć swoją samoocenę będąc osobą wysokowrażliwą, przedstawia techniki ułatwiające relaks i zmniejszające stres, udziela wskazówek w jaki sposób zmienić negatywne doświadczenia w pozytywne i wiele innych przydanych informacji.

Książka jest doskonałą pozycją dla każdego, kto mierzy się z cechą wrażliwości i nie umie przekuć jej w swoją siłę. Uczy akceptacji i doceniania siebie takim, jakim się jest. Przekazuje ważne informacje dotyczące wrażliwości i sposobu, w jaki najlepiej o nią dbać.

9. Potęga pewności siebie. Doskonałe wyniki w każdej dziedzinie życia! – Tracy Brian

potęga pewności siebie

Celem książki jest wzmocnienie czytelnika i jego pewności siebie. Autor wyjaśnia w jaki sposób pewność siebie wpływa na osiąganie sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym. Dlaczego pewność siebie wpływa na stawiane sobie cele i w jaki sposób przeszkadza w tym jej brak.

Dzięki tej książce czytelnik ma okazję nauczyć się w jaki sposób określić swoje wartości życiowe i zgodnie z nimi żyć i postępować, które cele warto sobie stawiać i w jaki sposób je realizować, a także nauczy się sporządzać konkretne plany działania. Oprócz tych kwestii książka porusza również wiele innych, związanych z budowaniem poczucia własnej wartości.

Autorka przekazuje wiele cennych informacji, dzięki którym można znacznie podwyższyć swoją pewność siebie. Codzienne stosowanie się do jej rad z pewnością przyniesie wiele pozytywnych rezultatów.

10. Wstań! Skuteczny sposób, by zyskać pewność siebie i stawić czoło wyzwaniom – Cuddy Amy

wstań

Autorka książki „Wstań! Skuteczny sposób, by zyskać pewność siebie i stawić czoło wyzwaniom” przedstawia w niej rewlucyjną teorię, mówiącą o tym, że pewność siebie można wytrenować. Nie jest czymś z czym się rodzimy, a czymś co nabywamy z czasem i pielęgnujemy. Pewności siebie można się nauczyć.

Amy Cuddy jest amerykańską psycholożką, która w swojej książce przedstawia różne sposoby na osiągnięcie większej pewności siebie. Jednym z nich, jest np. przybieranie pozy Wonder Women. Choć może brzmieć głupio, to na wielu osobach działa.

Książka napisana została prostym, bezpretensjonalnym językiem. Z przyjemnością się ją czyta i stosuje do rad Amy. Autorka porusza nie tylko kwestie myślenia o sobie w dobrych kategoriach, ale również opisuje w jaki sposób należy taktować swoje ciało, by czuć się pewniej i zwiększyć swoją wartość. Swoje słowa popiera przytaczając różne badania i prace innych psychologów.

11. Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie – Adamowicz Alina , Godecka Joanna

jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie

Wewnętrzny krytyk jest częścią każdego z nas. Czasem dobrze wypełnia swoje zadanie i delikatnie popycha do działania i motywuje. Niestety bywa, że zaczyna on za bardzo poczuwać się do swojej roli i wchodzić na głowę.

Zamiast delikatnego motywowania, zaczyna być przytłaczający i agresywny. Jego działania dalekie są od pozytywnych, bardziej dołują i odbierają siły. Gdy już nabierze mocny, to niezwykle trudne okazuje się uciszenie go i pozbycie się z głowy jego słów.

Trudno jest być pewną siebie osobą, jeśli jakiś głos w głowie wciąż powtarza, że jest się beznadziejnym, nie poradzi sobie z niczym i bez sensu się do czegokolwiek zabierać.

Książka napisana została w bardzo przystępny sposób, doskonale zrozumie ją każdy. Oprócz tego zawiera wiele zadań, które pomogą w walce z krytykiem i ostatecznie doprowadzą do uciszenia go.

12. Wszystko co zawdzięczasz sobie. Jak odzyskać kobiecą siłę i pewność siebie – Cadoche Elisabeth , de Montarlot Anne

wszystko co zawdzięczasz sobie

Jak wskazuje tytuł, jest to książka przeznaczona głównie dla kobiet. Problem braku pewności wśród wielu kobiet jest istotny i warto coś z tym zrobić. Ta pozycja pozwala na otworzenie się i docenienie własnej wartości.

Środowisko pracy nie zawsze wspiera kobiety w takim stopniu, aby wpływało to pozytywnie na ich pewność siebie i poczucie wartości. Czasem potrzebują one pomocy, by poczuć się piękne, doceniane i wyjątkowe. Właśnie takiego spojrzenia na samą siebie, uczy ta książka.

Istnieją różne rodzaje niepewności. Czytelniczka odkrywa, jaki rodzaj sobą reprezentuje i w jaki sposób to zmienić. Jak działać, gdy wiara we własne możliwości jest naprawdę mała i trudno wyjść ze swojej strefy komfortu.

Książka pełna jest konkretnych wskazówek i rad. Pozycja przeznaczona dla wszystkich kobiet, zarówno pracujących, jak i nie. Korzystać mogą z niej młodsze i starsze panie. Z pewnością każda znajdzie coś dla siebie.

13. Pokochaj siebie – Wayne W. Dyer

pokochaj siebie

Książka napisana została przyjemnym i prosty językiem. Nie jest to mocno wymagająca lektura, raczej stanowi doskonały dodatek do długiego wieczoru w domu. Mimo to, zawiera wiele cennych rad i wskazówek odnoście zdobywania pewności siebie.

Książki o pewności siebie często bazują na konkretnych schematach i motywują do działania. Głównym przesłaniem tej pozycji jest pokochanie siebie samego, co w dużym stopniu ułatwia zwiększenie pewności siebie i odczuwania większej wartości.

Autor udziela konkretnych wskazówek, uczy w jaki sposób działać, aby być szczęśliwym i spokojnym. Poprawić swoje życie i czuć się spełnionym. Wiele osób uważa, że ta lektura zmieniła ich życie. Pomogła pozbyć się blokujących czynników i ukazała drogę do szczęścia.

14. Pieprzyć to! Jak przestać spełniać cudze oczekiwania, a zacząć własne – Reinwarth Alexandra” – Mary Welford

pieprzyć to

Książka jakiś czas temu wyglądała ze wszystkich list bestsellerów i zdobyła ogromną sympatię czytelników. Pewność siebie, to nie tylko podniesiona wysoko głowa i zadarty podbródek. To również umiejętność odmówienia na prośby, których nie chcemy spełnić i stawianie siebie na pierwszym miejscu.

Autorka uczy, w jaki sposób odmawiać i nie spełniać cudzych oczekiwać. Zamiast tego postawić na siebie, swoje szczęście i pragnienia. Powiedzieć „pieprzyć to” i nie martwić się konsekwencjami.

Ta książka to doskonała pozycja dla każdego, kto czuje, że zbyt często zgadza się na coś na co nie ma ochoty i nie potrafi odmówić. Nie warto spędzać życia na spełnianiu czyichś próśb i oczekiwań. Ta lektura uczy, w jaki sposób stać się asertywną, pewną siebie osobą, która stawia własne szczęście wysoko w hierarchii potrzeb.

Książka napisana została z dużą ilością humoru i przyjemnym językiem. Jest lekka, ale jednocześnie konkretna. Z pewnością każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Odrobina egoizmu nie jest zła, należy się tylko odpowiednio nauczyć z niego korzystać.

15. Maksimum osiągnięć. Jak być sobą, cieszyć się życiem i osiągać to, co dla ciebie najlepsze – Tracy Brian

maksimum osiągnięć

Książka to przede wszystkim zbiór jasnych i konkretnych wskazówek, w jaki sposób sprawować kontrolę nad swoim życiem, modyfikować je i rozwijać, aby stawało się szczęśliwsze i niosło ze sobą uczucie spełnienia.

Autor uczy w jaki sposób pozbyć się ze swojego życia negatywnych myśli, przestać zadręczać się analizowaniem swoich kompleksów i zacząć korzystać z życia. Jego słowa i porady wydają się być naprawdę autentyczne, pozbawione nuty fałszu.

Praca nad samym sobą nie jest łatwą drogą, często pojawiają się wątpliwości i zwątpienie, czy to co robimy rzeczywiście jest dla nas dobre. Korzystanie ze wskazówek, które zawarte są w „Maksimum osiągnięć” znacznie ułatwia tę drogę, a naoczne obserwowanie pozytywnych skutków działań, upewnia czytelnika, że są to dobre rady, które w rzeczywistości zwiększają jego pewność siebie i pozytywnie wpływają na jego życie.

Czym jest pewność siebie? Z pewnością nie jest łatwo jednym słowem odpowiedzieć na to pytanie. Pewność siebie to zbiór różnych zachowań i myśli. Nie rodzimy się z nią, lecz możemy nabyć ją z czasem. Z pewnością jest pożądaną cechą. Dzięki pewności siebie mamy odwagę poprosić o podwyżkę, zaprosić nieznajomego na randkę lub wypić kawę w samotności w kawiarni, nie zastanawiając się co myślą inni klienci.

Dla niektórych budowanie pewności siebie jest intuicyjne. Doskonale wiedzą co robić i w jaki sposób zachowywać się, aby zostać odebranym, jako pewna siebie osoba. Inni potrzebują porady, informacji, w jaki sposób mają rozpocząć pracę nad sobą.
Książki o pewności siebie stanowią doskonałą bazę wiedzy i pomysłów na to, w jaki sposób zwiększyć pewność siebie. Korzystanie z porad w nich zawartych potrafi realnie wpłynąć na życie i podnieść odczuwalną wartość osoby.

Po wpisaniu frazy „pewność siebie książka” wyskakują całe listy poradników. To doskonały dowód na to, że ludzie rzeczywiście mają z tym problem i szukają pomocy, w jaki sposób zwiększyć poczucie wartości. Choć nie każda lektura jest warta uwagi, to wymienione na tej liście, z pewnością takie są.

Nie ma potrzeby zadręczać się i męczyć, bojąc się sięgnąć po swoje marzenia, skoro wystarczy skorzystać z pomocy jaką oferują książki o pewności siebie. Pewność siebie to cecha, której nauczyć może się każdy. Wystarczy tylko chcieć i mieć odwagę rozpocząć zmianę.

Oceń nasz post
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *