Książki o medytacji – 10 najciekawszych lektur

Życie we współczesnym świecie pełne jest stresu i napięcia. Ludzie żyją szybko, a w pogoni za karierą i osiągnięciami zapominają o dbaniu o siebie i swoje samopoczucie. Otaczają nas wielkie miasta, które nigdy nie śpią. Domy pełne są urządzeń, monitorów, świateł i dźwięków. Wszystkie te czynniki wpływają na stale rosnący stres, który jest następnie przyczyną wielu zaburzeń i chorób.

W jaki sposób wyciszyć się w ciągu dnia choć na chwilę? Oderwać od tłumów, myśli o stresujących sytuacjach i obowiązków?

Z pomocą przychodzą książki o medytacji. Medytacja jest techniką, która pozwala odciąć się od stresu i znaleźć ukojenie. Nie oznacza ona zupełnego odcięcia się od świata, lecz od negatywnych myśli, stresu i bałaganu. Medytacja pozwala na poczucie związania ze światem, wniknięcie w niego i czucie się jego częścią.

Książki o medytacji uczą, jak rozpocząć swoją przygodę, czym jest medytacja i jakie są jej metody. Aby nauczyć się być „tu i teraz” i czerpać korzyści z medytacji, należy najpierw nauczyć się, jak przeprowadzać ją we właściwy sposób.

Polecamy również: Książki o miłości – 10 najlepszych propozycji

Poniższe pozycje, to ranking najlepszych książek poruszających ten temat. Wśród nich znajdzie się zarówno książka o medytacji dla początkujących, jak i pozycje osób, które praktykują już dłuższy czas.

1. Przemiana. Ajurwedyjski sposób na piękno i zdrowie – O’Donnell Kate

przemiana

Ajuweda jest tradycyjną medycyną indyjską. Zajmuje się zarówno zdrowiem psychicznym, duchowym, jak i fizycznym. Została okrzyknięta najstarszym systemem opieki zdrowotnej na świecie przez WHO.

Książka uczy jakie nawyki warto wprowadzić do swojego życia, aby było szczęśliwsze i spełnione. Oprócz tego znajdziemy w niej informacje dotyczące spożywanego pokarmu i polecanych ziół, które pomogą przywrócić równowagę organizmu. Książka zawiera kilka porad zdrowotnych, dotyczących urody i zdrowotnych.

Zawiera również sporo wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Uczy przyjaźni z własnym ciałem i szacunku do samego siebie. Rady w niej opisane poprawiają jakość życia w odczuciu zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Książka pomaga wrócić do korzeni, przedstawia zasady tradycyjnej medycyny indyjskiej.

Pozycja nie tylko została napisana w przyjemny sposób, a czytelnik ma wrażenia ‚płynięcia’ po słowach, ale również jest niezwykle etatystyczna. Piękna okładka doskonale prezentuje się na półce i stanowi piękny prezent. Zarówno czytanie, jak i patrzenie na książkę jest przyjemnym doświadczeniem.

2. Medytacja dzień po dniu – Andre Christophe

medytacja dzień po dniu

Autor stworzył książkę, która oprócz tradycyjnych treści i słów zawiera reprodukcje arcydzieł malarstwa. Profesjonalny podręcznik połączony z artystycznym albumem. To niezwykłe, bardzo interesujące i inspirujące połączenie. Książki o medytacji często są jedynie poradnikami, w tym przypadku mamy również mini album sztuki.

Dzieła sztuki doskonale dopasowane są do kolejno poruszanych kwestii. W jaki sposób pracować z własnym oddechem? Nauczyć się obserwować wszystkie swoje myśli, bez usilnego odpędzania tych niechcianych?

Współczesny świat jest niezwykle szybki, pełen kolorowych obrazów, świateł i głosów. Zupełnie naturalne jest pragnienie zwolnienia choć na chwilę. Odnalezienie sposobu na uczucie harmonii ze światem i samym sobą. Medytacja pomaga osiągnąć wszystkie te założenia. Wycisza i uspokaja organizm. Niweluje niektóre problemy i koi emocje.

Książka jest doskonałym połączeniem literatury, psychologii i malarstwa. Zawiera zarówno piękne informacje, jak i obrazki. Rozwija nie tylko duchowo, ale również artystycznie.

<3. Siła medytacji. 28 dni do szczęścia – Salzberg Sharon

siła medytacji 28 dni do szczęścia

Medytacja jest doskonałym sposobem na zniwelowanie stresu po ciężkim dniu. Przeprowadzona w prawidłowy sposób może oczyścić umysł, rozluźnić napięte mięśnie i zniwelować bol głowy. Pomaga podjąć właściwe decyzje i pogodzić się z tymi podjętymi pod wpływem emocji.

„Siła medytacji” to książka o medytacji dla początkujących, którzy dopiero planują rozpocząć przygodę z uważnością. Zawiera opis podstawowego programu do medytacji, takiego z którym każdy sobie poradzi. Autorka wszystko szczegółowo tłumaczy.

W następnych rozdziałach przedstawione zostały kolejne rodzaje medytacji. Czytelnik uczy się z każdym słowem i sam decyduje, który rodzaj medytacji mu pasuje i z jaki będzie praktykował.

Książka jest szczegółowa i zawiera wiele przydatnych informacji. Lektura pozbawiona jest nacisku, pretensji i wymagań stawianych wobec czytelnika. Napisana została bardzo spokojnym i ciepłym językiem.

4. Medytacja buddyjskiego mnicha. Życzliwość, która wraca. – Brahm Ajahn

medytacja buddyjskiego mnicha

Buddyjskie sposoby medytacji należą do najpopularniejszych na całym świecie. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka możliwości przybliżenia ich sobie i nauczenia się praktykowania.

Życzliwość, jest prostym słowem. Każdy je z pewnością zna, lecz czy ludzie wiedzą, co rzeczywiście oznacza i w jaki sposób powinniśmy ją sobie okazywać? W jakiś sposób okazywana sobie życzliwość zaprocentuje w życiu?

Książka zawiera autorski kurs medytacji mnicha buddyjskiego. Podstawą tej metody jest życzliwość wobec samego siebie, wobec innych ludzi i wobec świata. Książka stanowi inspirującą, przyjemną i rozwijającą lekturę.

Nie jest podstawowym poradnikiem dla początkujących, jednak warto się w nią zagłębić w którymś momencie przygody z medytacją. Proponowane jest wiele technik. Wśród nich znaleźć można medytację metta i medytację miłującej życzliwości. W książce pada wiele skłaniających do przemyśleń cytatów i inspirujących zdań.

5. Medytacja eliksir trzeźwości – Nord Navis

medytacja eliksir trzeźwości

Książka podzielona została na trzy kursy, każdy charakteryzuje się innym poziomem trudności i zaawansowania. Autor opisuje każdy z nich w taki sposób, aby czytelnik poradził sobie z nim samodzielnie. Nie wymagają dodatkowych informacji ani konsultacji. Zupełnie samodzielnie można zapoznać się z trzema różnymi kursami medytacji.

Pierwszy kurs skierowany jest do osób początkujących. Zawiera on opis podstawowych elementów, bez których medytacja nie jest możliwa. Każdy kolejny kurs bogaty jest w nowe informacje i opisy.

Książka jest zupełnie uniwersalna. Odpowiednia dla ludzi, wyznających każdą religię. Książka opowiada jedynie o medytacji i technikach przeprowadzania jej. Autor skupia się na konkretach, pomija przydługie opisy i wprowadzenia. Jest to doskonała pozycja dla każdego, kto pragnie wypróbować medytacji w swoim życiu, lecz nie jest pewny od tego w jaki sposób powinien zacząć.

6. Trwała przemiana. Co nauka mówi o tym, jak medytacja zmienia twoje ciało i umysł. – Goleman Daniel, Davidson Richard J

trwała przemiana

Książka jest wynikiem współpracy wieloletnich przyjaciół. Pierwszy z nich, Goleman jest również autorem bestsellerowej publikacji ‚inteligencja emocjonalna’. Ich wspólne dzieło porusza kwestie wpływu medytacji ma umysł i ciało. Książki o medytacji nie raz zawierają nieco rozdmuchane frazy, a ich autorzy technice medytacji przypisują większe zasługi niż w rzeczywistości ma.

Autorzy omawiają fakty i mity dotyczące medytacji. Swoje słowa popierają najnowszymi badaniami. Określają, co rzeczywiście jesteśmy w stanie osiągnąć dzięki medytacji, a czego niestety nie. W książce odnaleźć możemy rośniesz wskazówki, w jaki sposób należy praktykować medytacje, aby była ona skuteczna.

Autorzy przedstawiają medytację w bardziej naukowy sposób. Opisują jakie zmiany w rzeczywistości jest w stanie wprowadzić i jak wpływa na umysł i ciało. Publikacja kierowana jest zarówno do osób doświadczonych, jak i początkujących. Jest to jedna z bardziej rzetelnych książek poruszających temat medytacji.

Autor nie tylko przytacza różne badania, ale również omawia swoje – wobec których zachowuje się również krytycznie. Jest to doskonałym dowodem na rzetelność i profesjonalne podejście do tematu obu panów.

7. Zachwyć się! Naucz się medytować od wiecznych filozofów – Fabijański Marcin

zachwyć się

Czy życie może być lekkie, przyjemne i pełne spokoju? Z pewnością! Wystarczy sięgnąć po tę lekturę i poznać tajniki medytacji. Pozycja napisana lekkim piórem, przyjemna, pozwalająca zagłębić tajniki medytacji, a jednocześnie nowoczesna. Książki o medytacji często zawierają jedynie instrukcje i ćwiczenia, tutaj oprócz tego jest historia i nawiązania do antycznych filozofów.

Książka uczy w jaki sposób skupiać uwagę i myśli na tym, co aktualnie dzieje się wokół nas. Pomaga odciąć się od chaosu codziennego życia, zażegnać dręczące, czarne myśli. Nawiązuje i przekazuje historie najważniejszych filozofów, którzy również korzystali ze sztuki medytacji.

Autorka przekazuje w jaki sposób medytować, aby osiągnąć doskonałe efekty. Pomaga zagłębić się w świat medytacji i inspiruje opowiadając historie wielkich filozofów. Dzięki tej książce wpuścisz do swojego życia Buddę, Epikura i wielu innych niezwykłych ludzi.

Lektura bogata jest w ćwiczenia uważności i medytacji. Czytelnik ma możliwość poznania dziesięciu ćwiczeń, które może wypróbować na sobie i sprawdzić, czy odnajduje się w świecie medytacji.

8. Stoicyzm na każdy dzień roku. 366 medytacji na temat mądrości, wytrwałości i sztuki życia – Holiday Ryan, Hanselman Stephen

stoicyzm na każdy dzień roku

Pozycja jest zdecydowanie poważniejsza i bardziej skłaniająca do refleksji, niż inne, najpopularniejsze książki o medytacji. Zawiera mądrości antycznych filozofów, przybliża ich sposoby zachowania spokoju i skupienia myśli.

Choć od momentu, gdy chodzili po świecie minęło mnóstwo Czasu, to wiele ich nauk i sposobów radzenia sobie z nadmiarem myśli i stresu jest wciąż niezwykle aktualnych.

Współcześnie ludzie narażeni są na stres w wielu miejscach i dziedzinach życia. Rywalizują w pracy i życiu prywatnym. Natrafiają na wiele przykrych informacji w Internecie i social mediach. Coraz trudniej oderwać się od smartfonów i telewizorów.

Wszystkie te czynniki wpływają na samopoczucie i jakość życia. Znalezienie w ciągu dnia choć chwili wytchnienia i poświęcenie jej medytacji może wiele zmienić. Warto wrócić do korzeni, przeczytać mądrości antycznych filozofów i wprowadzić część zasad w swoje życie.

9. Gdziekolwiek jesteś bądź. Przewodnik uważnego życia – Kabat-Zinn Jon

gdziekolwiek jesteś bądź

Życie przemija w błyskawicznym tempie. Czekamy na wolny dzień, na święta, wakacje, na wyjazd, urodziny, spotkanie ze znajomymi. Chcemy jak najszybciej wyjść z pracy, dojechać na miejsce, posprzątać w mieszkaniu. Tracimy minuty życia, czekając aż zdarzy się coś lepszego.

Ludzie nie umieją korzystać z chwili i celebrować tego co ich spotyka. ‚Gdziekolwiek jesteś bądź. Przewodnik uważnego życia’ uczy czytelnika skupiania uwagi na tym, co go otacza.

Nieczekania aż dany dzień, miesiąc, rok przeminie. Skupiania uwagi na jedzonym śniadaniu, mijanych drzewach i drobiazgach, których nie zauważamy, ponieważ żyjemy w ciągłym biegu. Autor książki o medytacji pomaga się zatrzymać i po prostu być. Tutaj, w tym momencie. Doceniać życie i przestać się spieszyć.

10. Medytacja dla zabieganych – Osho

medytacja dla zabieganych

Współcześnie ludzie prowadzą szybkie i intensywne życie. Powrót do tradycyjnych metod medytacji, znalezienie czasu by przygotować się, usiąść i odprężyć nie jest tak łatwe jak się wydaje. Choć ktoś może mieć szczere chęci do zgłębienia tajników medytacji, to zwyczajnie może zabraknąć mu czasu lub możliwości

„Medytacja dla zabieganych” jest pozycją przeznaczoną dla osób, które chciałyby wprowadzić do swojego życia medytację i dostosować czas na nią przeznaczony do swojego intensywnego grafiku.

Nadmiar pracy i obowiązków nie powinien stanowić przeszkody na drodze do medytacji. Podczas, gdy życie staje się intensywne i pojawia się wiele obowiązków tym bardziej medytacja może okazać się potrzeba. Należy tylko znaleźć sposób, dzięki któremu znajdzie się na nią czas.

Książki o medytacji często przedstawiają ją jako formę spędzania czasu, do którego należy się specjalnie przygotować, nastroić i przeznaczyć dłuższą chwilę. Autor tej pozycji udowadnia, że nawet najbardziej zapracowane i zajęte osoby mogą medytować.

Medytacja z roku na rok cieszy się coraz większym gronem fanów. Ludzie zaczynają zauważać, jakie efekty przynosi i doceniać jej obecność w swoim życiu. Medytować można bez względu na wiek, płeć czy umiejętności.

W każdym momencie życia można sięgnąć po książki o medytacji i nauczyć się korzystać z życia, doceniać chwile i koić nerwy. Nauczenie się technik medytacji przydaje się w wielu różnych sytuacjach.

Medytacja pomoże uspokoić oddech i zmniejszyć napięcie mięśniowe przed ważna rozmową o podwyżkę, lub pierwszym spotkaniem z teściami. Wieczorna medytacja ułatwi zaśnięcie i pogłębi sen. Można medytować również rano, aby poczuć więcej energii i przygotować się na dobry dzień.

Polecamy również: Książki o psychologii – 15 najciekawszych książek

Naukę uważności można wykorzystać w prawie każdej sytuacji, która spotyka nas w życiu. Zmniejszy stres, rozbudzi, uspokoi, sprawi, że poczujemy się lepiej i spokojniej. Technik medytacji jest naprawdę wiele, nie wszystkie wymagają zasiadania w pozycji lotosu i słuchania uspokajającej muzyki.

Książki o medytacji są naprawdę przeróżne. Niektóre pozycje skierowane ą do osób, które jedyne chcą nauczyć się techniki i praktykować ją w korzystnych momentach, inne natomiast przeznaczone są dla osób, które pragną zgłębić tajemnice medytacji i jej historię.

Oceń nasz post
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *