Książki o psychologii – 15 najciekawszych książek

Ludzie od zawsze zastanawiają się co nimi kieruje w niektórych sytuacjach, w jaki sposób działać, aby życie było szczęśliwe i dobre, a także pragną wiedzieć co kryją umysły innych. Nauka o umyśle, zachowaniu, pragnieniach i potrzebach zbiera spore grono wielbicieli. Dobre książki psychologiczne to doskonały wybór dla każdego, kto pragnie zgłębiać tajemnice ludzkiego umysłu.

Co zrobić, aby lepiej siebie zrozumieć? Poprawić relacji z innymi ludźmi i osiągać w pracy większe sukcesy? Być bardziej zadowolonym z życia? Z pomocą przychodzą najlepsze książki psychologiczne. Dzięki nim można zgłębić tajniki ludzkiego umysłu, zrozumieć co tobą kieruje w danych sytuacjach i jak zachowywać się, aby życie było bardziej satysfakcjonujące.

„Psychologia książki polecane” to jedna z najchętniej przeglądanych kategorii książek na świecie. Ludzie pragną lepiej zrozumieć siebie i otaczający świat. Wciąż pojawia się sporo nowości, przeprowadzane są nowe badania i wielu psychologów sprawdza nowe teorie. Jest to stale rozrastająca się kategoria, która może wiele zaoferować czytelnikowi.

Polecamy również: Książki o małżeństwie – 10 polecanych lektur

Książki o psychologii to szeroka kategoria, z której wybrane zostało 15 najlepszych pozycji. Poruszają one różne kwestie, dotyczące miłości, rozwoju, kariery i ogólnie rozumianego dobrobytu. Każda z tych pozycji, wykorzystana w odpowiedni sposób, powinna poprawić jakość życia i pomóc zrozumieć ludzki umysł i zachowania.

1. Dobre wibracje, dobre życie. Miłość do siebie kluczem do osiągnięcia lepszego życia – King Vex

dobre wibracja dobre życie miłość do siebie kluczem do osiągnięcia lepszego życia

Książka napisana została prostym językiem, w taki sposób, aby nikt nie miał problemu ze zrozumieniem treści. Czytanie jej jest czystą przyjemnością. Vex King świetnie operuje językiem i w prosty sposób przekazuje bardziej skomplikowane treści dotyczące ludzkiego umysłu.

Książka porusza kwestie prawa przyciągania i uczy jak podczas codziennego funkcjonowania możemy wpływać na nasze życie, aby rozwijało się w pomyślny sposób. Dzięki niej zrozumiesz, jak myśleć i działać by osiągnąć cele i zrealizować marzenia.

Ta pozycja wyjaśni Ci czym są pozytywne wibracje i jak wpływać na własna rzeczywistość. Poruszane są w niej kwestie pozytywnego myślenia, afirmacji i wpływania na swoje otoczenie siłą umysłu.

Dzięki niej nauczysz się przekształcać swoje marzenia w plany, realizować pragnienia i osiągać spełnienie i szczęście w życiu. Bądź najlepsza wersja samego siebie i osiągaj w życiu wszystko o czym tylko zamarzysz.

2. Jak przeprogramować swój mózg – Dispenza Joe

jak zaprogramować swój mózg

Jak przeprogramować swój mozg? Pozbyć się negatywnych myśli, natłoku emocji i ogólnie odczuwanego chaosu? W jaki sposób zerwać ze szkodliwymi wzorcami i nie pozwolić sobie na doznawanie więcej krzywd? Na te i wiele innych pytań odpowiada Joe Dispenza w swojej nowej książce.

Jest to pozycja zdecydowanie warta uwagi. Wyjaśnione zostają w niej kwestie ewoluowania ludzkiego mózgu, zmian, które w nim zachodzą i jego działanie. Dowiesz się, w jaki sposób zmienić myślenie i uwolnić swój pełen potencjał. Walka z niewłaściwymi nawykami nigdy nie była tak prosta.

Autor książki wyjaśni Ci w jaki sposób możesz przejąć kontrole nad swoim umysłem i wprowadzić w życie pozytywne zmiany.

3. Jak przestać się martwić i zacząć żyć – Carnegie Dale

jak przestać się martwić i zacząć żyć

Choć życie może Cię nie rozpieszczać i przysparzać wiele problemów, to nadmierne analizowanie i zamartwianie się z pewnością nikomu nie pomoże. Autor tej pozycji doskonale o tym wie, a swoją wiedzę stara się przekazać w prosty sposób.

Książka ukazuje zamartwianie się jako nałóg, z którym należy zerwać. Ukazuje prawdę o tym, jak działają na ludzi negatywne myśli i emocje i wyjaśnia, jak można z tym walczyć. Jak przestać się martwić i zacząć żyć? Ta pozycja z pewnością ci to ułatwi.

Dowiesz się w jaki sposób zwalczać negatywne myśli, pokonywać zmartwienia i przestać wyolbrzymiać problemy. Przestaniesz zadręczać się niepotrzebnymi analizami, które utrudniają ci codzienne funkcjonowanie.

Pozycja, jak przestać się martwic i zacząć żyć?’ To gotowy poradnik, z którego dowiesz się w jaki sposób pozbyć się leków i obaw.

4. Motywacja i osobowość – Maslow Abraham

motywacja i osobowość

Abraham Maslow jest jednym z najważniejszych autorów, jeśli wspominamy książki o psychologii. Autor jest uważany za jednego z najbardziej kreatywnych psychologów i pioniera w dziedzinie psychologii humanistycznej i społecznej.

„Motywacja i osobowość” to książka, która w żadnym razie nie jest nudnym poradnikiem, który oferuje setki słabych rad. Jest za to kluczową pracą Maslowa i książką o psychologii, która doskonale przedstawia i wyjaśnia kwestie motywacji i osobowości.

Maslow popiera swoje słowa badaniami naukowymi, tak więc unikamy pustych fraz i teorii. W prosty sposób tłumaczy, czym jest osobowość i jak możemy ja kształtować. Oprócz tego, w książce znajdziemy dokładne omówienie słynnej piramidy potrzeb człowieka, z której stworzenia zasłynął sam autor.

5. Psychologia biznesu – Rożnowski Bohdan, Fortuna Paweł

psychologia biznesu

Nie wszystkie książki o psychologii skupiają się jedynie na człowieku i jego rozwoju duchowym. Psychologia biznesu to zbiór specjalistycznych tekstów, które pozwolą dogłębnie zapoznać się z tematem biznesu, zrozumiem zachowania konsumentów i pomogą poznać różne techniki sprzedaży.

Publikacja dzieli się na osiem części, a każda z nich zawiera nowe informacje dotyczącej psychologii biznesu. Autorami poszczególnych rozdziałów są polscy badacze. Dostarczają oni wiedzy nie tylko teoretycznej, ale również możemy zapoznać się z wieloma praktycznymi poradami.

Doskonała pozycja dla wszystkich, pragnących zgłębić tematykę psychologii biznesu. Prawdopodobnie jest to najlepsza tego typu publikacja na rynku. Prosty język i dobre opracowanie tematu trafiają zarówno do profesorów, praktyków, studentów i osób zajmujących się pracą w biznesie.

6. Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Carnegie Dale

jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

„Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” jest książką przeznaczona dla każdego. Zawarte w niej rady są uniwersalne i znajdą zastosowanie w każdej relacji. Stosować możemy je równocześnie w stosunku do bliskich nam osób, w kontaktach biznesowych jak i podczas spotkań z nieznajomymi.

Jest to jeden z najpopularniejszych poradników, jaki kiedykolwiek powstał. Absolutny must-have dla każdego, kogo interesują tematy relacji i rozwoju. Publikacja napisana jest w sposób porywający, czytając ja możemy odczuć dobrą energię i pozytywny nastrój.

Książka „jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” jest zbiorem anegdot różnych osób. Opowieści bardziej inspirujące niż jakiekolwiek spisane w sztywny sposób zasady. Czytając książkę, bez problemu postawisz się na miejscu osób, o których są anegdoty.

Od wydania książki minęło prawie 90 lat, mimo to pozycja wciąż cieszy się stale rosnącym kręgiem wielbicieli. Jeśli chcemy sięgać po najlepsze książki psychologiczne, to ta pozycja zdecydowanie do nich należy.

7. Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka – Cialdini Robert B.

wywieranie wpływu na ludzi teoria i praktyka

Robert B. Cialdini doskonale czuje się w temacie psychologii społecznej i czuć to już od przeczytania pierwszych kartek tej pozycji. Prawdopodobnie każdy miał choć jedną sytuację w życiu, podczas której kupił coś, lub zgodził się na coś, co nie było zgodne z jego wolą.

Może zakupiłeś komplet garnków, którego nie potrzebujesz, lub jakiś inny przedmiot, ponieważ zmanipulował cię sprzedawca? Ta książka o psychologii wyjaśni ci, dlaczego tak się stało. Oprócz zrozumienia, autor uczy w jaki sposób bronić się przed niechcianym wpływem osób trzecich na nasz umysł.

Jest to bardzo rozwojowa pozycja, szczegółowe kompendium wiedzy o manipulacji i wywieraniu wpływu. Oprócz technik obrony i sposobów na rozpoznanie, czy ktoś próbuje na ciebie wpłynąć, dowiesz się, w jaki sposób mówić i zachowywać się, aby zostać wysłuchanym. Jeśli sprawdzimy hasło „psychologia książki polecane” to z pewnością ta pozycja będzie jedną z pierwszych, które się wyświetlą.

8. Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu – Dr Sophie Mort

czułość poradnik pozytywnego egoizmu

Czułość to książka terapeutyczna, która prowadzi czytelnika w prosty sposób, przez różne zagadnienia psychologiczne. Autorka wyjaśnia działania odmiennych mechanizmów, które choć może znamy w teorii, to nie zawsze zauważamy w naszym otoczeniu i życiu.

Czytając tę pozycję czujesz się po prostu dobrze. Sophie Mort nie naciska na zmiany, nie atakuje czytelnika stosem porad i zadań, które musi wykonać. Pozwala zmieniać mu się we własnym tempie i samemu zdecydować, jakie zmiany pragnie wprowadzić.

Twoje codzienne samopoczucie zależne jest od wielu czynników, z których możesz nawet nie zdawać sobie sprawy. Ta książka pomoże Ci zrozumieć, co tobą kieruje i w jaki sposób oddziaływuje na ciebie środowisko. W jaki sposób możesz zrozumieć swoje emocje, poznać je i nauczyć się odpowiednio nimi kierować.

Mort uczy, w jaki sposób zmienić schematy myślenia i niwelować powstawanie negatywnych bodźców. Książka pokazuje w jaki sposób okazywać sobie czułość i być wobec siebie wyrozumiałym podczas codziennych zmagań z codziennością.

9. Psychologia miłości – Wojciszke Bogdan

psychologia miłości

„Psychologia miłości” jest podobno najlepszą książką psychologiczną, poruszającą tematykę miłości. Bogdan Wojciszke jest wybitnym psychologiem, który w dostępny dla każdego sposób, tłumaczy jak wygląda miłość z punktu widzenia psychologii społecznej.

Autor przedstawia kolejne etapy miłości, popiera je wynikami badań, które wcale nie są tak oczywiste, jak większość osób może podejrzewać. Ta książka jest źródłem wiedzy współczesnej psychologii miłości. Ukazuje różnice między płciami w odczuwaniu emocji, patrzeniu na świat i komunikowaniu się.

Każda osoba przeżywa miłość w inny sposób. Istnieje wiele możliwości odczuwania, postrzegania namiętności, intymności i rozwoju relacji. Wojciszke przybliża czytelnikowi ten temat, tłumaczy procesy psychologiczne w sposób przejrzysty i prosty.

Książki o psychologii mogą stanowić pomoc podczas codziennych zmagań i rozjaśnić wiele kwestii. Pozycja „Psychologia miłości” zdecydowanie do takich należy. Miłość jest jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka i wato poświęcić chwilę na przeczytanie książki i zrozumienie, co tak naprawdę kieruje człowiekiem, gdy odczuwa tzw. „motylki w brzuchu”

10. Osobowość. Teoria i badania – Pervin Lawrence, Cervone Daniel

osobowość teoria i badania

„Osobowość. Teoria i badania” to jeden z najpopularniejszych podręczników, w których omówione zostają teorie dotyczące osobowości. Jeśli interesują Cię kwestie dotyczące zachowania, tym co nim kieruje, czy z osobowością się rodzimy, czy nabywamy ją w wyniku doświadczeń i przeżyć – to zdecydowanie jest to książka, na którą warto zwrócić uwagę.

W książce znajdziemy wszystkie najważniejsze teorie osobowości. Dowiemy się, czym jest psychoanaliza, behawioryzm, psychologia humanistyczna i wiele innych. Wszystkie teorie uzupełnione zostały o aktualne badania, dzięki czemu nie są to jedynie puste słowa, a zweryfikowane hipotezy.

Zawarte w podręczniku ilustracje lepiej obrazują trudniejsze zagadnienia i umożliwiają szybsze zapamiętanie i przyswojenie wiedzy. Osobowość jest niezwykle szerokim pojęciem w psychologii, a ta publikacja w doskonały sposób przybliża najistotniejsze kwestie, które jej dotyczą.

Ta lektura jest najdokładniejszym kompendium dotyczącym psychologii osobowości, jakie można w tym momencie dostać. Jest szczególnie przydatną pozycją dla każdego studenta psychologii.

11. Nie zaczęło się od ciebie. Jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces. – Wolynn Mark

nie zaczęło się od ciebie

Jest to stosunkowo nowa pozycja na rynku, na który składają się książki o psychologii. Pozycja została wydana w 2021 roku i zrobiła spory szum. Porusza kwestie zaburzeń, które współcześnie należą do jednych z najpopularniejszych: depresja, zaburzenia lękowe, chroniczny ból itp.

Książka wyjaśnia, dlaczego możemy doświadczać tych zaburzeń, jaki jest ich początek i jak wpływa na ich rozwój dzieciństwo. Badania przytoczone w tej publikacji udowadniają, że traumatyczne doświadczenia mogą zostać przekazane z pokolenia na pokolenie. Nie zawsze są to rodzice, ale mogą to być również dziadkowie, pradziadkowie, wujostwo.

Nie wszystko, czego doświadczamy w naszym życiu spowodowane jest naszymi prywatnymi doświadczeniami. Niektóre zachowania i predyspozycje przekazywane są dziedzicznie i aby skutecznie sobie z nimi poradzić i wypracować istotne dla naszego dobrobytu psychicznego kwestie, musimy sobie uświadomić, jaka jest historia ich powstania.

12. Inteligencja emocjonalna – Goleman Daniel

inteligencja emocjonalna

Dlaczego inteligencja emocjonalna może mieć większe znaczenie niż wynik IQ? Daniel Goleman odpowiada na to pytanie w swojej książce i bez większego problemu wyjaśnia kwestie dotyczące emocji. W jaki sposób reagujemy na otaczający nas świat? Dlaczego wybitni uczniowie wyrastają na zaledwie przeciętnych pracowników? Czy iloraz inteligencji wpływa na sposób, w jaki poradzimy sobie w życiu?

Choć odpowiedzi na te pytania dla wielu osób mogą wydawać się banalnie proste, to w rzeczywistości wyniki badań, które przytacza autor mogą zaskakiwać. Daniel Goleman przedstawia fakty, które mogą zmienić nasze dotychczasowe zdanie dotyczące ilorazu inteligencji i jego roli w życiu.

Według autora powyższej publikacji inteligencja emocjonalna jest niezwykle istotną kwestią podczas rozwoju osobistego. Warto osiągnąć samoświadomość, pewien stopień umiejętności społecznych, dojrzałość emocjonalną i wytrwałość w dążeniu do celu, aby osiągnąć sukces w życiu.

13. Mózg psychopaty – Fallon James

mózg psychopaty

Nie wszystkie książki o psychologii muszą odnosić się indywidualnie do ciebie i twoich zachowań. Niektóre z nich, pomogą ci zrozumieć otaczający cię świat i ludzi, których możesz spotkać na swojej drodze. Zrozumieć ludzki mózg, to w jaki sposób funkcjonuje i jakie zmiany mogą w nim zachodzić.

Autor wiele razy wspomina o sobie i swojej rodzinie, dzięki czemu czytając książkę, nie czujemy się jak podczas analizy naukowej publikacji, ale jak podczas słuchania opowieści przyjaciela. Przyswajanie informacji staje się przez to łatwiejsze i przyjemniejsze dla czytelnika.

Nie umniejsza to jednak naukowym fragmentom lektury, które sprawiają wrażenie dobrze dopracowanym i sprawdzonym. Mamy okazję poznać konkretne badania i naukowe podstawy konkretnych zachowań i pobudek.

Jest to pozycja przedstawiająca podstawy tego, w jaki sposób funkcjonuje psychopata. Mamy okazję dowiedzieć się, co nim kieruje i poznać przyczyny pewnych jego zachowań.

14. Wyrosnąć z DDA. Wsparcie dla dorosłych córek alkoholików. – Ackerman Robert. J.

wyrosnąć z dda

Książki o psychologii nie mają za zadanie zastąpić psychologa, psychoterapeuty ani psychiatry. Ta książka nie zastąpi terapii u specjalisty i nie jest gotowym poradnikiem, w jaki sposób poradzić sobie z DDA. Warto sobie to uświadomić i traktować ją jako pomoc, lecz nie całkowite rozwiązanie swoich problemów.

Lektura Roberta J. Ackermana pomoże zrozumieć, na czym polega DDA, z jakimi emocjami i odczuciami się wiąże to doświadczenie i w jaki sposób uporządkować chaos, który spotyka w życiu osoby, które tego doświadczyły.

Mottem, które przewija się w książce jest pokochanie siebie i zrozumienie, że to ty jesteś naprawdę ważny. Wszystko, co robisz i czym się kierujesz powinno doprowadzać do twojego szczęścia i dobrobytu w życiu. Nie oznacza to egoizmu, a jedynie danie sobie możliwości na szczęście i spełnienie.

15. Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym. – Kahneman Daniel

pułapki myślenia o myśleniu szybkim i wolnym

Daniel Kahneman jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Jego książka okrzyknięta została przełomową. Podważa on model racjonalności ludzkich osądów i decyzji. Książka jest zbiorem jego wieloletnich badań i wyjaśnień w jaki sposób funkcjonuje umysł i jakie czynniki wpływają na podejmowanie przez ludzi decyzji.

Kohneman skupia się na opisaniu dwóch systemów, które podejmują decyzję o naszym myśleniu: pierwszym systemem jest system szybki, który działa intuicyjnie i emocjonalnie, natomiast drugim jest system wolniejszy, który funkcjonuje w sposób logiczny.

Lektura odkrywa niezwykłe możliwości ludzkiego umysłu, ale również obnaża jego wady i usterki. W książce znajdują się odpowiedzi na pytania dotyczące przewidzeń, tego co zapewnia nam szczęście, jaka jest przyczyna trudności w obiektywnej ocenie i wiele innych.

Jest to zdecydowanie interesująca pozycja, pozwalająca lepiej zrozumieć umysł i jego funkcjonowanie. Napisana w sposób, aby każdy zrozumiał ją bez problemu i nie czuł się przeciążony nadmiarem informacji.

Dobre książki psychologiczne to doskonały wybór dla każdego, kogo interesuje zgłębianie tajemnic ludzkiego umysłu. Choć może się wydawać, że są to ambitne i trudne do przyswojenia pozycje, to jest to jedynie mylne wrażenie. Powyższa lista, obfita jest jedynie w najlepsze książki psychologiczne, dlatego bez wahania można po nie sięgać.

Wiele książek poruszających tematykę psychologiczną napisane zostało prostym i niewymagającym znajomości naukowej terminologii językiem. Książki o psychologii naprawdę potrafią zmienić myślenie i w przyjemny sposób przekazać wiedzę o ludziach i funkcjonowaniu umysłu.

Poznawanie lepiej samego siebie jest rozwijające i pomaga osiągnąć większe zadowolenie z życia. Im lepiej rozumiemy, w jaki sposób funkcjonuje człowiek, tym mniej błędów popełnimy i będziemy bardziej odporni na pułapki umysłu.

Polecamy również: Książki o kobietach – 15 najlepszych książek

Książki o psychologii to bardzo szeroki zakres literatury. Można wybierać między poradnikami, publikacjami naukowymi, książkami bardziej ogólnymi i tymi, skierowanymi do konkretnej grupy osób. Warto wybrać takie pozycje, które nie tylko nas zainteresują, ale w jakiś sposób wpłyną na życie i polepszą jego status.

Najlepsze książki psychologiczne potrafią zmienić myślenie, rozjaśnić umysł i wiele, do tej pory niepewnych kwestii. Możesz znaleźć w nich inspiracje, jak rozwijać się i osiągać lepsze wyniki w życiu zawodowym i prywatnym. W jaki sposób polepszać swoje relacje z partnerem, przyjaciółmi i rodziną.

Oceń nasz post
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *