Książki o małżeństwie – 10 polecanych lektur

Małżeństwo z pewnością jest niełatwą instytucją. Większość komedii romantycznych kończy się w momencie, gdy para postanawia spędzić ze sobą życie. Czy, gdy zdecydujemy się na związanie z kimś i odsłonimy swoje uczucia, to nie spotkają nas już żadne problemy? Czy małżeństwo jest ciągłą sielanką?

Prawdopodobnie, skoro czytasz artykuł, w którym polecane są książki o małżeństwie, to jesteś już świadomy, że tak to nie wygląda. Często wyobrażamy sobie, że końcem starań, rozwiązaniem wszystkich problemów i niedopowiedzeń jest wymówienie sakramentalnego ‚tak’. Później niestety życie weryfikuje oczekiwania i pojawia się zaskoczenie i rozczarowanie.

Małżeństwo wcale nie jest prostsze niż zwykły związek. Wciąż pojawiają się kłótnie, niedomówienia, czasem może nawet kłamstwa. Małżeństwo jest ciągłą pracą nad relacja, poprawianiem jej i dbaniem o partnera. Możesz czuć frustrację, gdy twój związek, na który przecież oboje się zdecydowaliście i pracowaliście już tyle czasu, nagle przechodzi kryzys.

Nie jest to niespodziewanego, wiele par doświadcza problemów w małżeństwie i szuka pomocy. Wymienione książki o małżeństwie mogą być doskonałym startem naprawy waszej relacji. Wiele zawartych w nich informacji pozytywnie wpłynie na wasz związek.

Polecamy również: Książki o psychologii – 15 najciekawszych książek

Nawet jeśli wasze małżeństwo nie przechodzi aktualnie kryzysu i nie uważasz, aby coś się psuło, to warto sięgnąć po te lektury. Książki dla małżeństwa mogą być wybawieniem. Uświadamiają wiele istotnych kwestii dotyczących budowania relacji i pomagają zrozumieć miłość. Dzięki nim, nauczysz się lepiej dbać o swojego partnera, rozumieć go i okazywać mu miłość w sposób, który będzie dla niego najlepszy.

1. 5 języków miłości – Gary Chapman

Jest to książka, którą każdy w związku (niekoniecznie małżeńskim) powinien przeczytać. Autor książki o małżeństwie wyjaśnia i uczy, w jaki sposób powinniśmy rozmawiać z partnerem, aby zostać wysłuchanym i zrozumianym.

Choć może nam się wydawać, że mówimy w tym samym języku i nie ma między nami żadnych powodów do nieporozumień, to okazuje się, że każdy włada swoim własnym językiem miłości i innego może oczekiwać od partnera. Ta książka uświadamia, w jak odmienny sposób możemy postrzegać czułość, bliskość i miłość.

Choć staramy się być najlepszymi partnerami, to czasem bardzo łatwo jest popełnić niecelowe błędy, ponieważ nie zdajemy sobie sprawy, czego oczekuje druga połówka. Ta książka uświadamia, że możesz nie znać języka miłości współmałżonka, a on może nie rozumieć twojego. Jest to rodzaj słownika relacji.

Dzięki tej pozycji nauczysz się lepiej rozumieć siebie samego oraz swojego partnera. Poznasz nowe możliwości i spojrzysz na miłość z innej perspektywy. Książka otwiera oczy i uświadamia, w jaki sposób należy o kogoś dbać i jak bardzo możemy się różnic w kontekście potrzeb miłosnych.

2. Kochaj najlepiej, jak potrafisz! O sztuce bycia razem – Stefanie Stahl

kochaj najlepiej jak potrafisz

Tak pozycja skierowana jest nie tylko do małżeństw, ale wszystkich osób, które są w związkach lub chciałyby się w nich znaleźć. Ukazuje, w jaki sposób powinien wyglądać zdrowy związek i jak budować zdrową, stabilną relację.

Książki dla małżeństwa, nie muszą być przeznaczone tylko dla niego. Ta lektura uczy, w jaki sposób opierać swój związek na miłości, zrozumieniu i wytrwałości. Te wartości są uniwersalne dla każdej relacji i nie powinno się budować związku na ich braku. Uczy nie być rozczarowanym problemami i zrozumieć ich przyczynę. Związek nigdy nie będzie usłany różami i doskonały.

Głównym celem książki jest nauka, w jaki sposób zrozumieć drugą osobę w związku i poprowadzić związek w taką stronę, aby był stabilny przez lata. Jakie pragnienia ma druga połówka? Czego oczekuje w relacji? Nie zawsze odpowiedź na te pytania jest tak oczywista, jak może się wydawać, a Stefanie Stahl stara się pomóc czytelnikowi odnaleźć właściwe odpowiedzi.

3. Nauczmy się żyć razem. Pierwsze kroki w małżeństwie – Fumagalli Giovanna, Biollo Davide

nauczmy się żyć razem

Książki o małżeństwie zazwyczaj kierowane są do par, które przechodzą kryzys. W tym przypadku, jak łatwo domyślić się można po tytule, książka kierowana jest głównie do tych współmałżonków, którzy dopiero zaczynają swoją wspólną przygodę.

Jest to bardzo istotny moment wspólnego życia. W głowach obu osób z pewnością gości wiele wizji, planów i marzeń, dotyczących tego, jak będzie przebiegało małżeństwo. Ten okres jest bardzo ekscytujący i ważny. Współmałżonkowie nastawieni są na życie długo i szczęśliwie i są w stanie bardzo postarać się, aby rzeczywiście tak było.

Schematy i zachowania, które zostaną ustalone i wypracowane na początku małżeństwa zaowocują przez cały czas jego trwania. Książka porusza trudne kwestie, wspomina o codzienności i problemach. Zawiera porady i refleksje, nauki o tym, jak dbać o małżeństwo i je pielęgnować, aby trwało jak najdłużej.

4. 7 nawyków szczęśliwego małżeństwa. – Covey Stephen R.

7 nawyków szczęśliwego małżeństwa

Choć zapewne większość ludzi zawiera związek małżeński z wiarą, że przezwyciężą wszystkie przeciwności losu i miłość wystarczy, aby ich relacja była stabilna i szczęśliwa, to z biegiem czasu, może się okazać, że niestety to nie wystarcza.

„7 nawyków szczęśliwego małżeństwa” to program, który pozwala na wypracowanie solidnych podstaw i umiejętności rozwoju i utrzymania małżeństwa. Autor książki dzieli się swoimi osobistymi historiami, w których pokazuje w jaki sposób można wykorzystać poszczególne nawyki.

Autor książki wyjaśnia, jak istotna jest empatyczna komunikacja, podczas budowania relacji i współpraca między partnerami. Książka napisana została w humorystyczny i lekki sposób. Przyjemnie się ją czyta i nie stawia przed czytelnikiem niemożliwych do wykonania zadań.

5. Małżeństwo dla zaawansowanych, czyli wszystko, co chcielibyśmy i powinniśmy wiedzieć, aby cieszyć się udanym związkiem – Viorst Judith

małżeństwo dla zaawansowanych

Książka została napisana w formie wywiadów z kobietami i mężczyznami, którzy znajdują się na różnych etapach małżeństw. Przedstawia drogę, jaką przebywają razem pary po wypowiedzeniu sakramentalnego „tak”.

Autorka omawia wiele mitów, które mogą negatywnie wpływać na rozwój małżeństwa i doprowadzić do jego rozpadu. Między innymi poruszane zostają kwestie takie jak: rywalizacja małżeńska, spory małżeńskie i przeprosiny, nudy i szczęścia wspólnej codzienności.

Książka przeznaczona jest dla małżeństw nieidealnych, tych które choć czasem popełniają błędy to wciąż pragną budować wspólne życie. Nie jest to cukierkowa pozycja, która mydli oczy, lecz prawdziwa, ciepła publikacja, która może pomóc uratować związek.

Jest przeznaczona dla wszystkich małżeństw. Nieistotny jest staż związku. Zarówno pary, które jeszcze nie ukończyły podróży poślubnej, jak i te, które obchodzą już złote gody, odnajdą w tej książce coś dla siebie. Książki o małżeństwie nie muszą być nudne i sztywne, a ta pozycja jest tego doskonałym przykładem.

6. Małżeństwo. Instrukcja obsługi – Kornacka Małgorzata

małżeństwo. Instrukcja obsługi

Autorka tej książki o małżeństwie jest psychologiem z wieloletnim doświadczeniem, również w rolach mediatora, powiernika i przewodnika. W publikacji „Małżeństwo. Instrukcja obsługi” opisuje całą swoją wiedzę i doświadczenie, które posiada w temacie relacji.

Mierzy się z różnymi stereotypami, dotyczącymi związku małżeńskiego i wyjaśnia kwestie sporne, które powstają w wyniku różnicy płci. Dzięki tej książce zrozumiesz w jaki sposób walczyć z gniewem, niezrozumieniem i samooceną. Pojawia się temat seksu, a właściwie jego braku i proponowane kroki, których można się podjąć.

Ta książka to gotowy przepis, jak z nieudanego, rozpadającego się małżeństwa stworzyć relację stabilną, opartą na wzajemnym szacunku i miłości. Nauka przebaczania i łagodzenia konfliktów, zrozumienie odmiennych perspektyw i poszanowanie zdania partnera.

Doświadczenie, które zdobyła Małgorzata Kornacka wyczuwalne jest w tej książce. Od pierwszych stron czuć, że autor jest godny zaufania i doskonale zna się na temacie, który porusza.

7. Obdarowani sobą. Sztuka budowania więzi. – Kleczyńska Magda

obdarowani sobą

Autorka porównuje małżeństwo do dzieła sztuki, o które należy w odpowiedni sposób dbać, aby nie rozpadło się pod wpływem mijanego czasu, i które należy dobrze zrozumieć. Przeznaczona jest dla par, które pragną bliskości w małżeństwie i są gotowe starać się i walczyć o relację.

Nie muszą być to pary, które już zawarły związek małżeński, ale również takie, które dopiero planują ten wyjątkowy dzień. „Obdarowani sobą. Sztuka budowania więzi” o doskonały poradnik dla każdego, komu zależy na stałym, dającym poczucie bezpieczeństwa i oparcia związku. Książka zawiera wiele konkretnych porad, informacji, w jaki sposób należy działać i jakie kroki podejmować, aby osiągnąć stabilizację i szczęście.

Oprócz porad, książka obfita jest również w informacje dotyczące tego, co może niszczyć budowanie więzi i związek.

Nawet pary z wieloletnim stażem, które wiele już razem przeszły, odnajdą w tej publikacji coś nowego i rozwijającego ich więź. Zawiera wiele uniwersalnych treści, z których może skorzystać każde małżeństwo.

8. Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek. – Heller Rachel, Levine Amir

partnerstwo bliśkości

Teoria więzi jest aktualnie najbardziej rozwiniętą nauką o relacjach. Do tej pory, najczęściej była wykorzystywana podczas omawiania relacji rodzic-dziecko. Książka Rachel Heller i Amira Levine jest przewodnikiem po tym, w jaki sposób zrozumieć teorię więzi i odnieść ją w stosunku do dorosłych, romantycznych relacji.

Publikacja zawiera przemyślenia i analizy autorów, dotyczące tego, w jaki sposób procesy ewolucyjne wpływają na ludzi, zmieniają ich i tworzą to, jakimi są w związkach. Według teorii więzi, każdy człowiek, poprzez swoje zachowanie wpasowuje się do jednej z trzech grup: niepoprawnych, unikających, bezpiecznych.

Książki o małżeństwie nie zawsze tyczą się tylko małżeństw. W tym przypadku, wiedza, która jest w niej zawarta, doskonale sprawdzi się również dla par, które dopiero rozwijają swoją relację.

Poznanie stylu przywiązania swojego partnera i własnego, jest niezwykle istotne i przydatne podczas budowania więzi. Świadomość tego, co dobre jest dla partnera, ułatwi rozwijanie relacji i zapewni większą stabilizację związku.

9. Miłość nie wystarczy. Jak rozwiązywać nieporozumienia i konflikty małżeńskie. – Beck Aaron T.

miłość nie wystarczy

Autorem książki jest profesor Aaron T. Beck, który cieszy się międzynarodową sławą w dziedzinie nauk psychologicznych. Jego nowy poradnik małżeński, zawiera praktyczne i cenne rady, które pomogą zażegnać nieporozumienia i konflikty w związku.

Choć tytuł książki sugeruje, że jest ona skierowana do małżeństw, to porady, które zawiera z pewnością sprawdzą się u każdego, ponieważ są niezwykle uniwersalne. Wiele z nich, wykorzystać możemy w codziennym życiu i wielu innych relacjach, niekoniecznie tych romantycznych.

Konflikty zdarzają się w pracy, wśród przyjaciół, znajomych, rodziny. Stanowią nieodłączna część życia społecznego i trudno ich uniknąć. Porady, które zawiera książka to nie zbiór sztywno ustalonych reguł i zasad, ale szczegółowa analiza genezy powstawania nieporozumień.

W książce zawarte są również materiały dodatkowe w postaci kwestionariuszy, które pomogą określić, w którym miejscu leży problem w związku i nad czym należy popracować.

10. Małżeństwo. Poradnik doskonały – Hendrix Harville, Hunt Hellen LaKelly

małżeństwo poradnik doskonały

Jak sama nazwa wskzuje jest to poradnik małżeński. Autorzy w prosty i dowcipny sposób przekazują wiedzę o tym, jak we właściwy sposób poprawić i ocalić małżeństwo. Korzystać z niego mogą zarówno pary z długim stażem, jak i osoby, które jescze nie wypowiedziały sakramentalnego “tak”.

Jest to zbiór przydatnych porad, praktycznych zadań i profesjonalnych wskazówek. Autorzy nie wymagają niemożliwych do osiągnięcia zachowań, ani kroków. Wszystko, co należy robić jest całkowicie naturalne i proste.

Podręcznik zawiera 10 fundamentalnych prawd, na które należy zwrócić uwagę i wprowadzić do swojego związku małżeńskiego. Oprócz tego książka wyposażona została w gotowy dziennik ćwiczeń, który ułatwi współmałżonkom zrozumienie I wprowadzenie podstawowcyh zasad do ich związku.

Autorzy proponują odważną teorię, według której, aby odpowiednio zadbać i uratować małżeństwo nie należy się zmieniać, a jedynie w odpowiedni sposób uwzględnić relację i nauczyć się o nią dbać.

Małżeństwo jest ostatecznym zatwierdzeniem relacji i zdecydowaniem się na spędzenie reszty życia z tą jedną jedyną osobą. Choć w chwili podejmowania tej decyzji, w otoczeniu kwiatów, białej sukni, gości i podczas patrzenia w oczy ukochanemu, może wydawać się, że teraz będzie już tylko lepiej i nie pojawią się żadne komplikacje, to niestety życie weryfikuje takie marzenia. W chwili zawarcia ślubu, możesz nie myśleć o tym, że będziesz potrzebować książki o małżeństwie.

Polecamy również: Książki o samorozwoju – 10 najlepszych książek

Z pewnością nie jest łatwo przyznać, że w związku zaczęło się coś psuć i wymaga to pracy obojga współmałżonków. Zamiatanie kłótni i nieporozumień pod dywan może wydawać się wygodną taktyką, to jednak nie potrwa ona długo. Spiętrzone problemy w końcu wypłyną i para będzie musiała się z nimi zmierzyć. Książki dla małżeństwa stanowią doskonałe źródło wiedzy o relacji.

Warto sięgnąć po książki o małżeństwie, jeszcze nim problemy zaleją waszą relację i zniszczą ją, nie pozostawiając możliwości odbudowania. Wiele książek o małżeństwie zawiera cenne rady i lekcje, które można wykorzystywać od pierwszych dni jego trwania.

Oceń nasz post
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *