Najczęstsze oznaki, że czas się rozstać. 5 częstych oznak

Decydując się na związek, z pewnością nie myśli się od razu o rozstaniu. Na początku ludźmi kierują emocje, stan zauroczenia i wiara, że wspólnie przezwyciężą wszelkie trudności. Życie jednak weryfikuje wiele relacji. Na drodze wspólnego życia pojawiają się problemy, partnerzy oddalają się od siebie i czasem pojawia się myśl, czy jest dalszy sens kontynuować relację. Gdy kochamy kogoś, łatwo jest zignorować oznaki, że czas się rozstać.

Wiele par zostaje ze sobą ze względu na łączący je kredyt, dzieci, wspólny dom i pewną stabilizację. Trudno jest podjąć nagłą decyzję o rozstaniu i zacząć budować swoją rzeczywistość od nowa. To często przerażająca wizja, wiele osób może nie być gotowych na powrót do życia w samotności i zastanawia się jak poradzić sobie z rozstaniem. Jednak bycie ze sobą ze względu na przywiązanie, a nie miłość nie uszczęśliwi żadnego z partnerów.

Oznaki, że czas się rozstać – 5 sygnałów

Jakie możemy zauważyć sygnały, że coś się dzieje w naszym związku? Czy rzeczywiście istnieją oznaki, że dany związek powinien się już zakończyć? Z pewnością nie ma uniwersalnej listy dowodów na to, że związek dobiega końca. W życiu wiele może się zdarzyć i wiele sytuacji wygląda w rzeczywistości inaczej, niż odbiera to dana osoba. Dlatego można posiłkować się taką listą, aby przeanalizować własny związek, jednak nie brać każdego punktu jako pewniaka. 

1. Obecność trzeciej osoby

Trudno jest walczyć o relację, która już dawno przestała dotyczyć jedynie dwóch osób. Nie musi to dotyczyć zdrady fizycznej. Jeśli w okolicy twojego partnera lub twojej pojawił się ktoś, z kim nawiązuje się stabilna, bliska relacja, oparta zarówno na przyjaźni, jak i miłości to trudno z tym walczyć.

Myślenie i pragnienie bycia z kimś innym to zdecydowanie oznaki, że czas się rozstać. Jeśli to ty myślisz o kimś innym, kto nie jest twoim partnerem, to również warto rozważyć rozstanie. Bycie z jedną osobą, podczas gdy myślami i emocjami jesteś z inną, nie jest w stosunku do obecnego partnera fair.

Jeśli w życiu któregoś z was pojawiła się inna osoba, szczerze o tym porozmawiajcie i pozwólcie sobie wzajemnie na ułożenie życia i znalezienie szczęścia w innym związku niż obecny. 

2. Pewność, że to nie jest miłość

Miłość z czasem może przerodzić się jedynie w przywiązanie. To normalne, że po czasie znikają motylki z brzucha i mija pierwsze zauroczenie. Lecz uczucie miłości wobec partnera nie powinno się zmienić. Jeśli natomiast tak się wydarzyło i masz pewność, że nie czujesz wobec osoby, z którą jesteś w związku miłości, a jedynie przywiązanie i przed odejściem powstrzymuje cię jedynie strach przed samotnością i utratą tej osoby, to mogą być to oznaki zbliżającego się końca relacji.

Kiedy twój partner lub partnerka wspierała cię w trudnych chwilach i czujesz wobec niej dług wdzięczności, to oczywiste, że jest ci trudno podjąć taką decyzję. Nie chcesz łamać serca komuś, kto wiele dla ciebie poświęcił i wielokrotnie udowodnił swoje oddanie. Jednak nikt nie zasługuje na związek z litości. Bycie z kimś, kogo się nie kocha, nie jest szczodrością, lecz egoizmem, ponieważ nie pozwalasz tej osobie znaleźć kogoś innego, kto by ją szczerze pokochał.

3. Pojawienie się przemocy

Niektóre związki od początku noszą znamiona toksycznej relacji. Jednak przez stan zauroczenia, motylki w brzuchu i idealizowanie partnera lub partnerki możemy to przeoczyć. Drobne sygnały, świadczące o tym, do czego może być zdolna ukochana osoba. Jeśli w związku pojawiła się przemoc fizyczna lub psychiczna, to trzeba jak najszybciej zakończyć związek.

Bycie w związku z przemocą nie da ci szczęścia, a jedynie możesz uzależnić się od nagłych skoków adrenaliny. Im dłużej trwasz w związku, w którym występuje przemoc, tym trudniej będzie ci odejść. Choć pozostawienie osoby, którą się kocha, nie jest proste, to czekanie aż zostanie przekroczona kolejna granica, jest o wiele gorszym wyborem.

4. Ciągłe konflikty i brak perspektywy na ich rozwiązanie

Idealizowanie partnera w początkowej fazie fascynacji i zauroczenia jest całkowicie normalne. Jego wady są praktycznie niewidoczne, różnica charakterów wydaje się do wypracowania, a kwestia ciągłych kłótni? Macie nadzieję, że wkrótce się dotrzecie i czekać was będzie długie, szczęśliwe zakończenie.

Niestety, niektórych różnic nie da się wypracować. Kłótnie mogą stale się nasilać, działać destrukcyjnie na każdą z dwóch stron w związku. Jeśli coraz rzadziej macie ochotę przebywać w swoim towarzystwie, oboje jesteście wykończeni ciągłymi konfliktami i nie widzicie szansy na wypracowanie kompromisu, to choć możecie bardzo się kochać, zdecydowanie warto rozważyć zakończenie związku.

5. Brak zainteresowania partnera i chęci do walki o związek

Nikogo nie zmusisz do bycia z tobą. Jeśli twój partner lub partnerka nie chce zawalczyć o waszą relację, a jej postawa jest pasywna, to trudno jest naprostować taki związek. Aby praca się opłaciła, a relacja wróciła na właściwe tory, to obie strony muszą wykazać się zaangażowaniem.

Ciągnięcie na siłę związku na własnych plecach, podczas gdy druga osoba nie wykazuje nawet odrobiny zaangażowania, zwyczajnie nie ma sensu. Związek łączy ze sobą dwie osoby i obie powinny wykazywać się chęcią naprawy, w momencie, gdy coś się psuje. Oczywiście, nie zawsze obie strony będą tak samo zaangażowane, jednak nigdy to zaangażowanie nie powinno spaść do 0.

Jeśli ktoś wprost mówi, że nie zamierza się starać, oddala się i nie reaguje na próby ratowania związku, to są to ewidentne oznaki, że czas się rozstać. Nawet jeśli pęka ci serce, to jedna osoba nie uratuje całego związku i czasem najlepsze, co możesz zrobić sam dla siebie, to odejście.

Podsumowanie

Niektóre sygnały warto spokojnie wyjaśnić, przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jeśli wciąż zależy ci na związku, to spróbuj porozmawiać z partnerem i dojść do porozumienia. Powyższa lista, to jedynie zbiór oznak, które mogą stanowić powód do rozstania. Jednak sytuacje są różne i czasem warto rozważyć również walkę o związek.

Uczęszczanie na terapię dla par, często jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które pomaga ponownie zbliżyć się do siebie i przepracować problemy. Sytuacja w związku nigdy nie jest jednostronna, ponieważ już samo założenie relacji, to połączenie dwóch osób, które wspólnie coś tworzą. Niekiedy życie dostarcza nowych trudności i poradzenie sobie z nimi samodzielnie staje się niezwykle trudne, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwe. Przy pomocy terapeuty para ma szansę na nowo zbudować swój związek.

Oceń nasz post
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *