Komedie romantyczne wykreowały obraz zazdrości jako czegoś pozytywnego. Mężczyzna widzi kobietę z innym i uświadamia sobie, że jednak chce ją poślubić. Choć wizja usłyszenia „ja” na pytanie, „czy ktoś ma coś przeciwko zawarcia związku małżeńskiego…”, przyprawia wiele kobiet o romantyczny zawrót głowy, to w rzeczywistości taka sytuacja z pewnością nie byłaby tak romantyczna. W głowie może się pojawić pytanie: jak przestać być zazdrosną? Podpowiadamy.
Emocja, którą jest zazdrość, nie jest pozytywna dla osoby odczuwającej. To często niszczące uczucie, pozbawiające tchu, racjonalnego myślenia i powodujące obniżenie poczucia własnej wartości, przygnębienie i ogólną apatię. Odczuwanie zazdrości nie musi być elementem związku. Dobra, stabilna relacja doskonale poradzi sobie z przetrwaniem i niepotrzebne są żadne próby zazdrości.
Jednak zazdrość to wciąż emocja, a na emocje często nie mamy wpływu. Emocje sygnalizują nam wiele rzeczy, ale bywają również zwodnicze i jeśli pozwolimy im „wejść sobie na głowę”, to mogą nas skłonić do podjęcia pochopnych i ryzykownych decyzji. Jak przestać być zazdrosną o chłopaka i nie dać się ponieść emocjom?
Jak przestać być zazdrosną – 4 metody
Sceny zazdrości mogą dobrze wyglądać w filmach, natomiast w życiu często powodują uczucie wstydu i zażenowania. To, co na ekranie jest romantyczne, w prawdziwej relacji może nie do końca tak wyglądać i wyrządzić więcej szkód niż pozytywnych czynników.
Warto nad sobą panować i odpuścić sobie niektóre zachowania, tym bardziej że zazdrość jest zwodnicza i nie zawsze jest zasadna. Dlatego każda kobieta w związku powinna wiedzieć, jak przestać być zazdrosną o chłopaka i nie pozwolić, aby ta emocja zniszczyła waszą relację.
1. Zweryfikuj powód zazdrości
Jak przestać być zazdrosną? Nim nakręcisz się i pozwolisz zazdrości całkowicie opanować swój umysł, zastanów się, czy rzeczywiście masz powody, aby tak się czuć. Gdy na kimś nam zależy, z łatwością nadinterpretujemy pewne kwestie. Kierują nami uczucia takie jak miłość, pragnienie bliskości i strach przed utratą osoby, na której nam zależy. Lęk przed utratą może wpływać na to, w jaki sposób odbieramy bodźce ze środowiska.
Polecamy również: Jak wzbudzić zazdrość w płci przeciwnej?
Całkiem naturalna rozmowa partnera z koleżanką z pracy w twojej głowie może wyglądać jak flirt i poczujesz, jak rośnie w tobie obawa przed utratą chłopaka. Głowa wypełni się scenariuszami, według których on od dawna podkochiwał się w owej koleżance i wkrótce do niej odejdzie. Zazdrość miesza się ze strachem, narasta frustracja, w efekcie której może wieczorem wybuchnąć okropna kłótnia z partnerem.
Aby nie dopuścić do takiej sytuacji należy najpierw zweryfikować powód do zazdrości. Jak nie być zazdrosną o chłopaka? Przekonać się, że nie ma się ku temu żadnych powodów. Można to zrobić przy pomocy rozmowy lub własnej analizy danej sytuacji (choć ta również bywa zwodnicza, ponieważ jest subiektywna)
2. Zadbaj o siebie
Zazdrość pojawia się często w sytuacjach, gdy uważamy, że brakuje nam czegoś, co posiada inna osoba. W przypadku zazdrości wywołanej rozmową chłopaka z inną dziewczyną możesz poczuć się gorzej nawet przez brak długich blond włosów, jeśli sama posiadasz ciemne i nieco krótsze. Ciągłe porównywanie się i wytykanie sobie w myślach wad i różnic nie wyleczy zazdrości, a jedynie będzie potęgowało to uczucie.
Dlatego, aby dowiedzieć się, jak przestać być zazdrosną o chłopaka, należy zacząć dbać o siebie. Jeśli twoja samoocena nie jest wysoka i czujesz się niewystarczająca dla swojego partnera to nic dziwnego, że dostrzegasz zagrożenie w wielu sytuacjach. Zamiast walczyć z uczuciem zazdrości, zadbaj o własne samopoczucie i podniesienie pewności siebie.
Im lepiej ty będziesz czuła się sama ze sobą, tym mniejsze zagrożenie zobaczysz w innych osobach. W każdej sytuacji należy pamiętać o swoich zaletach i wartości, porównywanie się i ściąganie w dół negatywnymi myślami nie pomoże w walce z zazdrością i w budowaniu zdrowego, szczęśliwego związku.
3. Nie pozwól sobie na nakręcanie się
Jeśli jakaś sytuacja sprawi, że poczujesz ukłucie zazdrości, a w twojej głowie powoli zacznie się tworzyć scenariusz podtrzymujący tę emocję, to natychmiast zareaguj. Spróbuj odwrócić uwagę od tych myśli, uspokoić się i nie pozwolić sobie nakręcić się na odczuwanie zazdrości.
Im bardziej będziesz zatracała się w tym uczuciu, tym bardziej będziesz przekonana o jego słuszności. Nie tylko upewnisz sama siebie, że masz prawo do zazdrości (nawet jeśli jeszcze tego nie zweryfikowałaś i może okazać się, że jest zupełnie bezpodstawna) to dając się ponieść emocjom, możesz stracić kontrolę i wybuchnąć złością, płaczem lub podjąć nieprzemyślaną decyzję o rozstaniu.
Nie pozwól sobie na nakręcanie się na emocję. Spróbuj najpierw uspokoić się, odłożyć myśli na ten temat na moment. Wrócić do tematu po pewnym czasie, gdy już ochłoniesz i będziesz w stanie spojrzeć na sytuację z innej strony, mniej subiektywnie. Emocje i uczucia zaburzają nasze osady i wpływają na to, w jaki sposób odbieramy daną sytuację. Jeśli chcesz wiedzieć, jak przestać być zazdrosną, to nie pozwól sobie na wpadanie w błędne koło.
4. Poinformuj partnera o swoich odczuciach
Będąc w związku, zakładamy, że naszemu partnerowi zależy na naszym samopoczuciu i szczęściu. Gdy odczuwamy silną zazdrość związaną z zachowaniem partnera lub innym kobietami w jego towarzystwie, warto spróbować przeprowadzić szczerą rozmowę, przedstawić swoje obawy i uczucia. Nie musisz sama walczyć z tym, jak przestać być zazdrosną, pozwól mu pomóc ci w tym.
Możliwe, że podzielenie się swoimi lękami przyniesie ulgę, w szczególności, gdy mężczyzna rozwieje twoje wątpliwości. Mógł być nieświadomy tego, w jaki sposób jego zachowanie jest odbierane i po rozmowie wprowadzić pewne zmiany. Jemu najpewniej zależy na samopoczuciu partnerki i nie chce, aby czuła się ona niedoceniana lub aby było jej przykro.
Wsparcie od własnego partnera to dobry sposób na to, jak przestać być zazdrosną o chłopaka. Podczas prowadzenia takiej rozmowy warto jednak pamiętać, aby nie naciskać na partnera i nie próbować wymusić na nim zaprzestania kontaktów z konkretną osobą, wychodzenia ze znajomymi itp.
Ograniczanie chłopaka ze względu na zazdrość nie jest dobrym rozwiązaniem. Nawet jeśli on zgodzi się na takie zachowanie, to ograniczenie wyjść jest jedynie leczeniem objawów (odczuwania zazdrości), a nie przyczyny ich powstania.