Jak wzbudzić zazdrość w płci przeciwnej?

Z pewnością każdy widział choć jeden film z kategorii komedii romantycznych, w których mężczyzna lub kobieta uświadamiają sobie, co czują do innej osoby przez to, że widzą ją z kimś innym. Klasycznym przykładem jest komedia romantyczna, która nosi tytuł „mój chłopak się żeni”, w którym główna bohaterka przez wiele lat nie jest świadoma swoich uczuć do przyjaciela, a odkrywa je dopiero w momencie, gdy on wiąże się z kimś innym.

Po obejrzeniu takiego filmu, z pewnością wiele zakochanych osób będzie chciało znać odpowiedź, jak wzbudzić zazdrość w płci przeciwnej. Lecz czy zazdrość jest równoznaczna z odczuwaniem miłości?

Warto mieć świadomość, że zazdrość jest emocją. Nie jest to stałe uczucie, a jedynie chwilowe wrażenie, które może być spowodowane wieloma czynnikami. Nie jest z pewnością miłą emocją dla osoby, która ją odczuwa. Zazdrość wiąże się z uczuciem strachu i myślą, że ktoś posiada coś, czego nam brakuje. Zazdrością kieruje strach, że osoba, na której nam zależy, porzuci nas ze względu na kogoś innego.

Choć komedie romantyczne wykreowały zazdrość jako uczucie, które towarzyszy miłości. Wiele osób postrzega tę emocję w ten sposób i w momencie, gdy partner, bądź partnerka nie okazują jej wobec nich, zaczynają podejrzewać brak uczuć. Wtedy najczęściej zaczynają zastanawiać się, jak wzbudzić zazdrość w płci przeciwnej i sprawdzić prawdziwość ich uczuć.

Czy jest to dobra taktyka? I czy zazdrość rzeczywiście musi występować w zdrowej relacji opartej na miłości?

Czym jest zazdrość? 

Zazdrość jest emocją, która pojawia się w chwili, gdy czujemy, że nasza relacja jest zagrożona. Pojawić się może nie tylko w sytuacji, gdy doświadczamy lęku związanego z partnerem, ale również w kontekście relacji z siostrą, przyjaciółką, znajomym, tatą. Nie jest zarezerwowana jedynie dla relacji romantycznych, ale pojawić się może w każdej, która jest dla nas istotna i nie chcemy jej stracić.

Nim zaczniemy się zastanawiać, jak wzbudzić w kimś zazdrość, warto wziąć pod uwagę, jakie uczucia i emocje się z nią wiążą. Odczuwanie zazdrości wiąże się często ze złością, rozczarowaniem, smutkiem, lękiem, czasem może być również podniecające i ekscytujące.

Polecamy również: Książki o miłości – 10 najlepszych propozycji

Zazdrość tworzy mieszankę wybuchową. Osoby, które gorzej radzą sobie z panowaniem nad emocjami i są bardziej nastawione na ryzyko silniejszego ich odczuwania, mogą sobie źle radzić z tą emocją. Zazdrość w niektórych przypadkach może eskalować do zaborczości i rzucić cień na cały związek.

Jak wzbudzić zazdrość w płci przeciwnej? 

Zazdrość pojawić się może w różnych sferach życia i niewiele osób jest na nią w pełni odpornych. Prędzej, czy później prawdopodobnie jej doświadczymy. Aby wiedzieć, jak wzbudzić zazdrość w płci przeciwnej, należy zdać sobie sprawę, że przyczynami zazdrości są nie tylko sytuacje, które dzieją się w czasie rzeczywistym, ale wpływ na jej odczuwanie mają również nasze osobiste doświadczenia, przekonania i ukryte lęki.  Jak wzbudzić zazdrość w płci przeciwnej?

1. Jawne flirtowanie przed oczami partnera lub partnerki 

To najbardziej klasyczny sposób na wywołanie zazdrości. Okazywanie zainteresowania inną osobą niż partner, bądź partnerka z pewnością wywoła tę emocję. Jednak warto mieć na uwadze, że zazdrość może również wywoływać złość i ból partnera. Jawne flirtowanie z inną osobą, którą nie jest się tak naprawdę zainteresowanym, nie jest również zachowaniem etycznym i może skutkować skrzywdzeniem dwóch osób.

2. Pozytywne komentowanie zdjęć innych osób w social mediach 

Pozytywne komentarze wymierzone w inne osoby nie są niczym złym, jednak należy pamiętać, że zazdrość może być wywołana również niskim poczuciem wartości. Jeśli partner usłyszy pozytywne komentarze dotyczące wyglądy innej osoby, a sam posiada kompleksy (które posiada każdy człowiek) może poczuć się dotknięty. 

3. Częste opowieści o koledze/koleżance z pracy 

Zazdrość jest spowodowana lękiem związanym z utratą ukochanej osoby. Zaobserwowanie, że nasza miłość ma bliski kontakt również z kimś innym, może taki lęk wywołać. Zazdrość w związku może ewoluować w zaborczość i pragnienie ograniczenia kontaktów ukochanej osoby z człowiekiem, o którego jest się zazdrosnym. Z pewnością może być to nieco uprzykrzające zarówno koleżeńską znajomość w pracy, jak i budowanie zdrowego związku.

Jakie konsekwencje może mieć zazdrość w związku? 

Pragnąć „sprawdzić” uczucia drugiej osoby i wywołać jej reakcję zastanawiamy się, jak wzbudzić zazdrość w płci przeciwnej. Z pewnością sposobów jest wiele. Jednak nim ktokolwiek przystąpi do działania, powinien zastanowić się, jakie konsekwencje długo i krótkofalowe zazdrość będzie miała na tę relację.

Uczucie zazdrości wywołane jest często przez niepewność. Niepewne relacje mogą być odbierane jako kruche, a partner lub partnerka stracą poczucie bezpieczeństwa, które powinno być obecne w zdrowym związku. Lęk, który może się pojawić, jest szczególnie trudny dla osób z pozabezpieczanym stylem przywiązania. Nie tylko takie osoby są bardziej podatne na odczuwanie zazdrości, ale również gorzej ją znoszą i może być to dla nich bardziej bolesne.

Polecamy również: Na której randce iść do łóżka? 

Innym przypadkiem, w którym zazdrość może przynieść negatywne konsekwencje, jest wzbudzanie jej u osoby o niskim poczuciu własnej wartości. Możemy nie zdawać sobie sprawy, że nasz partner ma o sobie niskie mniemanie, lecz to również czyni go bardziej podatnym na odczuwanie zazdrości. W konsekwencji jego poczucie wartości może obniżyć się jeszcze bardziej, a on sam odczuwa smutek, przygnębienie i ogólne obniżenie nastroju.

Czy wzbudzanie zazdrości jest dobrą strategią? 

Wiedząc już, jak wzbudzić zazdrość w płci przeciwnej, należy się również zastanowić, czy jest to zachowanie, które warto praktykować. Z pewnością zazdrość może nieść ze sobą wiele nieprzyjemnych dla rozwoju relacji skutków. Jednak niezaprzeczalnie jest również emocją, która wiele mówi nam o relacji i motywuje do jej uchronienia.

Konstruktywna zazdrość, pojawiająca się od czasu do czasu może poprawić relację partnerów. Odczuwając ją, staramy się być lepsi, przypominamy sobie, aby zadbać o naszego partnera lub partnerkę, a także doceniamy to co posiadamy.

W relacji, która nie jest jeszcze zdefiniowana, rzeczywiście zazdrość może popchnąć drugą osobę do pewnej deklaracji lub okazania uczuć. Jednak to również wiąże się z ryzykiem działania odwrotnego – druga strona poczuje się zagrożona i w zupełności odpuści sobie tę znajomość.

Zazdrość nie musi być negatywną emocją, która ściągnie mrok na nasz związek. Jednak, aby tak było, musi pojawiać się w małych ilościach i z pewnością, nie powinny być to ciągłe, celowe i uporczywe zabiegi. Wzbudzanie usilnej zazdrości w drugiej osobie, jeśli widzimy, że wywołuje to u niej negatywne emocje, takie jak smutek, złość, lęk jest po prostu nie fair.

Oceń nasz post
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *