Brak zaufania w związku. Jak je odbudować? 6 sposobów

Czasem przez jeden nieodpowiedzialny wybryk, nasza relacja zmienia się o 180 stopni. Bardzo łatwo zawieść czyjeś zaufanie, wystarczy do tego kilka chwil nieuwagi, jedna nieprzemyślana decyzja. Często po czasie żałujemy tego i jesteśmy gotowi zrobić naprawdę wiele, by odbudować utracone zaufanie w relacji. W jaki sposób naprawić brak zaufania w związku?

Odbudowanie, raz straconego zaufania może być naprawdę trudną i pracochłonną misją. Wymaga to dużej determinacji, cierpliwości i samozaparcia. Nie zawsze uda się je odbudować. Wiele zależy od osoby, która została zraniona i czynu, który do tego doprowadził.

Brak zaufania w związku. Jak je odbudować?

Niskie zaufanie do drugiej połówki jest dość powszechnym problemem, boryka się z nim wiele par. Warto wiedzieć, jak zachować się w sytuacji, gdy przydarzy się też to wam. Pary mają wzloty i upadki, nie warto rezygnować z rozwijania relacji, w momencie pierwszych problemów.

Udzielaj wsparcia zawsze, gdy masz ku temu okazję

Nie od razu Rzym zbudowano. Raz utracone zaufanie w związku, nie jest łatwe do odbudowania i na pewno nie jest to możliwe w ciągu jednego dnia. Szukaj okazji, dzięki którym będziesz miał szansę pokazać, że jesteś godny zaufania.

Bądź opiekuńczy, zadbaj o dobre samopoczucie partnerki. Nie musisz wyszukiwać okazji do udowadniania swojego oddania na co dzień, ale zwracaj uwagę, czy takie się nie pojawiają. Korzystaj z szans, które daje Ci życie.

Nie naciskaj i nie wymagaj

Odbudowywanie zaufania przez dłuższy czas, może stać się męczące i frustrujące. Okres, po którym zaufanie wróci, jest indywidualny dla każdej osoby. Niektórym wystarczy tydzień, inni będą potrzebowali na ponowne zaufanie kilku miesięcy.

Nie przyśpieszaj tego procesu. Naciskanie na partnera i wymaganie by zaufał szybciej, niż jest na to gotowy, z pewnością nie będzie miało pozytywnych skutków na waszą relację. Nawet jeśli stwierdzi, że masz racje i już wszystko jest w porządku, to może to być zwykłe kłamstwo, a problem braku zaufania w związku wcale nie zniknie.

Spytaj, co możesz zrobić, aby je odbudować

Jeśli brak zaufania w związku jest spowodowany konkretną sytuacją, to warto szczerze o tym porozmawiać. Podczas takiej rozmowy dowiedz się, czego oczekuje od Ciebie partnerka i co możesz zrobić, aby odbudować zaufanie.

Możliwe, że nie powie Ci wprost, ani nie będzie chętna do rozmowy na ten temat. Mimo to postaraj się dowiedzieć czegokolwiek, czego oczekuje w dalszej relacji. Jeśli ona również w jakimś stopni chce naprawy waszej relacji to prędzej, czy później powie, czego oczekuje.

Podczas rozmowy nie naciskaj na nią za bardzo, jeśli w danym momencie nie chce rozmawiać na ten temat, to spytaj, kiedy możecie do tego wrócić. Przystań na jej propozycję i przypomnij o rozmowie, po jakimś czasie, zamiast zastanawiać się jak odzyskać dziewczynę po kłótni.

Przeproś i wytłumacz swoje zachowanie

Niezależnie od powodów, które doprowadziły was do tego punktu relacji, warto szczerze o tym porozmawiać. Wyjaśnij ,co tobą kierowało w momencie, gdy nadszarpnąłeś jej zaufanie. Nie ukrywaj niczego i postaw na pełną szczerość.

Rozmowa może być bolesna, jednak ukrywanie niewygodnych szczegółów tylko pogorszy sytuację. Nawet w momencie, gdy jesteś pewny, że prawda nie wyjdzie na jaw, nie warto koloryzować.

Odbudowę straconego zaufania najlepiej zacząć od zmiany i pełnej szczerości. Udowodnisz wtedy, że jesteś świadomy popełnionego błędu i wyciągnąłeś z tego lekcję.

Przeproś własnymi słowami, nie przygotowuj wyćwiczonych formułek. Rozmowa powinna przebiegać naturalnie. Przygotuj się na to, że partnerka będzie krzyczała, płakała, emocje wezmą nad nią górę. Stracone zaufanie jest bolesną sprawą i często potrafi naprawdę złamać serce.

Bądź konsekwentny w swoich działaniach

Utracone zaufanie nie wróci w jeden dzień. Czas zależny jest od popełnianego czynu i osoby, która próbuje go wybaczyć. Przygotuj się na dłuższy okres „testowy”, podczas którego będziesz musiał udowadniać, swoją chęć odbudowania waszej relacji.

Obiecując partnerce poprawę danego zachowania, przygotuj się na dłuższy, żmudny proces. Nie poddawaj się po tygodniu. Konsekwentnie udowadniaj, że zależy Ci na waszej relacji i żałujesz utraconego zaufania.

Nie roztrząsajcie wciąż tematu

Na początku warto wyjaśnić całą sytuację, przez którą zaufanie zostało nadszarpnięte. Jednak nie wracajcie do rozmów notorycznie. Jedną, dwie, maksymalnie trzy rozmowy na ten temat wystarczą.

Ciągłe wracanie i roztrząsanie tematu, nikomu nie pomoże ruszyć do przodu. Nie warto tego wciąż sobie wypominać, zadręczać się myśleniem o tym. Każdy człowiek popełnia błędy, a jeśli wspólnie postanowicie, że ten jest możliwy do wybaczenia, to postarajcie się razem nad tym pracować.

Nie wracajcie do tego w kłótniach ani nocnych rozmowach. Zaufanie nie jest proste do odbudowania, a ciągłe wracanie do tematu jest, jak sypanie solą na rany i skutecznie wydłuży okres regeneracji waszej relacji.

5/5 - (42 głosów)
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *