Jak wrócić do ex? 6 sprawdzonych sposobów na powrót do ex

Przyczyn rozstań może być naprawdę wiele. Nie zawsze jest to decyzja podjęta wspólnie. Czasem się z nią nie zgadzamy i nie chcemy uwierzyć, że dana relacja tak po prostu się skończyła. Według badań ponad 80% osób rozważa powrót do ex po rozstaniu.

Czas po rozstaniu jest pełen sprzecznych myśli. Z jednej strony zastanawiasz się, jak wrócić do ex, z drugiej – marzysz o pójściu dalej i zamknięciu tego rozdziału. Kłótnie, niezgodność charakterów, inne plany na życia – coś doprowadziło was do punktu, w którym przestaliście wierzyć w rozwój relacji.

Jak wrócić do ex? 6 porad

Po rozstaniu możesz czuć, że wszystkie te powody zakończenia relacji były błahe i nic nieważne, liczy się tylko ta jedna osoba i chęć odbudowania z nią związku. Wyobrażasz sobie, jak do Ciebie wraca i mówi, że wasze rozstanie było błędem. Wady ex przestają mieć znaczenie. Masz pewność, że chcesz, by wciąż ex był/była obecna w twoim życiu.

Sprawdzasz co kilkanaście minut telefon, być może napisał/napisała. Analizujesz wciąż na nowo wasze ostatnie rozmowy. Przeklinasz sama siebie, ponieważ teraz wiesz, że w danym momencie mógłbyś/mogłabyś zareagować inaczej i być może uniknęlibyście końca.

Może to Ty popełniłeś jeden błąd, a teraz związek się skończył. Zamiast ruszyć do przodu, wciąż zastanawiasz się, jak odzyskać dziewczynę, którą straciłeś, przez własną głupotę.

Przepracuj rozstanie

W kontekście powrotu do ex może wydawać się to głupim pomysłem. Po co przepracowywać rozstanie z kimś, kogo próbujesz odzyskać? Nie ignoruj jednak tego punktu, ponieważ jest on niezbędny do zbudowania waszej relacji na nowo. Ciągłe zadręczanie się wspomnieniami i planowanie, jak wrócić do ex, z pewnością wam nie pomoże.

Skoro coś was poróżniło, z jakiegoś powodu zakończyliście daną relację, to znaczy, że coś nie działało, tak jak powinno. Twoja/twój ex, zrywając z Tobą miał/miała jakiś powód. Możliwe, że przestała/przestał Cię kochać, pojawił się ktoś inny, czuł/czuła się przytłoczony/przytłoczona. Powodów może być naprawdę wiele i nawet on/ona sam/sama może nie być do końca świadomy/świadoma, dlaczego podjął/podjęła taką, a nie inną decyzję.

Wasza dawna relacja się skończyła. Jedno z was postawiło przy niej kropkę. Nie zgadzasz się z tą decyzją i jest to w pełni zrozumiałe, skoro wciąż ją/go kochasz. Nie zastanawiaj się jednak jak walczyć o związek. Zamiast tego, w spokoju przepracuj wasze rozstanie.

Pogódź się z tym, że pewien etap waszej znajomości jest skończony. Płacz w poduszkę, drzyj stare zdjęcia, śpiewaj piosenki o miłości, pijąc wino. Rób wszystko, aby w pełni poczuć rozstanie i się z nim pogodzić. Dopiero w momencie, gdy przestaniesz trzymać się kurczowo tej relacji, będziesz w stanie budować ją od nowa.

Odetnij się od niego na jakiś czas

W pierwszym odruchu po rozstaniu masz ochotę pisać długie wiadomości do ex, przypominać jej/mu dobre chwile, szukać odpowiedzi, dlaczego nagle to wszystko chce porzucić. Marzysz o wykonaniu tego jednego telefonu w środku nocy, tylko po to, by usłyszeć jej/jego głos.

Choć w twojej głowie wizja przyrzekania mu wiecznej miłości i walka o wasz związek wygląda pewnie niezwykle romantycznie (przecież marzysz o tym, żeby ona/on tak robił/robiła!) to takie zachowania niekoniecznie zbliżą was do powrotu.

Ciągłe telefony, wiadomości, smutne posty na social mediach tylko udowadniają jej/mu, że wciąż czekasz i nie zamierzasz ruszyć do przodu. W takim razie ona/on nie musi się śpieszyć z powrotem do Ciebie. Nie czuje, że Cię straciła/stracił, ponieważ Ty wciąż czekasz na nią/niego i zapewniasz ją/go o swojej miłości. Zastanawiasz się, jak wrócić do byłego, ale czekając na nią/niego, Ty nigdy nie odszedłeś/odeszłaś, a jedynie ona/on to zrobił/zrobiła.

Przestań szukać kontaktu z ex. Jeśli to ex się odzywa, to nie odpisuj w ciągu minuty. Nie czekaj z zapartym tchem na każdą wiadomość. Usuń wasze wspólne zdjęcia z social mediów i nie staraj się za wszelką cenę, być osobą obecną w jego życiu.

Tylko Twój brak pokaże jej/jemu co naprawdę stracił. Prędzej, czy później on zacznie za Tobą tęsknić, jednak jest to możliwe tylko w przypadku, gdy Ty nie będziesz stał/stała wciąż obok niej/niego, czekając na jakikolwiek znak.

Unikaj wrzucania smutnych postów na social media

Pewnie prawie każdemu, w wieku nastoletnim, zdarzyło się opublikowania wyjątkowo dołującego obrazka. Wiek młodzieńczy rządzi się swoimi prawami, jednak miejmy nadzieję, że już każdy z tego wyrósł i zrozumiał, jak głupie to było.

Publikowanie smutnych, płaczliwych postów, które skierowane są tak naprawdę tylko do jednej osoby – twojej ex/twojego ex, są tym samym co wysyłanie smutnych wiadomości i nocne, płaczliwe telefony, a już ustaliliśmy, że to nie pomoże Ci w ustaleniu, jak wrócić do ex.

Masz nadzieję, że po udostępnieniu smutnej piosenki ex przeanalizuje cały tekst, a następnie zrozumie, jak bardzo Cię kocha i postanowi zawalczyć? Piękny scenariusz, niestety nie znam nikogo, u kogo by się sprawdził. Odpowiedź na to, jak odzyskać faceta, nie jest aż tak prosta.

Publikowanie starych, wspólnych zdjęć wraz ze smutnymi dołującymi opisami, to nie jest dobry plan, jeśli zastanawiasz się, jak wrócić do byłej/byłego. Smutne piosenki, posty, zdjęcia – ex będzie dobrze wiedziała/wiedział, że jest ich adresatem i z pewnością was to nie zbliży.

Nie szukaj plasterka

Po rozstaniu czujemy się porzuceni, niekochani, często również mało atrakcyjni. Złość na ex, związana z myślami „jak ona/on mógł mnie tak potraktować?”, również nie jest dobrym doradcą. Masz prawo być zły/zła, rozczarowany/rozczarowana i to zupełnie naturalne, że pragniesz, aby ona/on cierpiał, tak jak Ty, gdy Cię porzuciła/porzucił.

W Twojej głowie może powstać niezwykle przebiegły plan – związania się z kimś nowym, tylko po to, by Twoja/Twój ex to zobaczyła/zobaczył i przemyślała/przemyślał, co straciła/stracił. Takie zachowanie nie tylko nie wpłynie pozytywnie na Ciebie, ponieważ wciąż stawiasz w centrum swojego ex i podporządkowujesz pod nią/niego swoje życie, ale również możesz skrzywdzić nową partnerkę/nowego partnera, która/który będzie pełniła/pełnił rolę „plasterka” na złamane serce.

Pakowanie się na siłę w nowy związek, do którego nie jesteś przekonany/przekonana, to nie odpowiedź na to, jak wrócić do ex. Z pewnością czujesz pustkę w sercu i brak drugiej osoby koło siebie. Jednak nie wypełnisz tego przypadkową znajomością, która z góry będzie miała tylko jeden cel – powrót do ex.

Zamiast tego skup się na miłości do siebie samego/samej. Pielęgnuj swoje pasje, skup się na pracy i znajomych. Kochanie siebie też jest miłością i w jakimś stopniu wypełni pustkę, którą teraz czujesz. Skup się na sobie, zamiast zadręczać się planowaniem, jak wrócić do ex.

Dowiedz się, czego tak naprawdę chcesz

Czytając to zdanie pewnie myślisz – to proste, chcę wiedzieć, jak wrócić do ex. Przecież po to powstał ten artykuł. Jednak z jakiegoś powodu się rozstaliście. Może to była twoja wina, może jego. Nim uda Ci się powrót do byłej/byłego, zastanów się, co później. Jak będzie wyglądał wasz związek?

Czas po rozstaniu to dobry moment na zastanowienie się, czego oczekujesz w relacji. Jakie są must-have’y, bez których nie będziesz szczęśliwy/szczęśliwa w relacji. Co możesz zmienić w swoim zachowaniu, a co powinien zmienić Twoja partnerka lub Twój partner.

Pamiętaj, że wiążesz się z żywą osobą, która nie zawsze będzie się zachowywała tak, jak tego oczekujesz. Nie zawsze będziecie się zgadzać i pewnie nie uda się uniknąć niektórych kłótni. Musicie wypracować kompromisy, a żeby to się udało, musisz być świadomy/świadoma, czego chcesz, a czego nie będziesz tolerować w relacji.

Odnów kontakt

Gdy już przepracujesz rozstanie, dowiesz się, czego chcesz, skupisz na sobie i poczujesz się wreszcie szczęśliwy/szczęśliwa, to bardzo możliwe, że Twoja była/Twój były sam się do Ciebie odezwie przez ten czas. Nie ucinaj kontaktu, nie ignoruj wiadomości, jeśli oczywiście wciąż będziesz chciał/chciała odzyskać byłą/byłego.

Wasz kontakt powinien być luźny, niezobowiązujący. Nie analizuj setki razy, co jej/jemu odpisać ani nie czytaj kilkukrotnie tego, co napisał/napisała ona/on. Nie zakładaj z góry, że teraz na pewno do siebie wrócicie i już tylko ślub was czeka.

Utrzymujcie przyjacielskie kontakty, gdy będziesz gotowy/gotowa możesz zaproponować jej/jemu niezobowiązujące spotkanie na kawę, spacer, może wspólne wyjście do kina czy muzeum. Nie śpiesz się i nie naciskaj, nawet jeśli przy każdym dzwonku sms-a serce wyskakuje Ci z piersi.

Traktuj to jako nową znajomość, sam początek czegoś, co w przyszłości może być fajną relacją. Nie wracaj do tego, co było między wami kiedyś. Poznawajcie się od nowa i nie zapominaj o wszystkim, co wypracowałeś/wypracowałaś w swoim życiu od czasu waszego rozstania.

Powrót do byłej dziewczyny, wygląda tak samo, jak proces odzyskania byłego chłopaka. W obu przypadkach jedna strona nie pogodziła się z rozstaniem. Nie jest to niemożliwe, łączyły was uczucia i nie znikną one ot tak.

Warto jednak pamiętać o sobie i podczas całego procesu po rozstaniowego, stawiać na pierwszym miejscu siebie. Nie zadręczać się ciągle analizowaniem, jak wrócić do byłej dziewczyny. Jest duża szansa, że postępując zgodnie z podpunktami uda się odzyskać relację. Każda osoba jest jednak inna i nie jest powiedziane, że zadziała to w każdym przypadku.

5/5 - (1 głosów)
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *