Jak być asertywnym i pewnym siebie? Najlepsze metody

Brak asertywności potrafi mocno utrudnić życie. Brak jasnego komunikowania swoich potrzeb i umiejętności odmawiania innym są uciążliwymi cechami. Osoby pozbawione asertywności lub wykazujące ją jedynie w niewielu sytuacjach często spędzają czas z ludźmi i miejscu, na które nie mają ochoty. Nie umieją odmówić wykonania przysługi, nawet jeśli nie mają czasu komuś pomóc. Dlatego warto zastanowić się jak być asertywnym i pewnym siebie.

Brak asertywności nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale również prowadzi do niskiej samooceny i braku zadowolenia z życia. Osoby mało asertywne wybierają cudze potrzeby nad własne i bardziej zależy im na aprobacie społecznej niż na własnym samopoczuciu. W takiej sytuacji trudno czerpać z życia przyjemności.

Asertywność często mylnie odbierana jest jako nadmierna pewność siebie lub wyniosłość. W rzeczywistości jest to świadomość własnych potrzeb i umiejętność zadbania z poszanowaniem innych ludzi. Osoba asertywna wykazuje się zdrowym egoizmem. Dba o własne potrzeby, jest ich świadoma i nie boi się postawić siebie na pierwszym miejscu, pod warunkiem że nie krzywdzi jednocześnie innych osób.

Na szczęście asertywność jest cechą, której można się nauczyć i ją wypracować. Jest to ważna umiejętność, którą warto w jakimś stopniu posiąść. Dbanie o samego siebie nie powinno być kwestią drugorzędną. Zdrowy egoizm nie jest zły i każdy powinien umieć zatroszczyć się o swoje własne potrzeby.

Jak być asertywnym? 6 metod

Asertywności można się nauczyć. Z początku, niektóre zadania mogą wydawać się trudne do wykonania, jednak regularnie powtarzane wejdą w nawyk i pomogą ci stać się osobą asertywną. Asertywność nie polega na odpowiadaniu na wszystko „nie”. Jest sztuką znajdowania kompromisów, szanowania swoich granic i innych ludzi.

Aby stać się człowiekiem asertywnym, nie wystarczy jedynie głośno mówić, o tym, czego się chce, ale również należy wziąć pod uwagę otoczenie i innych ludzi. Wbrew powszechnym opiniom osoby asertywne to nie są jedynie takie, które walczą za wszelką cenę o swoje marzenia. Asertywność jest o wiele bardziej złożoną cechą.

Polecamy również: Zachowanie żony po zdradzie, jakie są oznaki zdrady żony?

1. Mieć własne zdanie

Każdy człowiek ma prawo do wyrażania własnego zdania. Niektórzy wstydzą się głośno mówić o swoich przekonaniach z obawy, że ktoś się z nimi nie zgodzi. Aby stać się osobą asertywną, należy mieć świadomość wyrażenia własnego zdania. Nie musisz oczywiście wypowiadać się na każdy temat i w każdej sytuacji, jeśli nie masz na to ochoty.

Warto jednak pamiętać, że masz do tego prawo i możesz nie zgadzać się ze zdaniem przyjaciółki, szefa, partnera. Ludzie mają różne poglądy i to w porządku, że masz inne zdanie. 

Ocena: 4.8/5 (619 głosów)

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak wrócić do ex i sprawić, by było jak dawniej.

POBIERZ E-BOOK

2. Udzielać informacji

Nie każdy domyśli się, że jego zachowanie może być drażniące lub nie w porządku w naszym odczuciu. Niektórzy używają nieprzychylnych komentarzy w formie zaczepki i nie uważają ich za szkodzące. Jak być asertywnym? Reagować w sytuacjach, gdy przeszkadza ci jakieś zachowanie. Nie bać się zwrócić komuś uwagi i poprosić, aby zaprzestał.

Niektórzy ludzie nie zdają sobie sprawy, że ich zachowanie jest w jakiś sposób nieprzyjemne. Po jasnym zasygnalizowaniu tego zaprzestają zachowywać się w taki sposób. Osoby asertywne nie boją się zwracać uwagi, lecz robią to w sposób kulturalny. Nie zależy im, aby sprawić komuś przykrość. 

3. Prosić, ale nie żądać

Osoby asertywne nie boją się prosić o to, czego potrzebują i pragną. Pójście z prośbą o podwyżkę do szefa jest z pewnością dla większości osób sprawą stresującą, jednak osoby asertywne nie odpuszczą i rzeczywiście to zrobią, zamiast przekładać w nieskończoność ze względu na stres. Jednak szanują granice i przyjęte normy. Nie zaczną wymagać od szefa rozmowy w godzinach po pracy lub w dzień wolny.

Zwrócą się do niego w odpowiedniej porze, przygotowane i z pełną świadomością, że mają do tego prawo. Aby wiedzieć, jak nauczyć się asertywności należy szanować zarówno siebie, jak i drugiego człowieka. Takie samo zachowanie można oczywiście odnieść nie tylko do relacji zawodowych, ale również prywatnych. 

4. Nie zbawiać świata

Nikt nie jest odpowiedzialny za problemy innych ludzi i osoba, która jest asertywna, doskonale o tym wie. Sama decyduje o tym, w jakie problemy chce ingerować, pomagać i udzielać wsparcia danej osobie, a które sytuacje jej nie dotyczą i nie chce poświęcać im czasu.

Udzielanie pomocy i wsparcia jest jedynie dobrą wolą danej osoby, a nie jej obowiązkiem. Bycie asertywnym to również niezbawianie całego świata i niepoświęcanie się stale dla innych, własnym kosztem. Pomaganie jest oczywiście dobrą cechą i warto to robić, jednak nie w momencie, gdy sam na tym cierpisz, nie masz na to ochoty, a problem nie wymagają aż w takim stopniu twojej interwencji. 

5. Przyznawać się do błędów

Każdy czasem popełnia błędy. Nie ma ludzi doskonałych i choć ktoś może być mistrzem asertywności, to wciąż z pewnością zdarzy mu się popełnić błąd. Bycie osobą asertywną to również świadomość własnych możliwości i życzliwość wobec siebie. Człowiek nie jest maszyną i pomyłki wpisane są w jego naturę.

Aby stać się osobą asertywną, trzeba przyznawać się do błędów zarówno przed sobą samym, jak i nie wstydzić się ich przed innymi osobami. Nie obwiniać się miesiącami i nie płonąć ze wstydu. Każdy ma prawo do popełnienia błędu.

Ocena: 4.8/5 (619 głosów)

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak wrócić do ex i sprawić, by było jak dawniej.

POBIERZ E-BOOK

6. Ponosić skutki swoich decyzji

Podobnie jak w kwestii popełniania błędów – nie każda podjęta decyzja okaże się tą właściwą. Niektóre okażą się błędne, a konsekwencje mogą być nieprzyjemne. Osoba cechująca się asertywnością nie tylko nie wstydzi się podejmować decyzji, ale również nie unika konsekwencji, jakie ze sobą niosą. Nawet jeśli nie są przyjemne.

Błędne decyzje również niosą ważną lekcję i można wyciągnąć z nich wnioski, które pomogą uniknąć takiej sytuacji w przyszłości. Osoba asertywna o tym wie i umie korzystać z tej wiedzy.

Polecamy również: Kiedy jest szansa na powrót po rozstaniu?

Jak być asertywnym – Podsumowanie

Bycie człowiekiem asertywnym nie jest tym samym, co bycie samolubnym i egoistycznym. Asertywność jest cechą, która pomaga żyć szczęśliwe, osiągać sukcesy i realizować się, jednak nie daje przyzwolenia na krzywdzenie innych osób ani na stąpanie do celu po przysłowiowych trupach. Zasłanianie się tą cechą w celu robienia rzeczy, które nie są w porządku, z pewnością do asertywności nie należy.

Powyższa lista przybliża nieco jak się nauczyć byciem asertywnym. Czasem może nie udawać się to w 100% w każdej sytuacji. Ludzie mają różny poziom rozwinięcia tej cechy. Warto jednak pamiętać o tych zasadach i zadbać o rozwój swojej asertywności, ponieważ w dużym stopniu może uprzyjemnić i ułatwić życie.

5/5 - (2 głosów)
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *