Jak pokonać nieśmiałość? 5 skutecznych sposobów

Czerwieniące się uszy i policzki, delikatne jąkanie się, spuszczony wzrok – choć część objawów nieśmiałości uznawana jest za urocze i dodające wdzięku, to dla osoby mierzącej się z problemem nieśmiałości z pewnością tracą one urok.

Problem nieśmiałości jest o wiele większy, niż się wydaje. Część osób uważa, że z tego się wyrasta, niestety jest to mit i wielu dorosłych ludzi ma problemy z nawiązaniem nowych relacji ze względu na swoją nieśmiałość. Jak zainteresować sobą chłopaka, będąc nieśmiałą?

Na szczęście dla każdej, zastanawiającej się osoby – jak pokonać nieśmiałość, istnieje kilka wartych wypróbowania metod. Może nie każda sprawdzi się akurat w twoim przypadku, ale warto spróbować, ponieważ wtedy nic się nie traci, a wiele można zyskać.

Jak pokonać nieśmiałość – 5 sposobów

Istnieje kilka taktyk i sposobów, które znacznie mogą ułatwić życie osoby nieśmiałej. Jeśli chciałbyś zmienić swoje odczucia, być bardziej otwarty i lepiej radzić sobie w kontaktach między ludzkich to wprowadź w swoje życie poniższe rady.

1. Wykonuj codzienne zadania

Pokonanie nieśmiałości to długi i żmudny proces. Nie uda Ci się przepracować go w jeden dzień, dlatego warto wziąć pod wagę dłuższy czas pracy i systematyczność. Codzienne, niewielkie zadania mogą znacznie usprawnić proces przełamywania nieśmiałości.

Możesz zrobić sobie listę celów towarzyskich, które chciałbyś osiągnąć. Pogrupować je i ustawić poziom trudności. Następnie na każdy dzień, zaplanuj jedno zadanie i postaraj się je zrealizować.

Nie przejmuj się, jeśli Ci się nie uda i wróć do tego zadania ponownie, za jakiś czas. Systematyczność w przełamywaniu barier jest bardzo ważna. Gdy poczujesz się zmęczony nadmiarem kontaktów międzyludzkich, zrób sobie dzień przerwy, a następnie wróć do realizowania zadań.

2. Małe kroki

Nie nastawiaj się, że nieśmiałość zniknie z dnia na dzień. Proces przezwyciężania nieśmiałość trwa zazwyczaj długo i wymaga sporo pracy. Nie bierz się od razu za wielkie zmiany, nie wbiegaj w tłum obcych ludzi i nie nastawiaj się na znalezienie trzech nowych przyjaciół.

Zadania, które stawiasz przed tobą, powinny być niewielkie, tak aby nie sprawiały Ci wielkich trudności. Jednego dnia możesz przełamać się i udać na samotne zakupy do galerii, lub umówić na randkę poprzez aplikację randkową. Poziom trudności danych zadań, zależny musi być od poziomu twojej nieśmiałości.

Powoli, małymi krokami zwiększaj poziom trudności zadań. Podnoś poprzeczkę i wychodź ze swojej stresy komfortu, przełamując kolejne bariery. Jeśli poczujesz, że w pewnym momencie przesadziłeś i zadanie wywołuje zbyt duży dyskomfort, cofnij się do poprzedniego etapu.

3. Wciel się w rolę

Jeśli jesteś fanem filmów lub fanką książek, wyobraź sobie siebie w roli głównej postaci. Przez chwilę myśl o sobie w formie trzeciej osoby. Patrz na swoje zachowania z boku i pisz w głowie dalsze kroki. Planowanie swojego dalszego zachowania, w momencie, gdy wyobrażasz, że dotyczy ono kogoś innego – postaci, którą grasz, jest znacznie łatwiejsze.

Twoja postać nie jest nieśmiała ani zestresowana daną sytuacją. Jest pewna siebie, otwarta i czuje się doskonale w towarzystwie. Udawanie nie będzie z początku łatwe i pewnie poczujesz się dość dziwnie, jednak po pewnym czasie przyzwyczaisz się do tego. Im częściej będziesz wchodzić w rolę, tym szybciej dowiesz się, jak przełamać nieśmiałość

4. Skup się na chwilach, nie na sobie

Kiedy czujemy się skrępowani w danej sytuacji, mamy wrażenie, że każdy to zauważa i nas ocenia. W rzeczywistości, ludzie stojący koło Ciebie mogą nie zwrócić uwagi na rumieńce ani nieśmiały wzrok.

Przesadne analizowanie swojego zachowania i odczuć nie ułatwi, a tylko utrudni sprawę. Spędzając czas w towarzystwie innych ludzi, wychodząc gdzieś samemu z domu, nie skupiaj się na tym, co ktoś może o tobie pomyśleć.

Jak przestać być nieśmiałym? Skupiaj się na tym, co dzieje się wokół Ciebie. Rozmawiaj z ludźmi, słuchając, co mają do powiedzenia, bez przesadnego analizowania, co powiedziałeś ty. Ciesz się z przeżywanych momentów i bierz żywy udział w rozmowach, nie zastanawiając się wcześniej, co dokładnie powinieneś powiedzieć.

5. Czuj się dobrze w swoim ciele

Kompleksy mają duży wpływ na to, jak czujemy się w towarzystwie. Jeśli wstydzisz się swojego ciała, sposobu ubierania lub jakiś cech osobowości, zastanów się nad nimi. Czy są to rzeczy, które chcesz w sobie zmienić? Czy wolisz je zaakceptować?

Jak przestać być nieśmiałym? Zadbaj o siebie, o swój relaks i ogólne samopoczucie. Może wizyta u fryzjera lub nowe ubranie, pomoże Ci lepiej czuć się w towarzystwie i wzmocni twoją pewność siebie. Mów dumnie o swoich pasjach i zainteresowaniach. Jeśli zastanawiasz się, jak zainteresować sobą dziewczynę, będąc nieśmiałym, to bądź wobec niej szczery i nie wstydź się siebie.

Nieśmiałość, czym jest?

Nim dowiesz się, jak przestać być nieśmiałym, musisz zrozumieć, czym się ona charakteryzuje. Nieśmiałość występuje w różnych sytuacjach i wywołuje inne symptomy. Zaakceptuj myśl, że jesteś osobą nieśmiałą, a jeśli chcesz to zmienić – czytaj dalej.

Według Amerykańskiego psychologa Philipa G. Zimbardo, który uważany jest za eksperta w dziedzinie nieśmiałości, wysnuł wnioski, z których wynika, że nieśmiałość oznacza nieufność i bojaźliwość w kontaktach międzyludzkich.

Trudno jest jednoznacznie określić, czym jest nieśmiałość, ponieważ posiada ona różne odmiany i charakteryzuje się niekiedy odmiennym zachowaniem. Rodzaje nieśmiałości rozróżnia się ze względu na czas ich trwania. Wyróżnia się nieśmiałość przejściową, sytuacyjną i chroniczną.

Nieśmiałość, czym jest i jak ją pokonać? Nieśmiałość obejmuje szeroki zakres uczuć. Należą do niej delikatne rumieńce na twarzy, pojawiające się w wyniku rozmowy z nieznajomym, ale również silny napad paniki, towarzyszący spotkaniom towarzyskim. Trudno jest jednoznacznie scharakteryzować, czym jest nieśmiałość, właśnie przez wzgląd na szeroki zakres objawów.

Głównym symptomem nieśmiałości, jest uczenie dyskomfortu, pojawiające się podczas kontaktów z obcymi ludźmi. Większość osób nieśmiałych czuje się skrępowana i zakłopotana w towarzystwie nieznajomych i w nowych miejscach.

Przez innych ludzi, zachowanie osób nieśmiałych, często jest interpretowane jako poważne, zdystansowane i spokojne. Często odbierani są oni również jako introwertycy, ponieważ unikają kontaktów z innymi ludźmi. W rzeczywistości, osoby zastanawiające się jak pozbyć się nieśmiałości stresują się w takich sytuacjach i to jest główną przyczyną ich zachowania.

Objawy nieśmiałości

Osoby nieśmiałe, tak jak inni ludzie, chcą być lubiane i sprawiać pozytywne wrażenie. Nie jest łatwo, ponieważ podczas bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi, muszą mierzyć się z objawami swojej nieśmiałości.

4.9/5 - (15 głosów)
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *