Książki o miłości – 10 najlepszych propozycji

Miłość to jeden z najczęściej poruszanych tematów literackich. Nie jest nic dziwnego, ponieważ w prawdziwym życiu również stanowi ona niezwykle istotny filar. Dla wielu osób, życie bez miłości nie jest wartościowe i poszukują przez długi czas „drugiej połówki” by czuć się spełnieni.

Już w starożytności powstawały opowieści o bogach, którzy zakochali się w człowieku, często zresztą ze wzajemnością. Temat miłości poruszany jest od początków cywilizacji ludzkości i wciąż pozostaje niewyczerpany.
O miłości śpiewają wciąż nowi artyści, powstają nowe sztuki, a księgarnie pękają w szwach, od książek, które poruszają temat romansu. Chcemy o tym czytać i słuchać. Jest to nieodłączny element życia człowieka i trudno się nie zgodzić ze stwierdzenie, że jest to niezwykle interesująca i pociągająca kwestia.

Książki o miłości to kategoria, która zebrała naprawdę wiele pozycji. Możemy przebierać w poradnikach, klasykach, powieściach dla młodzieży, detektywistycznych, kryminałach itp. Tytuły książek o miłości można wymieniać bez końca. Listy bestsellerów, co miesiąc obfite są w pozycje z wątkami miłosnymi.

Polecamy również: Książki o psychologii – 15 najciekawszych książek

Romans przewija się w prawie każdej kategorii, w wielu książkach, których bezpośrednia tematyka nie dotyczy miłości. Miłość wzbudza emocje, pobudza wyobraźnię i przenosi w zupełnie inne miejsca. Poniższa lista, to zbiór, w którym znalazły się najlepsze książki o miłości, które z pewnością warto przeczytać.

1. Red, White & Royal Blue – Casey McQuiston

red white royal blue

Ta pozycja zdecydowanie zwojowała rankingi bestsellerów. Przewijała się we wszystkich księgarniach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Różowa okładka prezentowała się fantastycznie na szczytach półek i wystaw.

Jest pozycją zdecydowanie nowszą i doskonale udowadnia, że współcześnie również powstają świetne książki o miłości, a temat romansu nie został jeszcze w pełni wykorzystany.

Podczas przyjęcia, które odbywa się na brytyjskim dworze, dochodzi do kłótni i wybuchu kryzysu dyplomatycznego. Spotkanie dwóch książąt i spędzenie wspólnie dnia powinno go zażegnać i uratować sytuację polityczną kraju. Czy ich romans również jest planowany?

Najczęściej przypisywane cechy tej książce to: urocza, zabawna i ciepła. Zdecydowanie ta pozycja taka jest. Historia jest przyjemna, ukazuje miłość w sposób bardziej współczesny i nie boi się poruszać ważnych tematów. Jest pozycją młodzieżową, dlatego też napisana została w prosty, ale wciągający sposób.

2. Przeminęło z wiatrem – Margaret Mitchell

przeminęło z wiatrem

Ta pozycja jest tak przesiąknięta tematem miłości, że aż okrzyknięto ją „romansem wszech czasów”. Zdecydowanie jest to książka warta wspomnienia. Choć nie jest nowością, to niezmiennie od wielu lat łamie i leczy serca. Temat miłości ujęty w piękny i delikatny sposób, momentami porywająca – a w innej chwili odpowiednio statyczna.

Scarlett O’Hara jest piękna, młoda i zalotna. Mężczyźni za nią szaleją i marzą o jej poślubieniu. Prawie wszyscy – oprócz tego jednego, o którego poślubieniu marzy ona. Ona poślubia innego, on inną, nie jest to jednak koniec. Romantyczne rozterki przerwane zostają wojną secesyjną. Niepokorna dziewczyna zmienia się w twardą kobietę biznesu. Wciąż jednak poszukuje brakuje jej czegoś w życiu, aby osiągnąć pełnię szczęścia.

„Przeminęło z wiatrem” to klasyka literatury, którą każdy miłośnik romansów powinien dobrze znać. Oprócz wątków romantycznych, książka ukazuje klasy społeczne i przybliża nas do zrozumienia pewnych wydarzeń historycznych. Książka wzrusza, wzbudza emocje i chwyta za serce. Jest zdecydowanie obowiązkową pozycja i bardzo dobra książka o miłości.

3. Trzy metry nad niebem – Federico Moccia

Trzy metry nad niebem

„Trzy metry nad niebem” to książka tak dobra, że doczekała się ekranizacji nie tylko w postaci filmu, ale również serialu. Akcja jest porywająca, momentami wzrusza, bawi, a nawet łamie serce. Książki o miłości nie zawsze muszą być nowatorskie, aby chwytać za serce.

Bohaterowie książki przedstawiają klasyczny typ relacji, który mogliśmy spotkać już w wielu innych pozycjach. Ona – nieśmiała dziewczyna, wychowana w dobrym domu, z surowymi rodzicami. Bez doświadczenia w miłości i znajomości na mężczyznach. On – kierowca motoru i arogancki podrywacz.

Choć schemat wydaje się dobrze znany, chociażby z „dirty dancing” to książka jest w rzeczywistości bardzo porywająca i trzyma w napięciu. Dzięki niej można znów poczuć młodzieńcze motyle w brzuchu i przypomnieć sobie, jak to jest przeżywać pierwszą miłość.

Kierowana jest głównie do młodzieży, jednak w niczym to nie przeszkadza i sięgnąć po nią można w każdym wieku. Książki miłosne nie znają ograniczeń wiekowych, ponieważ zakochać się można w każdym wieku.

4. Sezon na truskawki – Marta Dzido

Sezon na truskawki

Idealne książki o miłości na wakacje? „Sezon na truskawki” niekoniecznie należy do lekkich pozycji, choć może tak sugerować tytuł. Nie warto się jednak zniechęcać, ponieważ niezaprzeczalnie jest to ciekawa pozycja, którą warto poznać.

Bohaterkami są kobiety. Młode dziewczyny, mężatki i matka, która jest w trakcie przechodzenia kryzysu wieku średniego. Historia miłosna, którą tam poznajemy zachowana jest w klimacie retro. Książka przesycona jest dosłownością, cielesnością i erotyką.

Książka zawiera zbiór opowiadań. Śmiałych, bezkompromisowych opisów. Miłość nie musi być owiana aurą tajemnicy i niedomówień. Może być dosłowna i bez skrępowania dotyczyć ciała i przyjemności. Po tę pozycję warto sięgnąć, jeśli zamiast wzniosłych i poetyckich książek o miłości, szukasz czegoś bardziej cielesnego i prawdziwego. Stanowi ciekawy kontrast dla wielu innych książek o miłości.

5. Mój książę – Julia Quinn

Mój książę

To dzięki tej książce możemy cieszyć się elektryzującym serialem, jakim są „Brigertonowie”. Powstał na jej podstawie, a widzowie oszaleli na jego punkcie. Czy można uznać tę pozycję za jedną z najlepszych wśród kategorii książki o miłości?

Historyczne romanse posiadają spore grono wielbicieli. Głównymi bohaterami są piękna panna młoda, która szuka miłości i mężczyzna, który od tej miłości pragnie uciec. To przepis na doskonały romans. Wspaniałe bale, dworska atmosfera, zakazany romans – to wszystko można znaleźć w tej książce.

Pozycja nie tylko dla fanów serialu. To urocza i wciągająca historia. Powstało aż 9 tomów, dzięki czemu dworskie ploteczki i romanse mogą cieszyć przez długi czas.

6. Duma i uprzedzenie – Jane Austen

duma i uprzedzenie

W żadnym rankingu najlepszych książek o miłości nie powinno zabraknąć Jane Austin. „Duma i uprzedzenie” to absolutny klasyk historii miłosnych. Bardzo dobra książka o miłości, która wzbudza emocje i wzrusza. Nikt, kto ceni sobie romantyczne wątki nie powinien pomijać tej pozycji.

Akcja rozgrywa się w XIX wieczna angielskiej prowincji. Główna bohaterka jest inspirującą, inteligentną młodą kobietą. Nadchodzi czas zamążpójścia jej i jej czterech sióstr. Podobno miłość i nienawiść są do siebie podobne, oba uczucia są gorące. Ta pozycja udowadnia, jak blisko siebie znajdują się obie te emocje. Książka opowiada więcej niż jedną historię miłosną. Każda jest odmienna i równie wciągająca.

Jest to najpopularniejsza powieść autorstwa Jane Austin. Sława, którą cieszy się ta książka jest w pełni zasłużona. Mimo mijanych lat, pozycja gromadzi coraz większe grono wielbicieli, a czytelnicy nie raz do niej wracają.

7. Gwiazd naszych wina – John Green

gwiazd naszych wina

Ta pozycja również doczekała się świetnej ekranizacji o takim samym tytule. Książki o miłości nie muszą być smutne, jednak ta zdecydowanie chwyta za serce i nie jest wstydem uronić przy niej łzę.

Książka opowiada historię miłosną dwójki nastolatków, którzy poznają się na spotkaniu grupy wsparcia. Dziewczyna choruje na raka i mimo wciąż prowadzonej terapii perspektywa przeżycia kolejnych lat nie wydaje się oczywista. Ich relacja od początku nie jest łatwa i w pewien sposób spisana na straty. Bohaterowie są zabawni, inteligentni i szybko zdobywają sympatię czytelnika.

„Gwiazd naszych wina” zapewnia wiele wzruszeń, zaskoczeń i śmiechu. Choć poruszany temat nie jest prosty, to zostaje przedstawiony w odpowiedni sposób. Książka otrzymała wiele nagród, bez wątpienia w pełni zasłużonych.

8. Gdzie śpiewają raki – Delia Owens

gdzie śpiewają raki

„Ile warto poświęcić, by pokonać samotność?”. Ta publikacja z pewnością przybliży opowiedz na to pytanie. Choć samotność może wydawać się przerażająca, to czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo może być uciążliwa.

Bohaterką lektury jest Kya, która wychowuje się w samotności, na mokradłach. Jedynymi istotami, z którymi nie boi się rozmawiać są zwierzęta. Ludzie od niej stronią i odpychają ją. Książka ukazuje historię dziewczyny, która zmaga się z samotnością i porzuceniem. Porzuceniem przez rodzinę, przyjaciół, mężczyzn. Miłość, którą możemy poznać w jakiejkolwiek formie – odrzuca ją.

Książka oprócz wciągającej historii zapewnia również niesamowity, namacalny wręcz klimat jeziora i bagien. Publikacja wzbudza w czytelniku nadzieję i szczery podziw wobec dziewczynki. Jest niezaprzeczalnie niezwykle wciągającą książką o miłości, a oprócz tego zapewnia 400 stron nieoczywistej, wzruszającej historii dziewczynki z bagien.

9. Wszystko, co wiem o miłości – Dolly Alderton

wszystko co wiem o miłości

Tytuły książek o miłości nie zawsze są oczywiste, choć w tym przypadku tytuł nie pozostawia żadnych wątpliwości – z pewnością ta książka porusza temat miłości. Książka z pewnością trafi do wszystkich wielbicieli Briget Jones i „Sexu w wielkim mieście”.

Książka jest swoistym pamiętnikiem Dolly Alderton, dziennikarki i felietonistki. Natrafimy w nim na opisy nieudanych randek, poszukiwaniach pracy, szalonych imprezach oraz zakochaniu się i poszukiwaniu tej prawdziwej, jedynej miłości.

Czy miłością życia może okazać się osoba, która przez cały czas czekała na nią tuż za rogiem? To zabawna i przyjemna pozycja na liście bestsellerów. Idealna na letnie wieczory i wakacyjne wyjazdy. Czytanie jej jest prawdziwą przyjemnością i doskonałym oderwaniem od codziennych trudów i obowiązków.

Obfita w soczyste, zabawne fragmenty i dowcip. Potrafi zaróno chwycić za serce, jak i rozbawić do łez. Po jej przeczytaniu, odruchowo poleca się ją znajomym. Obowiązkowa pozycja na półce każdej młodej dorosłej i fanki Briget Jones. Ten absolutny, światowy bestseller został przetłumaczony na 20 języków.

10. „PS. Kocham Cię” – Cecelia Ahern

ps kocham cie

Nie wszystkie książki o miłości wzruszają do łez i leczą złamane serca, dając nadzieję na lepsze zakończenie historii. „PS. Kocham Cię” z pewnością takie jest. Śmierć ukochanej osoby nie jest prostym tematem i trudno oczekiwać, aby jakakolwiek lektura potrafiła pomóc w tej sytuacji.

Cecelia Ahern stworzyła niezwykłe dzieło, które nie tylko bawi, porywa serce, ale również wzrusza i ofiaruje nadzieje. Holly jest szczęśliwą, spełnioną żoną, która spełnia się u boku ukochanego męża. Pra zdaje się doskonale do siebie pasować i się uzupełniać

Niespodziewanie sielanka zostaje przerwana, poprzez śmierć Gary’ego. Kobieta przez długi czas nie może pogodzić się z traumą jakiej doświadczyła. W pewnym momencie zaczyna otrzymywać tajemnicze listy od zmarłego męża, dzięki którym zaczyna na nowo poznawać życie. Choć nie jest ono doskonałe i wciąż odczuwa jego brak, to uczy się funkcjonować na nowo, w całkiem odmiennej rzeczywistości niż ta, którą do tej pory znała u jego boku.

Czym jest miłość? W jaki sposób odczuwamy ją my, a w jaki sposób inni ludzie? Na te pytanie odpowiedzi szukają psychologowie, badacze i naukowcy od wielu wieków. Książki o miłości, choć nie zawsze stanowią doskonałe źródło wiedzy naukowej, to są w stanie przybliżyć nam obraz tego, jak wyglądają pewne emocje i odczucia.

Książki miłosne wzbudzają zachwyt, wzruszenie, czasem nawet wściekłość. Budzą wiele skrajnych emocji. Ludzie pragną zrozumieć, jak gorące uczucia wpływają na funkcjonowanie i jak działa miłość. Ta, wciąż nie do końca wyjaśniona siła, nie raz popycha człowieka to zaskakujących działań.

Polecamy również: Książki o zdradzie – 15 najlepszych książek

Miłość jest tematem niewyczerpanym i nie nudzącym się. Przechodząc pierwsze miłości lub przeżywając każdą kolejną, ludzie szukają potwierdzenia, że nie tylko oni odczuwają takie emocje. Z pomocą przychodzą książki o miłości, które ukazują, jak wyglądają płomienne uczucia i niespotykane romanse.

Pochłaniają czytelnia, wciągają go w niezwykły świat i pobudzają w nim, skrywane często do tej pory emocje i uczucia. Książki o miłości poprawiają humor, rozbawiają do łez, wzruszają i inspirują. Możemy się z nich uczyć, wyciągać wnioski i lekcje na przyszłość. Rozterki bohaterów, często mogą przypominać te, z którymi mierzymy się w prawdziwym życiu, dzięki czemu nie czujemy się odosobnieni w naszych emocjach i odczuciach.

Oceń nasz post
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *