Płeć piękna bywa naprawdę zaskakująca. Książki o kobietach to niezwykle inspirujące i interesujące lektury, niezależnie od płci czytelnika. Mężczyźni mogą po nie sięgać, by lepiej zrozumieć kobiece rozumowanie i trudny codziennego życia, kobiety – by lepiej zrozumieć samą siebie i upewnić się, że inne dziewczyny zmagają się z takimi samymi, lub podobnymi trudnościami.
Książki napisane przez kobiety stanowią często świetne lektury. Kto lepiej odniesie się do problemów płci pięknej, jeśli nie jej przedstawicielka? Książki nie tylko pomagają zrozumieć kobiety, ale również uspokajają je, pomagaj mierzyć się z codzienności, tłumaczą niektóre, uniwersalne dla wszystkich dam problemy.
Wybór 15 najlepszych książek o kobietach nie był łatwy. W ostatnim czasie wydawanych jest naprawdę wiele znakomitych lektur, które poruszają tematy kobiecości. Autorki nie boją się śmiało wyrażać swojego zdania i poglądów. Czytelnicy doceniają szczere, mocne publikacje, ukazujące prawdę, a nie tylko malownicze opisy.
Polecamy również: Książki o psychologii – 15 najciekawszych książek
Wśród nich znajdą się zarówno poradniki, książki o silnych kobietach, beletrystyka, a także wiele innych wartościowych pozycji. Każda z nich stanowi interesującą, rozwijającą lekturę, która może postawić w zupełnie nowym świetle kobiety, ich życie, kwestię odczuwania kobiecości i przybliżyć problemy, zarezerwowane wyłącznie dla kobiet.
Z tego artykułu dowiesz się:
1. Ona ma siłę – Nagosky Emily
„Ona ma siłę” to poradnik dotyczący seksualności kobiet. Seks przez wiele lat był tematem tabu. Nawet, gdy o nim wspominano to raczej w kontekście mężczyzn. Z czasem świat zaczął się zmieniać i współcześnie nie jest wstydem rozmawiać na tematy seksualne.
Choć z pewnością każdy dorosły człowiek zdaje sobie sprawę, że kobiety również uprawiają seks, a co więcej – również czerpią z niego przyjemność, to nie każdy zdaje sobie sprawę, że jest to dla nich równie istotne, jak dla mężczyzn.
Wiele kobiet wstydzi się swojej seksualności. Nie wiedzą jak o niej mówić i czują się niezręcznie, kiedy o niej myślą. Autorka „Ona ma siłę” wyjaśnia czym jest pożądanie, dlaczego kobiety odczuwają czasem wstyd fantazjując na tematy seksualne i jakie emocje towarzyszą im podczas zbliżeń.
Książka przybliża temat seksu, obdziera go z łatki „wstydliwego” tematu i uczy kobiety, że seks jest również dla nich, a aby w pełni czerpać z niego przyjemność, muszą zrozumieć na czym polega i jak tego dokonać.
2. Dużo orgazmów proszę – Opracowanie zbiorowe
Ta pozycja to poradnik, dotyczący seksu. Orgazm to całkowicie darmowa atrakcja, z której jednak może być trudno skorzystać. Orgazm wciąż jest o wiele razy rzadziej osiągany przez kobiety niż mężczyzn. Wiele zależy od budowy, ale również od umiejętności i świadomości swojego ciała.
Ten poradnik skierowany jest do każdego, kto chce zrozumieć kobiecą seksualność. Autorki odważnie poruszają tematy, które przez długi czas uważane były za tabu. Omawiają seks i możliwości kobiecego ciała. Przekazują ważną lekcję – kobiety również zasługują na przyjemność i nie muszą się tego wstydzić.
Książka o kobietach, to również książka, która pomoże kobietom czerpać pełnię przyjemności z seksu i pomoże im uświadomić sobie własne pragnienia i możliwości. To szczera i zabawna lektura. Otwiera kobietom oczy i uczy sięgać po więcej, bez wstydu i z pewnością, że właśnie na to zasługują.
3. Kobiety, które martwią się za bardzo – Hazlett-Stevens Holly
Ciągłe zmartwienia, analizowanie problemów i zadręczanie się nieprzyjemnymi myślami potrafią skutecznie wpłynąć na życie i odebrać siły. Wiele kobiet wpada w pułapkę zamartwiania się o drobiazgi związane z prowadzeniem domu, mało ważne problemy związane z dziećmi jak np. spóźnienie się do szkoły lub jedna słabsza ocena.
Do tego, dochodzą jeszcze zmartwienia związane z małżeństwem, mniej uwagi od partnera, mniej wspólnego czasu i problemy zawodowe. Gonitwa myśli i ciągły ucisk zmartwień w głowie skutecznie pozbawiają kobiety energii i chęci do życia.
Poradnik zawiera istotne wskazówki, jak przestać się zamartwiać nieistotnymi drobiazgami. Nie pozwolić przytłaczać się ciągle nowymi problemami i stanąć na nogi, czerpać z życia przyjemności i organizować swoje sprawy bez stresu i zmartwień. Zaprezentowane techniki ułatwią codzienne funkcjonowanie.
Jest to książka o kobietach, które martwią się za bardzo i przez to, nie osiągają pełni szczęścia. Autorka uczy, jak odmienić swoje życie i udowadnia, że tak niewiele znaczące zachowanie, jak zamartwianie się, może mieć kolosalny wpływ na codzienne funkcjonowanie.
4. Ja i moje przyjaciółki idiotki – Okuniewska Joanna
Joanna Okuniewska to autorka dwóch fantastycznych podcastów. Pierwszy z nich, który zdobył niesamowitą popularność, nosił nawę „Ja i moje przyjaciółki idiotki” i stał się inspiracją do powstania książki o takim samym tytule. Długo wyczekiwana publikacja natychmiast podbiła serca kobiet.
Czy jest ktoś, kto podczas swoich miłosnych przygód nigdy nie pomyślał „ale ze mnie idiotka?”. Miłość ogłupia, sprawia, że zaczynamy wierzyć w najbardziej oklepane frazesy i grubymi nićmi szyte kłamstwa. Zakochana kobieta popełnia głupotki, staj się czasem naiwna, ponieważ tak bardzo chce wierzyć w szczerość relacji.
I to wszystko jest jak najbardziej okey. Tego właśnie uczy Okuniewska w swojej książce. Mamy prawo popełniać głupotki z miłości, czasem czuć się głupio i popełniać błędy. Takie są prawa relacji i związków i nie oznacza to, że jeśli ktoś nas oszukał to w rzeczywistości jesteśmy naiwni.
To przyjemna, ciepła książka. Doskonały plaster na złamane serce i absolutna biblia singielek. Czytając opowieści o idiotkowaniu, nawet osoby w szczęśliwych związkach mogą zatęsknić za statusem singla.
5. Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie – de Barbaro Natalia
Autorką książki „Czuła przewodniczka” jest znana psycholożka i felietonistka magazynu „Wysokie obcasy”, którego głównymi odbiorcami są kobiety. Na co dzień pracuje ona z kobietami, które poszukują drogi do samych siebie i zrozumienia. Zastanawiają się kim są, czego pragną i o czym marzą.
Autorka przeprowadza kobiety przez wiele tematów. Uspokaja je i tłumaczy, że mają prawo być zmęczone, wyczerpane, mieć zły humor i nieułożone włosy. Pokazuje, w jaki sposób należy poszukiwać samej siebie, kierować swoim życiem, nie bać się rozwoju i wyrażania własnej opinii.
Publikacja określana jest mianem ciepłej, życzliwej. Doskonały lek na skołatane serce i zagubione kobiece dusze. Wskazuje drogę do lepszego poznania siebie, pozbawiona jest nacisków i pretensji. Autorka doskonale rozumie kobiety i wie, jak pomóc im odnaleźć się w życiu.
Książka złożona jest ze spokoju, inteligencji, pomocy i zrozumienia. Choć może nie być to niezwykle odkrywcza lektura, to z pewnością stanowi pewien rodzaj miodu na duszy i serca.
6. Kapitał kobiet. Dlaczego równouprawnienie wszystkim się opłaca – Linda Scott
Niezaprzeczalnie żyjemy w lepszych czasach dla kobiet niż bywało w przeszłości. Jednak czy istnieje współcześnie idealne równouprawnienie? Wiele statystyk odpowiada na pytania dotyczące zarobków kobiet i mężczyzn. Wciąż płeć piękna zarabia mniej, rzadziej awansuje i zajmuje ważne stanowiska w zarządach.
Jeśli weźmiemy pod lupę drugą część świata, zobaczymy w jak wielu krajach kobiety wciąż nie posiadają absolutnie żadnych praw. Zostają sprzedawane mężczyznom, oddawane i nie mają prawa decydować o samych sobie. Istnieją kraje, w których wciąż funkcjonuje zezwolenie na gwałt, a kobiety nie mają praw do swoich ciał, ani majątków.
Autorka porusza niezwykle istotne współcześnie kwestie. Przedstawia fakty i rzetelne informacje. Nie boi się sięgnąć do dna problemów i wyciągnąć je na powierzchnię. Autorka obala mity, które wciąż cieszą się dużą popularnością (np. o męskiej dominacji) i odważnie omawia tematy dotyczące feminizmu. To szczera i mocna książka, zarówno interesująca lektura dla kobiet, jak i mężczyzn.
7. Świństwo (Truizmy) – Darrieussecq Marie
Książka wydana została w 1996 roku i do dziś uznawana jest za klasykę literatury feministycznej. W momencie jej wydania, wzbudziła sporo kontrowersji i poruszenie w świecie literackim.
Powieść opowiada historie pięknej, młodej dziewczyny. Jej praca polega na spełnianiu ekscentrycznych zachcianek klientów. Z czasem jej organizm odmawia posłuszeństwa, ona sama doświadcza dość niespodziewanej metamorfozy, ponieważ zaczyna przemieniać się w świnię.
Przemiany dziewczyny nie należy interpretować dosłownie. Ma ona na calu ukazanie, jak niewiele zauważają mężczyźni w kontekście zmian i egzystencji kobiet. Teoretycznie padają słowa pochwał, jednak w praktyce to jedynie puste frazy, ponieważ całokształt nie został zauważony.
To mocna, dla niektórych z pewnością wstrząsająca pozycja. Momentami budzi niepokój, czasem smutek lub irytację. Z pewnością oddziałuje na wyobraźnię i skłania do refleksji. Po jej przeczytaniu z pewnością zostaje ślad w pamięci i trudno o niej zapomnieć. To niekonwencjonalna, mocna powieść o feminizmie, z którą z pewnością warto się zapoznać.
8. Między nami samicami. O kobietach, mężczyznach i życiu – A. Piotrowska, Irena A. Stanisławska i inni
Książki o kobietach prezentują różne formy, w tym przypadku mamy do czynienia z dyskusją. Rozmowy trzech kobiet czyta się błyskawicznie, są wciągające i przyjemne. Czytelnik odnosi wrażenie, jakby siedział razem z nimi. Poruszają one różne tematy, od roli kobiet na świecie, poprzez macierzyństwo i związki.
Autorka bez sentymentów rozprawia się z mitami na tematy kobiecości. Porusza kwestię stereotypu dotyczącego „miłej i ładnej dziewczynki”. Poruszona zostaje również kwestia tego co determinuje biologia, a co jest wynikiem kultury i działań kobiet.
Książka nie jest omówieniem badań i przekonywaniem czytelnika za wszelką cenę do swoich racji. Jest to po prostu rozmowa trzech kobiet, które wymieniają się wiedzą psychologiczną, poglądami i doświadczeniem życiowym.
Jest to przykład książki o kobietach, która porusza istotne tematy, jednak nie traci przez to na lekkości i płynności. Pozycja przeznaczona zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Napisana z dystansem i humorem, ale również z dużą ilością informacji.
9. Tupeciary. O kobietach, które robią co chcą – Bagieu Penelope
Książki o silnych kobietach nie muszą być poważnie wydanymi, nudnymi tomami. „Tupeciary. O kobietach, które robią co chcą” to nieszablonowo wydany komiks. Mamy okazję poznać z niego historie 15 silnych i niezwykłych kobiet.
Część opowiedzianych historii z pewnością jest znajoma, w końcu opowieści o niezwykłych kobietach nie są niczym nowym. Komiks zawiera również zupełnie nowe historie, których nit nie miał okazji wcześniej poznać jak np. opowieść o Clementine Delait, kobiecie z brodą, która prowadziła oberżę.
Absolutny, francuski hit wydawniczy. Choć autorka porusza nie raz trudne tematy, to robi to w niezwykle zgrabny sposób. Komiks pełen jest humoru, pięknych ilustracji i świetnie skomponowanej treści. Jest skierowany nie tylko do dorosłych kobiet, ale również mężczyzn i nastolatek. Przybliża historię wielu ważnych i znanych postaci i robi to w doskonałym stylu.
10. Ona w jego oczach. Znani mężczyźni o kobietach – Adamska Ilona
Książka o kobietach, a raczej o tym, jak są widziane oczami mężczyzn. Publikacja jest zbiorem 35 opowiadań znanych mężczyzn o kobietach. Zdecydowanie jest to pozycja, która powinna powstać.
Kobiety od niepamiętnych czasów zastanawiają się, w jaki sposób postrzegane są przez mężczyzn i czego się od nich oczekuj. Analizują swoje kroki, zachowania i wygląd. Z pewnością opinie zebrane w tej książce nie są wszystkimi, jakie pojawiają się w głowach mężczyzn, lecz stanowią przynajmniej jakąś część i pozwalają na pewien wgląd w męskie rozumowanie.
Książka wychodzi naprzeciw ciekawskiej naturze kobiet. Wreszcie mają okazję dowiedzieć się w jaki sposób są postrzegane. Czy mężczyźni rzeczywiście doceniają rolę kobiet? Czy może traktują ich obecność, jak przekleństwo?
Ilona Adamska podjęła się wyzwania, jakim jest poznanie prawy na temat męskiego postrzegania kobiet i udostępniła swoje rozmowy w formie książki. To lekka i przyjemna lektura, może nie zawiera zbyt wiele niezwykłych odkryć, jednak bogata jest w trafne spostrzeżenia i humor.
11. Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt – Sepioło Mariusz
Jeśli szukasz książki o silnych kobietach, to z pewnością ta pozycja do takich należy. Książka jest zbiorem opowieści dotyczących polskich himalaistek i przeprowadzonych wywiadów z nimi. Każdy rozdział dedykowany jest innej kobiecie.
Wszystkie łączyła jedna pasja – miłość do gór i wspinaczki. Niektóre z nich straciły życie na wysokości inne przeżyły i opowiadają o swojej miłości i życiu w górach. Środowisko himalaistów, jak uświadamia autor, również pozostawia wiele do życzenia.
Kobietom nie jest łatwo dostać się do niego, a w środku pełno jest szowinizmu i dyskryminacji. Jest to książka o silnych, pewnych siebie kobietach, które nie bały się walczyć o marzenia. W jaki sposób wygląda ich prywatność? Czy angażują się w związki?
Książka przybliża wiele ważnych kobiecych nazwisk, pokazuje czym jest prawdziwa pasja i jakie poświęcenia ze sobą niesie. To bardzo inspirująca i motywująca lektura.
12. Małe kobietki – Alcott Louisa May
„Małe kobietki” zdecydowanie zaliczyć można do kategorii „książki o kobietach”. Choć nie jest poradnikiem, ani zeznaniami znanych kobiet, a jedynie powieścią obyczajową, to zdecydowanie jest godna uwagi i polecenia. Choć od jej wydania minęło naprawdę sporo czasu, to wciąż zachwyca i gromadzi spore grono wielbicieli.
To historia czterech sióstr. Czytelnik obserwuje, jak odmienne mają charaktery i zachowania. Jest naocznym świadkiem zmian, które zachodzą w głównych bohaterkach, ich rozwoju i dojrzałości, która pojawia się z czasem. Każda z nich reprezentuje sobą inne zachowania i podejście do życia. Czytelniczki bez trudu utożsamią się z jedną z sióstr.
Autorka pokazuje niezwykłą siłę kobiet i siostrzanych więzi. Książka napisana została z humorem i ciepłem. Historie czterech sióstr wzbudzają wiele emocji i refleksji. Jest to doskonała pozycja na długie, leniwe wieczory.
13. Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn- Caroline Criado Perez
To pierwsza taka pozycja na rynku. Caroline Criado Perez omawia dziesiątki przykładów, w których widać seksizm. Ukazuje, że wciąż dla wielu osób człowiek = mężczyzna. Każdy swój przykład przytoczony w książce Caroline popiera konkretnymi danymi i wynikami, aby nie być gołosłowną.
Książka nie stanowi lekkiego muśnięcia tematu seksizmu. Jest dogłębną analizą tego, co mimo walki o uprawnienie ma wciąż miejsce na świecie. Autorka podaje setki przykładów, popieranych przypisami i bibliografią. Nie wygłasza swoich prywatnych opinii, ale ukazuje fakty na temat seksizmu.
„Niewidzialne kobiety” to książka, która otwiera oczy, momentami może przytłoczyć, a nawet przerazić, ponieważ wizja tego, że współczesny świat wciąż przesiąknięty jest tak wysokim seksizmem może budzić strach.
Książka skierowana jest zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Uświadamia w jak wielu dziedzinach kobiety doświadczają seksizmy, z czym na co dzień się zmagają i jak to jest być człowiekiem „drugiej kategorii”.
14. Pionierki Internetu — Claire L. Evans
Nazwiska znanych odkrywców powtarzane są już od wczesnej edukacji. Kobiety miały mniejsze możliwości na rozwój i edukację (a właściwie przez długi czas, nie miały praktycznie żadnych) mimo to, istnieją nazwiska, które przysłużyły się w znacznym stopniu nauce.
Autorka opisuje historie różnych kobiet, które przysłużyły się do rozwoju Internetu. Uświadamia, jak wiele kobiet pracowało nad oprogramowaniem i tworzyło historię. Książka nie tylko inspiruje opowieściami o niezwykłych kobietach, ale również opowiada historię powstania Internetu, pierwszych komputerów i ukazuje w jaki sposób zmieniały się maszyny.
Książka o kobietach, które były niezwykle inteligentce i walczyły o swoje. Każda z historii opisanej w książce jest inspirująca i motywująca. Nie jest to zbiór nudnych, historycznych opisów, ale wciągająca i pochłaniająca czytelnika lektura.
15. Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet – Favilli Elena , Cavallo Francesca
Ostatnia pozycja przeznaczona jest głównie do młodszych czytelniczek. Książki nie muszą być skierowane jedynie do dorosłych, świadomych kobiet. Feminizm, pewność siebie i świadomość swojej wartości kształtują się już od najmłodszych lat, dlatego warto dobierać młodym dziewczynom odpowiednią i wartościową literaturę.
Autorki spisały opowieści o różnych niezwykłych kobietach. Każda strona poświęcona jest innej kobiecie. Ich historię mają za zadanie inspirować młode umysły, uczyć jak ważne jest dążenie do celu i niepoddawanie się. Młode dziewczynki mają okazję poznać historie niezwykłych kobiet i wybrać wśród nich autorytet.
Oprócz przyjemnego do czytania jeżyka, książka zawiera również wiele ilustracji, które uprzyjemniają wspólne czytanie. Historie kobiet nie są przeznaczone jedynie dla dziewczynek, z pewnością czytać i poznawać opowieści mogą również chłopcy. Niektóre bohaterki są lepiej znane, o innych prawdopodobnie młodzi czytelnicy nigdy wcześniej nie słyszeli. Książka bawi, uczy i inspiruje.
Książki o kobietach inspirują, ukazują świat z innej perspektywy. Podczas nauki historii wciąż często nie są wymieniane osiągnięcia kobiet, które choć miały o wiele mniejszy dostęp do edukacji to wiele osiągnęły.
Książki te, to pozycje dla każdego. Mogą zagłębiać się w nich zarówno mężczyźni, chłopcy, jak i kobiety i dziewczynki. Pokazują świat, w którym żyje płeć piękna i pomagają zrozumieć go odbiorcom.
Polecamy również: Książki o zdradzie – 10 najlepszych książek
Niektóre pozycje zawierają wskazówki, w jaki sposób radzić sobie z typowo damskimi problemami, inne opowiadają o historiach niezwykłych kobiet. Książki to szeroka kategoria, w której z pewnością każda kobieta odnajdzie odpowiednią dla siebie publikację.
Stanowią doskonały pomysł na prezent dla mamy, siostry, dziewczyny czy koleżanki. Większość książek kierowanych do kobiet została również pięknie wydana, dzięki czemu nie tylko treść cieszy umysł, ale również oprawa wizualna.