Stając się posiadaczem większej gotówki możemy zrobić z nią kilka rzeczy. Wydać wszystko, ale nie jest to najlepszy wyrób długoterminowy. Schować na koncie lub w domu lub zainwestować. Oczywiście trzeci wybór jest jedynym, który niesie ze sobą możliwość powiększenia zasobu. Inwestowanie niesie również ryzyko straty posiadanej gotówki.
Podjęcie decyzji o zainwestowaniu pieniędzy powinno być dobrze przemyślane. Bezmyślny zakup akcji może przynieść oczywiście dochód, ale jest większe prawdopodobieństwo, że jego rezultatem będzie strata. Aby tego uniknąć, należy skorzystać z doradztwa osób, które zawodowo zajmują się inwestowaniem lub samemu dedukować się w tym temacie. Książki o inwestowaniu to doskonały początek.
Wiele z nich zawiera konkretne wskazówki, które są na tyle uniwersalne, że można skorzystać z nich nawet kilka lat po publikacji książki o inwestowaniu. Omawiają zarówno podstawowe pojęcia, jak i te bardziej skomplikowane. Choć początki mogą wydawać się trudne, to odpowiednia lektura z łatwością wprowadzi Cię w świat inwestycji.
Polecamy również: Książki o biznesie – 10 najważniejszych książek
Oczywiście, nawet po przeczytaniu książki o inwestycjach ryzyko niepowodzenia wciąż istnieje, jednak posiadając pewną wiedzę na temat inwestowania znacznie je zmniejszasz. Poniższa lista zawiera najlepsze książki o inwestowaniu. Zawierają dokładne informacje, wskazówki i przykłady. Poruszają tematy różnych inwestycji, dlatego spokojnie możesz zastanowić się, jaki rodzaj inwestycji cię interesuje. Może są to nieruchomości, akcje, złoto?
Z tego artykułu dowiesz się:
1. Wolność finansowa dzięki inwestowaniu w nieruchomości – Muturi Sławomir, Zduńczyk Robet
Czym jest wolność finansowa? Jest ona stanem, w którym nie musisz już martwić się o pracę, ponieważ nie pracujesz zarobkowo. Twoim źródłem utrzymania są inwestycje, które same zarabiają na ciebie. Kwoty, które dzięki nim otrzymujesz wystarczają na pokrycie stałych kosztów utrzymania, rachunków i życia na określonym poziomie.
Dzięki takiemu stylowi życia, możesz poświęcić zaoszczędzony na pracy czas na co tylko chcesz. Zamiast pracować na etat możesz postawić na swój rozwój, studia, podróże. Taki styl życia zapewnia dużą swobodę i wolność. W jaki sposób osiągnąć taki poziom inwestycji?
Autorzy tej książki o inwestowaniu wyjaśniają, w jaki sposób inwestować w rynek nieruchomości, aby twoje działania przyniosły jak najlepsze wyniki i korzyści. Rzeczowo opisuje wszystkie zagadnienia, które są niezbędne dla początkującego inwestora na rynku nieruchomości.
Autorzy wyjaśniają w jaki sposób wybrać odpowiednie mieszkanie, jak postępować z najemcami itp. Ta książka o inwestowaniu to doskonała pozycja dla każdego, kogo interesuje rynek nieruchomości i chciałby zapoznać się z najważniejszymi kwestiami, które go dotyczą.
2. Jak inwestować i pomnażać oszczędności? – Samcik Maciej
Maciej Samcik to doświadczony inwestor i dziennikarz. W swojej publikacji przekazuje informacje, wskazówki i swoje wieloletnie doświadczenie. Pozycja jest doskonałą nie tylko dla osób, które pragną rozpocząć inwestowanie, ale również dla każdego kto chce nauczyć się oszczędzać.
Autor omawia różne popularne metody inwestowania pieniędzy, pomnażania ich i lokowania. Wyjaśnia czym różni się oszczędzanie od inwestowania, w jaki sposób zacząć już teraz pracować na swoją emeryturę, czym jest giełda papierów wartościowych i przybliża jej działanie, w co najlepiej inwestować i jak ograniczyć ryzyko, a także porusza wiele innych zagadnień.
Autor tej książki o inwestowaniu stworzył publikację, która jest rzetelnym zbiorem najważniejszych informacji i wiedzy. Pomaga wdrożyć się czytelnikowi w świat inwestycji, zmienić swoje dotychczasowe życie i pomnożyć swój kapitał. Jednocześnie książka napisana została swobodnym językiem i czytelnik nie powinien mieć żadnych problemów ze zrozumieniem treści.
3. Szkoła austriacka praktyka inwestowania. Między inflacją a deflacją – Taghizadegan Rahim
Współcześnie istnieje wiele teorii dotyczących ekonomii. Obecnie jedną z najszybciej rozwijających się i polecanych jest tzw. austriacka szkoła ekonomii. Austriacy nie skupiają się jedynie na liczbach i schematach, ale uwagę poświęcają również innemu istotnemu szczegółowi ekonomii – człowiekowi. Autor tej książki o inwestowaniu przekazuje czytelnikowi najważniejsze prawdy dotyczące austriackiej szkoły ekonomii.
Ta publikacja nie jest zbiorem konkretnych wskazówek i nie opisuje „złotego środka”, dzięki któremu nagle obudzimy się bajecznie bogaci. Zamiast tego autor wyjaśnia teorie pieniądza, systemu monetarne, filozofie inwestycyjne i wiele innych zagadnień.
Austriacka szkoła ekonomii skupia się na niepewności przyszłości i trzeźwej ocenie sytuacji. Autor opisuje dokładnie w jaki sposób należy inwestować „po austriacku”. Oprócz tego w książce poruszone zostają tematy dotyczące obecnej sytuacji ekonomicznej i wskazówki, jak może ona wpłynąć na poszczególne narzędzia inwestycyjne.
4. Nawyki bogatych i biednych – Yardney Michael,Corley Tom
„Nawyki bogatych i biednych” nie jest klasyczna książką o inwestowaniu, ale również jest doskonałą pozycją jeśli szukamy książki o samorozwoju. Autor nie wyjaśnia w niej zagadnień dotyczących inwestowania, lecz uczy zmienić sposób myślenia i pozbyć się nawyków ludzi biednych. Aby rozpocząć inwestycje należy zaoszczędzić jakiś kapitał. Nie uda się inwestowanie, jeśli nie mamy co inwestować.
Stosowanie się do rad z książki pozwala na zgromadzenie pewnych zasobów, które następnie można zainwestować. Zmieniając swoje nawyki, łatwiej jest rozpocząć drogę do wzbogacenia się i osiągnięcia niezależności finansowej. Autor pomaga zmienić podejście do pieniędzy. Udzielając praktycznych wskazówek pomaga wprowadzić niewielkie zmiany, dzięki którym otrzymamy rezultaty o jakich marzymy.
Ten poradnik sprawdzi się zarówno w rękach osoby szukającej książki o inwestowaniu, jak i książki o biznesie. Autor pomaga zmienić szkodliwe nawyki, motywuje i inspiruje do wprowadzenia zmian w życiu, dzięki którym czytelnik będzie miał szansę stać się bogaty. Wskazówki i porady uporządkowane zostały w punktach, dzięki czemu publikację się sprawnie czyta i nie jest ona męcząca w odbiorze.
5. Jak inwestować w złoto i srebro – Maloney Michael
Inwestować można w różne rzeczy. Michael Maloney skupia się na przybliżeniu najistotniejszych zagadnień dotyczących inwestowania w zasoby takie jak złoto i srebro. Wyjaśnia, dlaczego papierowe pieniądze mogą stracić na wartości i dlaczego warto zwrócić uwagę na metale szlachetne.
Autor przybliża wiele zagadnień historycznych, przedstawia konkretne argumenty, które przemawiają za tym, aby inwestować w metale szlachetne, a oprócz tego omawia również stronę techniczną takie inwestowania. Książka przybliża historię złota i srebra, opisuje również w jaki sposób stanowiły środek płatniczy i dlaczego się to zmieniło.
Książka jest połączeniem zarówno wiedzy merytorycznej, jak i praktycznej. Czytelnik otrzymuje wiele praktycznych wskazówek, które może wykorzystać bezpośrednio podczas inwestycji. Zdecydowanie jest ot interesująca pozycja, której autor posiada dużą wiedzę w zakresie inwestowania w metale szlachetne i umiejętnie ją przekazuje.
6. Inwestowanie w jednej lekcji – Skousen Mark
Autor tej książki o inwestowaniu swoje rady kieruje głównie do osób rozpoczynających swoją przygodę z inwestowaniem. Od podstaw tłumaczy, jak działa giełda i w jaki sposób na nią wejść. Makr Skousen wywodzi się z austriackiej szkoły ekonomii, co dla niektórych czytelników z pewnością również będzie zaletą.
Autor książki przybliża podstawowe zagadnienia związane z rynkiem papierów wartościowych i przedstawia zasady, które nim kierują. Bez sentymentów rozprawia się z panującymi na ten temat mitami i w sposób bezpośredni przekazuje prawidłowe informacje. „Inwestowanie w jednej lekcji” to kanon literatury o giełdzie.
Ta publikacja to nie tylko fakty i porady, ale również zbiór anegdot i ciekawostek giełdowych. Publikacja uzyskała przez wielu czytelników opinię „najlepszego podręcznika inwestowania”. Mimo mijanych lat wciąż gromadzi szerokie grono fanów.
7. Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym – Graham Benjamin
Autorem książki o inwestycji jest Benjamin Graham, który zasłynął jako bardzo dobry finansista. Sukcesy giełdowe osiągał przez pół wieku, co czyni go doskonałym źródłem wiedzy i doświadczenia. Sam sprawdzał swoje tezy w praktyce i przekonywał się, co działa, a co nie. Swoje wieloletnie doświadczenie opisuje w „Inteligentnym obserwatorze”.
Autor dzieli inwestorów na dwie grupy i dokładnie opisuje ich charakterystykę. Choć publikacja nie należy do najnowszych to zawarte w niej informacje z pewnością są wciąż aktualne, a czytelnik może wynieść z tej książki o inwestowaniu dużą dawkę wiedzy. Książka zawiera fundamentalną wiedzę, która jest niezbędna, aby inwestować w prawidłowy sposób i osiągać zyski.
Książka polecana jest przez niemalże wszystkie osoby, które na co dzień zajmują się inwestowaniem. Jest klasykiem literatury inwestycyjnej i bardzo wartościową publikacją. Benjamin Graham był wybitnym analitykiem i czytelnik czuje to już od pierwszych stron książki. Choć pozycja może nie należy do najlżejszych, to z pewnością warto po nią sięgnąć.
8. Największe błędy najlepszych inwestorów – Batnick Michael
Inwestowanie to niełatwa sztuka. Pełna ryzyka i wymagająca absolutnego skupienia. Nawet najlepsi inwestorzy popełniają błędy i pomyłki. Michael Batnick przybliża czytelnikowi historię nietrafionych decyzji, pomyłek i błędów. Nauka na błędach innych osób jest zdecydowanie przyjemniejsza niż nauka na własnych błędach, a może być równie owocna.
Autor książki o inwestowaniu dokładnie analizuje, w którym miejscu został popełniony błąd, wyciąga z historii odpowiednie wnioski i uczy czytelnika, w jaki sposób unikać takich pomyłek. W książce przewijają się takie persony, jak Mark Twain, Bill Ackman, Chris Sacca i wielu innych wybitnych inwestorów.
Autor uczy w jakich sytuacjach należy zachować ostrożność, kiedy być bardziej czujny i jak uczyć się na błędach innych osób, aby najmniej stracić na własnych inwestycjach. To dobra pozycja dla każdego kto ma już pewne pojęcie o działaniu giełdy i pragnie uzupełnić swoja wiedzę o nowe informacje.
9. Giełda. Podstawy inwestowania – Adam Zaremba
Adam Zaremba w prosty i przyjemny sposób tłumaczy podstawy inwestowania na giełdzie. Spokojnie wprowadza czytelnika w świat finansów i wielkich obrotów gotówką. To doskonały podręcznik dla każdego, kto pragnie rozpocząć przygodę z inwestowaniem na giełdzie, lecz nie wie w jaki sposób się do tego zabrać.
W książce zawarty jest również lekki zarys historyczny działalności giełdy, przybliżone zostają różne analizy dotyczące kupna-sprzedaży, wyjaśnienie pojęć takich jak obligacje i innych przydatnych terminów. Całość napisana została prostym językiem, który nie sprawia trudności i nie wymaga znajomości specjalistycznej finansowej technologii.
„Giełda. Podstawy inwestowania” to pozycja bardzo treściwa i rzetelna. Zawiera solidną dawkę wiedzy. Nie jest przeznaczona jedynie dla początkujących, ponieważ zawiera wiele cennych informacji również dla osób, które posiadają już jakieś pojęcie o giełdzie, jej podstawach, a nawet mają za sobą pierwsze doświadczenia w inwestowaniu.
10. Jak zarobiłem 2 000 000 $ na giełdzie – Darvas Nicolas
Książki o inwestowaniu to nie tylko poradniki, ale również historie osób, którym udało się osiągnąć wolność finansową i pragną o tym opowiedzieć. Zapoznając się z opowieścią Nicolasa Darvasa czytelnik ma szansę również wyciągnąć z niej wiele interesujących i wartościowych leki, a część z jego nawyków i działań wypróbować we własnym życiu.
Autor tej książki o inwestowaniu opowiada swoją historię. Inspiruje czytelnika, aby również wypróbował sowich sił i pokazuje, że można zarobić pieniądze nawet jeśli z początku nie miało się specjalistycznej i szerokiej wiedzy na temat giełdy. To bardzo przyjemna pozycja na rozpoczęcie drogi do świata finansów.
Nicolas Davras nie zasypuje czytelnika skomplikowanymi terminami i nie oczekuje od niego konkretnej, ułożonej wiedzy. Przeprowadza go przez historię i pokazuje, jak od zerwa można dojść do interesującej kwoty.
Książki o inwestowaniu stanowią doskonałe źródło wiedzy i informacji o giełdzie. Podręczniki uczą w jaki sposób rozpocząć swoją przygodę i postawić pierwsze kroki na rynku inwestycyjnym. Szeroki zakres omawianych tematów pomaga czytelnikowi samodzielnie wybrać, w co chciałby zainwestować.
Inwestowanie jest nie łatwą sztuką, a bez żadnej zgromadzonej wiedzy nie warto się za nie zabierać, ponieważ może przynieść więcej strat niż zysków. Powyższe publikacje zawierają różne porady dotyczące inwestowania, historie ludzi, którzy osiągnęli sukces, a także objaśnienia tych bardziej podstawowych i zaawansowanych pojęć.
Książki o inwestowaniu wprowadzają czytelnika do świata finansów i zapoznają go z nim, w sposób przyjemniejszy niż nauka na własnych błędach. Sięgając po najlepsze pozycje czytelnik uczy się od prawdziwych autorytetów, które osiągnęły wysoki poziom finansowy. Poznaje ważne nazwiska i historie, którymi może się zainspirować.
Polecamy również: Książki o medytacji – 10 najciekawszych lektur
Niektóre pozycje są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych osób, inne dla całkowicie początkujących, które nie posiadają żadnej wiedzy. Po pozycje dotyczące inwestycji można sięgać w każdym wieku, nawet najmłodsi mogą poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie i planować swoje dorosłe inwestycje.