Jak rozmawiać z mężem o rozwodzie? Najważniejsze kwestie

Wiele osób decyduje się na małżeństwo. Niestety nieodłącznym elementem długotrwałego związku jest kryzys małżeński. Większość par wówczas decyduje się na wizytę u specjalisty, nierzadko jednak jedna ze stron postanawia się rozwieść. Wtedy rodzi się pytanie ‘’Jak rozmawiać z mężem o rozwodzie?’’. Ani odpowiedź na to pytanie, ani podjęcie tej decyzji nie należą do łatwych kwestii w życiu.

Liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. Na chwile jednak powinniśmy zapomnieć o statystykach. Dopiero rozważając i poznając konkretny przypadek, zdajemy sobie sprawę, że za statystykami i formalnościami kryje się ludzka tragedia. Podjęcie decyzji o rozwodzie może być najtrudniejszą rzeczą w życiu.

Wiele dotychczasowych żon, które nie czują się dobrze w swoim małżeństwie, podejmuję tę trudną decyzję, ale jak rozmawiać z mężem o rozwodzie? Podpowiem Ci jak to zrobić, aby w najmniejszym stopniu skrzywdzić drugą osobę.

Jak rozmawiać z mężem o rozwodzie?

Patrzysz na swojego męża i wiesz, że nie jest on mężczyzną Twojego życia i nie chcesz poświęcić mu kolejnych lat. Nawet myślisz sobie, że to małżeństwo w ogóle nie miało racji bytu i nie ma już nawet co ratować. Decydujesz wówczas, że chcesz rozwodu, ale jak powiedzieć mężowi o rozwodzie?  

Proces rozwodowy możemy obejrzeć w wielu serialach czy filmach, jednak prawdziwe życie wygląda już nieco inaczej, jeśli więc szukasz odpowiedzi na pytanie: Jak powiedzieć mężowi o rozwodzie? To na pewno nie sugeruj się tym, co zobaczysz na ekranie. W prawdziwym życiu słowa ‘’chcę rozwodu’’, wcale nie przechodzą łatwo przez gardło.

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dojedzie do sytuacji, w której nie będziesz mogła się zebrać w sobie i porozmawiać z mężem, ponieważ poczujesz, że niestety możesz go zranić. Kiedy zdasz sobie sprawę, że tego, że ten mężczyzna Cię kocha i jest on dobrym mężem/ojcem, ale to Ty przestałaś go kochać, to nie będziesz chciała dłużej kręcić się w jego pobliżu i zapewne zaczniesz go unikać. W końcu tak też jest w życiu. Tak więc podjęcie decyzji o rozwodzie i odbyciu takiej rozmowy może być bardzo trudne. Tym trudniejsze jest znalezienie przepisu na to jak rozmawiać z mężem o rozwodzie.  

To na pewno nie będzie łatwe

Postaram się pomóc odpowiedzieć Ci na pytanie: Jak rozmawiać z mężem o rozwodzie? Na pewno musisz ustalić sobie konkretną datę, a jeśli czekasz na odpowiedni moment, to masz problem, bo on nigdy nie nadejdzie. Ustal konkretną datę i godzinę. Daj znać swojemu mężowi, że chcesz przeprowadzić z nim poważną rozmowę. Nie rób nic w pośpiechu.

Podpowiadając Ci jak rozmawiać z mężem o rozwodzie, powiem, że musisz mówić do niego zwięźle i szczerze. W miarę pojawiania się różnych argumentów wina może zacząć się zmieniać. Teraz błąd nie ma już znaczenia. Był czas na takie dyskusje i być może przeprowadzaliście ich wiele. Może nawet podjęliście się terapii oraz innych różnych kroków, aby uratować wasze małżeństwo. Jeśli jednak podjęłaś ostateczną decyzję, to jak powiedzieć mężowi o rozwodzie? Mów spokojnie, szczerze jasno i zwięźle.

Pozwól mu zareagować. Tak naprawdę nie wiesz, co zrobi, może płakać, krzyczeć, zadawać pytania, przepraszać. Trudno powiedzieć, ale musisz pozwolić mu przejść przez te emocje, pozwolić im się wyrazić. Dobrze, abyś przygotowała sobie jakieś zdanie na tę okoliczność. Na przykład coś neutralnego, ale szczerego. „Wiem, że to trudne. Jestem też smutna i zraniona. Włożyłam w nasze małżeństwo duży wysiłek”. Nie decyduj się na inne próby ratowania związku, jeśli poprzednie nie pomogły lub jeśli nie masz na to ochoty.

Nie rozmawiajcie o szczegółach, gdyż na to przyjdzie jeszcze czas. Omawianie szczegółów rozwodu czy wymienianie się numerami telefonu prawników, na pewno nie powinno mieć podczas tej rozmowy miejsca. Musicie ustalić kiedy o waszym rozwodzie powiecie innym. Myślę, że pomogłam Ci w tym, jak powiedzieć mężowi o rozwodzie, teraz reszta jest już w Twoich rękach.

Chcę się rozwieść z mężem, od czego zacząć?

Jeśli podjęłaś już decyzję o rozwodzie, przeprowadziłaś rozmowę z mężem, to naturalne jest to, że zadajesz sobie pytanie: Chcę się rozwieść z mężem, od czego zacząć?  

Najpierw musisz wystąpić o rozwód, pozew sporządza się pisemnie, a następnie składa do sądu  okręgowego wydział cywilny. Powinnaś go złożyć razem z załącznikami w biurze podawczym sądu. W  pozwie musisz dokładnie sprecyzować żądania. W uzasadnieniu o rozwód musisz zawrzeć  oświadczenie o liczbie, wieku i płci dzieci (jeśli posiadacie), oraz oświadczenie o stosunku  majątkowym i zarobkowym dotyczące was obojga.

Kiedy złożysz pozew, musisz uiścić opłatę sądową, jest ona stała i niezmienna, wynosi ona 600 zł.  Wpłaca się ją na określony rachunek bankowy lub do kasy konkretnego sądu. Na pytanie: Chcę się  rozwieść z mężem, od czego zacząć? Właśnie poznałaś odpowiedź, teraz musisz zacząć działać.

Niewielki odsetek kobiet zastanawia się jak odzyskać męża

Jeśli myślisz nad tym jak odzyskać męża, to na pewno nie pokazuj mu, że bardzo Ci zależy, powinniście stopniowo odbudowywać waszą relację. Nie próbuj go także logicznie przekonać do tego, dlaczego warto być z Tobą, na pewno się mu to nie spodoba. Wasze uczucie musi powrócić samo, w sposób naturalny. Jak odzyskać faceta? Podkreśl swoje cechy, które sprawiły, że się w Tobie zakochał, na pewno wiesz, jakie to są. Mimo rozwodu okazuj mu podziw i szacunek, on na pewno to doceni i ujrzy w Tobie wartościową babkę!

Podsumowanie

Rozmowa o rozwodzie nie należy do łatwych ani przyjemnych, pomyśl sobie przed jej przeprowadzeniem, dlaczego podjęłaś decyzję o rozwodzie, musiałaś mieć przecież jakiś powód. Wtedy powinno Ci być zdecydowanie łatwiej.

Jeśli on Cię kocha, to na pewno poczuje się zraniony, ale możesz tę rozmowę przeprowadzić w taki sposób, aby go to w najmniejszym stopniu dotknęło. Jeśli wiesz, że to dobry mężczyzna, spraw, aby czuł się on mimo wszystko wartościowy. Rozwód to wcale nie jest łatwa sprawa, jest bowiem wiele

formalności z tym związanych. Zastanów się dwa razy, czy chcesz się rozwieść, gdyż powrót do byłego męża nie jest łatwy.

Oceń nasz post
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *