Decydując się na dzieci i założenie rodziny, ludzie często kierują się pragnieniem i wizją, którą stworzyli w swojej głowie. Wyobrażając swoje przyszłe pociechy, przywołują w głowie wizje pierwszego uśmiechu, pierwszych kroków, nauki jazdy na rowerze, wspólnych wakacji i spędzanego w przyjemny sposób czasu.
Marząc o założeniu rodziny nie zakładamy z góry, że mogą pojawić się jakieś problemy. Rodzicielstwo jest z pewnością piękną i inspirującą podróżą. Jednak zdecydowanie nie jest to czas jedynie usłany różami i uśmiechami.
Wychowanie dziecka na dobrego, szczerego i wartościowego człowieka nie jest wcale tak proste, jak się wydaje. Droga często jest wyboista, pojawiają się kłótnie, niezgodności i różnice charakterów między dzieckiem, a rodzicami.
Każdy rodzic pragnie być, jak najlepszym opiekunem dla swojej pociechy. W momencie, gdy pojawiają się problemy, niektóre sytuacje mogą stać się przytłaczające i pojawia się uczucie zagubienia. Aby tego uniknąć, warto jest zawczasu się przygotować i wyposażyć swoją biblioteczkę w książki o rodzicielstwie.
Polecamy również: Książki o miłości – 10 najlepszych propozycji
Większość problemów, z którymi spotykają się rodzice, przytrafiła się również innym rodzinom. Książki o rodzicielstwie nie tylko zawierają wiele wartościowych wskazówek, które znacznie mogą uprzyjemnić okres wychowywania, ale również niwelują uczucie osamotnienia i udowodniają, że dany problem nie jest niczym niespodziewanym i nie jest wynikiem błędnego postepowania rodziców.
Z tego artykułu dowiesz się:
1. Twoje kompetentne dziecko – Jasper Juul
Jasper Juul jest duńskim pedagogiem i terapeutą. Spod jego pióra wyszły liczne książki o rodzicielstwie. Najlepszą i najbardziej polecaną pozycją jest właśnie ‚twoje kompetentne dziecko’. Ta książka jest swoistym rozgrzeszeniem dla rodziców.
Autor spokojnie informuje ich, że ich dziecko nie musi być idealnie posłuszne. Omawia popularne metody wychowawcze, ich wady i zalety. Wyjaśnia, dlaczego nie warto stosować przemocowych metod i czego unikać.
Jasper w klarowny sposób wyjaśnia, jak powinna wyglądać zdrowa relacja rodzic – dziecko. Odpowiedzialność za dobro tej relacji leży po stronie rodzica, on powinien o to zadbać i prowadzić ją w prawidłowy sposób.
Autor wyjaśnia, w jaki sposób to robić, udziela konkretnych wskazówek i rad. Opisuje w jaki sposób odbudować pewność siebie dziecka i poczucie wartości. Książka nie należy do najprostszych ani przeciętnych poradników. Jest za to bardzo wartościowa i pomoże stworzyć rodzicowi cudowną relację z dzieckiem.
2. Wychowanie bez kar i nagród – Alfie Kohn
Alfie Kohn jest psychologiem. Poświecił wiele czasu na przeprowadzenie szeregu badań dotyczących dyscypliny i edukacji dzieci. Bez lania wody omawia kwestie dotyczące wychowania podopiecznych i popiera swoje słowa konkretnymi badaniami i założeniami psychologicznymi.
Autor jasno omawia rezultaty stosowania kar, nagród i pochwał na najmłodszych. Porusza również istotny temat, jakim jest rywalizacja i dążenie do sukcesu za wszelką cenę. Wyjaśnia na czym polega różnica między wspieraniem dziecka, a przymuszanie go i nakładaniem presji.
Podsuwa inne rozwiązania, porady i możliwości. Książka napisana została w sposób przejrzysty, czytelnik dostaje jasne rozwiązania i omówienie istotnych w wychowaniu dziecka kwestii.
3. Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny. – Małgorzata Musiał
Autorem tej książki o rodzicielstwie jest Małgorzata Musiał, mama trójki dzieci i pedagog z wykształcenia. Prowadzi również bloga dotyczącego rodziny ‚dobra relacja’. Jak sama nazwa wskazuje, autorka stara się wytłumaczyć, na czym polega prawidłowa relacja opiekuna z dzieckiem.
Często słyszy się stwierdzenie, że relacja jest podstawą wychowania. Co tak naprawdę znaczy mieć dobrą relację z dzieckiem? Właśnie na to pytanie odpowiada Małgorzata Musiał w swojej książce.
Autorka swoje przemyślenia i rady opiera nie tylko na karierze pedagoga, ale również osobistym doświadczeniu, które nabyła wychowując trójkę dzieci. Pokazuje, że rodzic nie zawsze może spełnić wszystkie potrzeby dziecka, a okazanie braku konsekwencji nie jest końcem świata i nie oznacza, że całe wychowanie nie ma znaczenia.
Książka napisała jest w przyjemny sposób. Autorka nie naskakuje na czytelnika i nie narzuca mu swoich prawd. Jedynie pokazuje jak w empatyczny i pełen miłości sposób wychowywać dzieci, tak aby relacja rozwijała się i owocowała w przyszłości.
4. Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy – Harvey Karp
Jak łatwo można domyślić się po tytule, książka skierowana jest głównie do świeżo upieczonych rodziców. Dr Harvey Karp przybliża w niej swoje rozwiązanie, nazywane 5xS, którego celem jest wydłużenie snu dziecka, poprawienie jego jakości i ukojenie płaczu.
5xS łączy w sobie pięć zachowań: spowijanie (Swaddling), pozycja na boku lub brzuszku (Side/Stomach position), wyciszanie (Shushing), kołysanie (swinging) i ssanie (sucking). Każdy z tych czynników wpływa na sen dziecka w pewien sposób, a wszystko zostało dokładnie wyjaśnione w książce.
Zdobycie tej wiedzy pomoże ci ukoić płaczące dziecko i już dłużej nie będziesz musiał się temu przyglądać bezradnie. Oprócz tego książka obfita jest w wiele innych porad i rozwiązań. Autor proponuje, w jaki sposób można odtworzyć atmosferę, którą poczuło dziecko w maminym brzuchu, aby po narodzinach poczuło się bezpiecznie. Największą zaletą książki jest zdecydowanie omówienie metody, dzięki której zaśnie nawet najbardziej marudne niemowlę.
5. Potęga obecności – Daniel J. Siegel
Naukowo udowodniono, jak istotne w rozwoju dziecka jest to, czy przynajmniej jedna osoba dorosła konsekwentnie wspierała je od najmłodszych lat do dorosłości. Zapewne każdy sobie zdaje sprawę, że obecność rodzica przy dziecku jest ważną kwestią, jednak nie każdy rodzic jest świadomy jak realnie na życie podopiecznego wpłynie obecność i zaangażowanie opiekuna.
Autor książki o rodzicielstwie uspokaja i tłumaczy, że to normalne, że rodzicom nie udaje się być przy dziecku przez każdą chwilę w ciągu dnia. Opiekunowie pracują i wykonują obowiązki. Tłumaczy, w jaki sposób można wykorzystać wspólny czas, aby był jak najbardziej owocujący.
Swoje słowa opiera na najnowszych badaniach, dotyczących funkcjonowania mózgu i teorii więzi. Czego potrzebuje dziecko, aby prawidłowo się rozwijać? W jaki sposób nawiązywać więź, która przetrwa lata?
Na te i wiele innych istotnych pytań odpowiada autor tego poradnika dla rodziców. Daniel J. Siegel udziela konkretnych wskazówek, pomaga przeorganizować rodzicom przestrzeń w domu i zaplanować czas, aby dziecku nie brakowało obecności opiekuna. Autor tłumaczy i uczy, w jaki sposób być przy dziecku zarówno fizycznie, jak i udzielać mu wsparcia emocjonalnego.
6. Jak nie ranić własnego dziecka – Nicola Schmidt
Rodzicielstwo nie zawsze jest usłane różami, bywają trudne chwile, zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Z czasem jak maluch dorasta, może bywać bardziej męczący, ponieważ rozwija się, zmienia, wymaga innej opieki niż niemowlę, a problemy mogą narastać.
Czasem rodzicom brakuje pomysłów i siły na to by wpłynąć na dziecko, nie wiedzą w jaki sposób powinni zareagować, aby osiągnąć najlepsze efekty. Pojawia się krzyk, płacz, kłótnie i niepotrzebne słowa.
W jaki sposób reagować, aby takie sytuacje nie miały miejsca? W chwilach zwątpienia rodzice mogą popełnić błędy i zamiast zawalczyć o relacje z dzieckiem we właściwy sposób, to pozwalają jej się rozpaść i tracą zaufanie podopiecznego. Dziecko oddala się, a relacja dziecko – rodzic zmienia się, niekoniecznie na pozytywna.
Autor pokazuje, w jaki sposób reagować, aby dziecko nie poczuło się skrzywdzone, a dom wolny był od awantur i kłótni. Aby uniknąć takich sytuacji, warto sięgać po książki o rozwoju dziecka, jeszcze nim dojdzie do pierwszych kłótni. Jeśli jednak wcześniej rodzic o tym nie pomyślał, to również nie jest to tragedią, nigdy nie jest za późno na budowanie pozytywnej i owocnej relacji z dzieckiem.
7. Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać mu granice – Unell Barbara C., Wyckoff Jerry L.
Nie jest łatwo dyskutować z dziećmi i wytłumaczyć im, dlaczego dane zachowanie jest niewłaściwie i nie powinny go powtarzać. Kiedy kolejne rozmowy nie przynoszą skutków, dziecko wydaje się nie słuchać, rodzicom zdąż się stracić kontrolę. Dochodzi wtedy do niepotrzebnych kłótni i awantur. Rodzice czują się bezsilni i zmęczeni, ciągłymi niepowodzeniami.
W jaki sposób rozmawiać z dzieckiem, gdy się złości lub marudzi? Jak przerwać błędny krąg kłótni z dzieckiem? Te pytania zadaje sobie wielu rodziców. Niektórym wstyd się przyznać, że dochodzi między nimi, a ich dziećmi do kłótni. Nie zdają sobie sprawy, że są to problemy w wielu rodzinach.
Autor książki uspokaja i radzi, w jaki sposób zmienić relacje z dzieckiem i zażegnać spory. Pomaga zbudować pozytywne relacje z dzieckiem, pozbawione niepotrzebnych dyskusji, ale z wciąż ustalonymi jasnymi granicami. Wyjaśnia w jaki sposób można przerwać konflikt i zapobiec kolejnemu.
8. Spokojni rodzice, szczęśliwe dzieci. Bliskość zamiast krzyku – Laura Markham
Książka nie tylko pokazuje, jak być dobrym rodzicem, aby zapewnić dzieciom szczęście, ale również jak samemu być szczęśliwym w tej roli. Autorka pisze w bardzo spokojny sposób, język jest przyjemny i bezproblemowy do zrozumienia.
Same czytanie książki jest uspokajające, a rady w niej zawarte z pewnością warte wypróbowania. Nie są skierowane jedynie do relacji z dzieckiem, ale również z samym rodzicem. W jaki sposób przerwać kłótnie i uspokoić się, aby później moc również uspokoić dziecko?
Emocje rodziców również są ważne, łatwo o tym zapomnieć w momencie, gdy skupiamy się jedynie na dziecko. Pochłania ono energię i skupia uwagę, dlatego to całkiem naturalne ze część rodziców zapomina. jak ważne są ich emocje i w jaki sposób wpływają na dzieci.
9. Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły – Faber Adele, Mazlish Elaine
Autor książki nie uczy, jak być tylko rodzicem i opiekunem, ale również jak stać się przyjacielem dziecka. Powiernikiem jego sekretów, wspólnie z nim żartować i być godnym jego zaufania. Zaufanie, którym dziecko darzy rodzica jest niezwykle ważne podczas wychowania.
Wiele kłopotów i problemów jest jaśniejsze, jeśli dziecko samo o nich powie. Nie trzeba się wtedy domyślać, analizować jego zachowania i ryzykować wyciągnięcie błędnych wniosków. Autor książki radzi, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem, aby zechciało współpracować. Samo opowiadało o swoim życiu i ufało opiekunom.
Jak rozmawiać z dzieckiem? To pytanie często pojawia się w głowach rodziców. Dlatego warto sięgnąć po te książki i poznać na nie odpowiedź. Książka napisana została życzliwym i cierpliwym językiem. Pełnym ciepła i dobrych rad. Czytelnik sam decyzję, czy warto z mich skorzystać i je wypróbować.
Książka pozbawiona jest nacisku i pretensji. Czytanie jej, to czysta przyjemność. Autorki dzielą się swoimi osobistymi doświadczeniami, dzięki czemu problemy z którymi zmagają się czytający rodzice nie wydają się tak odległe.
10. Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości
Ta pozycja jest z pewnością dobra dla rodziców, w których życiu dopiero pojawiają się książki o rodzicach i wychowaniu. Nie zawiera nowatorskich metod, a raczej skupia w jednym miejscu wiele najważniejszych informacji dotyczących wychowania.
Hedving Montgomery jest z wykształcenia psychologiem i terapeutą rodzinnym. Stworzyła publikacje, która w siedmiu prostych krokach pomaga rodzicom odnaleźć przepis na szczęśliwą i zdrową relację z dzieckiem.
W jaki sposób przygotować dziecko, do problemów które je spotkają? Mieć pewność, że poradzi sobie z trudnościami? Jak stać się nie tylko opiekunem, ale również jego przyjacielem i powiernikiem sekretów?
Na te i wiele innych pytań odpowiada Hedving Montgomery w swojej książce. Pozycja zdecydowanie warta uwagi. Można wyciągnąć z niej wiele ciekawych i pomocnych informacji. Napisana została prostym i jasnym językiem, doskonała do przeczytania w jeden wieczór.
11. Rodzeństwo bez rywalizacji: jak pomoc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością – Faber Adele, Mazalish Elaine
Książki o rodzicielstwie, często poruszają temat sporów z jednym dzieckiem, a co jeśli mamy ich dwójkę? Tak jak tytuł sugeruje, książka przeznaczona jest dla tych rodziców, którzy w swoim gniazdku posiadają więcej niż jedno dziecko. Autor wyjaśnia w jaki sposób wspomóc komunikacje u dzieci.
Między twoimi pociechami dochodzi do kłótni i niezgodności? Rady zawarte w tej książce, pomogą ci zażegnać kryzys i naprawić relacje rodzeństwa. Proponowane rozwiązania nie są trudne do wypróbowania.
Książka obfita jest w przykłady konkretnych sytuacji, dzięki czemu czytelnikowi jest łatwiej się odnaleźć i odnieść wybrane sytuacje do tych, które spotkały jego rodzinę. Relacje między rodzeństwem nawiązują się już od samego początku. Nie zawsze łatwo jest o nie zadbać rodzicom, czasem mogą poczuć się bezsilni.
Prawidłowa relacja między rodzeństwem zwiąże je na całe życie. Będą się wspierać i przyjaźnić. Jeśli rodzicom zależy, aby jego dzieci wychowały się bez presji ról, konkurencji rodzinnej, a za ro w przyjaźni i miłości, to zdecydowanie warto sięgnąć po te lekturę.
12. Cud rodzicielstwa. – Orr Shai
Książki o rodzicielstwie zazwyczaj są poradnikami. W tym przypadku jest jednak inaczej. Nie znajdziemy tutaj serii dobrych rad. Książka jest zbiorem dobrych słów i uniwersalnych prawd dotyczących wychowania i budowania relacji z dzieckiem.
Autor opisuje siedem niewypowiedzianych na głos próśb dzieci do rodziców. Nie porusza jedynie tematu wychowania własnego dziecka, ale jest to również przełomowa lektura dla każdego, kto sam zmagał się z trudnym dzieciństwem. Książka zawiera wiele prawd i słów, które pomagają zrozumieć, jak być dobrym człowiekiem i lepszym rodzicem.
Na czym w rzeczywistości polega rodzicielstwo? Co jest najistotniejsze? Lektura jest wciągająca, wczytując się w słowa Orr Shai z łatwością oderwiesz się od telewizora i telefonu. Książki o rozwoju dziecka nie muszą mieć formy poradnika, aby były wartościowe i pomagały w budowaniu prawidłowej relacji dziecko-rodzic.
Książka jest bardziej metaforyczna, a mniej konkretna i w typie poradnika. Lekturą jest spisem doświadczeń i przeżyć autora. Wymaga od czytelnika skupienia i zaangażowania. Niekoniecznie należy to łatwych książek, jednak zdecydowanie jest warta uwagi.
Polecane książki o wychowaniu dzieci z pewnością nie trafią w gust każdego. Część rodziców może nie zgadzać się z każdą wskazówką zawartą w tekście lub podejściem autora do tematu wychowywania pociech. Mimo to, warto sięgnąć po niektóre książki o rodzicielstwie i przekonać się, który autor najlepiej omawia kwestie wychowania.
Wciąż powstają nowe badania, teorie, a co za tym idzie – również nowe książki o rozwoju dziecka. Zawierają wiele cennych wskazówek, wyjaśniają przyczyny wielu zachować i udzielają rodzicom wsparcia. Autorzy pokazują, że żaden opiekun nie jest osamotniony w swoich problemach.
Po książki o rodzicielstwie warto sięgać nawet, gdy dziecko nie jest już noworodkiem ani niemowlęciem. Nawet rodzice dużo starszych pociech – kilkunastoletnich, z pewnością odnajdą w tych pozycjach wiele istotnych wskazówek. Każdy wiek dziecka jest dobry, aby zacząć z nim współpracować i zadbać o relację.
Rodzice starają się być jak najlepszymi opiekunami, lecz to zupełnie naturalne, że nie zawsze mają wiedzę, jak zachować się w danej sytuacji. Decydując się na dziecko, mogli nawet nie podejrzewać, jakie sytuacje mogą ich spotkać.
Polecamy również: Książki o medytacji – 10 najciekawszych lektur
Polecane książki o wychowaniu dzieci omawiają wiele różnych sytuacji i odpowiednich reakcji. Pomagają rozpocząć pracę z dzieckiem i poprawić atmosferę w domu. Zawierają konkretne wskazówki i opisy własnych doświadczeń autorów.