Jak ratować małżeństwo, gdy przestaje się układać? 5 skutecznych porad

Każdy z nas oprócz zalet, posiada cały wachlarz wad, które mogą być mniej lub bardziej uciążliwe. Kiedy wychodzą na jaw, zaczynają się pierwsze konflikty. Mogą być mniejsze, lub urosnąć do rangi problemów, których nie jesteśmy w stanie sami pokonać. Wtedy, w naszej głowie pojawia się pytanie: Jak ratować małżeństwo? Co zrobić, aby znowu było tak, jak na początku?

Na początku znajomości wszystko wydaje się piękne i magiczne. Zakładamy różowe okulary, przez które widzimy tylko pozytywne aspekty życia. Nie zauważamy wad drugiej osoby. Skupiamy się na sobie nawzajem. Chcemy spędzać razem każdą wolną chwilę. Planujemy wspólną przyszłość.

Z czasem, nie wyobrażamy już sobie życia w pojedynkę. Pojawiają się rozmowy o ślubie. Od tego momentu, losy związku mogą się potoczyć na wiele sposobów. W tym przypadku ważną rolę odgrywają nie tylko uczucia, ale również tradycja, środowisko, w jakim zostaliśmy wychowani, czy też religia.

W tym miejscu warto się na chwilę zatrzymać, aby odpowiedzieć na pytanie: Czy ślub jest tym, czego oboje pragniemy, ponieważ się kochamy i chcemy ze sobą spędzić resztę życia? Czy chcemy się pobrać tylko dlatego, aby zadowolić otoczenie, rodzinę i postępować zgodnie z zasadami przyjętymi przez kościół, do którego przynależymy?

A może tylko jedno z nas jest gotowe na ten krok, a drugie się waha, ale dla świętego spokoju postanawia ustąpić? W życiu bywa różnie i niesprawiedliwe byłoby stwierdzenie, że małżeństwo zawarte z rozsądku, przymusu lub pod presją, z góry należy skazać na niepowodzenie.

Problemy i konflikty pojawią się w każdym związku. Wtedy nasuwa się pytanie jak odzyskać byłą dziewczynę, a plan ślubu odchodzi w niepamięć. Codzienność weryfikuje nasze wyobrażenia o partnerze. Prędzej czy później przychodzi pora, aby zdjąć z nosa różowe okulary i zmierzyć się z faktami.

Jak ratować swoje małżeństwo? Szczera rozmowa

Jeśli czujesz, że w waszym związku coś jest nie tak, zaczynasz się zastanawiać, co robić? Jak uratować małżeństwo w kryzysie? Pierwszym krokiem, jaki powinieneś zrobić, jest szczera rozmowa. To jedyny sposób, aby dowiedzieć się, w czym tkwi problem.

Możliwe, że to tylko małe nieporozumienie, z którym można sobie poradzić w jedno popołudnie. Wystarczy wspólny spacer, obiad zjedzony we dwoje i wszystko się wyjaśni. Pamiętaj, aby otwarcie zapytać, co się dzieje.

Wyrazić swoje zaniepokojenie i przedstawić propozycje rozwiązania problemu. Równie ważne jest wysłuchanie drugiej strony, jej uwag i ewentualnych pretensji. Bądź przygotowany na emocjonalną reakcję, w końcu będziecie rozmawiać o waszych wzajemnych uczuciach.

Spróbuj jednak postępować racjonalnie, aby nie doprowadzić do kolejnej, niepotrzebnej kłótni, lecz załagodzić sytuację. Jeśli jednak ma to przynieść oczekiwany efekt, musicie być ze sobą w 100% szczerzy.

Nie możecie się bać, że ta druga osoba się obrazi, lub poczuje się urażona. Musicie sobie powiedzieć o wszystkim, co leży wam na sercu, a następnie podjąć decyzję, czy jesteście gotowi by współpracować, aby naprawić to, co się zepsuło i ułożyć na nowo związek.

Być może okaże się, że to tylko małe nieporozumienie i wystarczy niewiele, aby wszystko wróciło na właściwe tory. Jeśli jednak okaże się, że wasz problem jest większy, potrzeba będzie czasu i determinacji, a przede wszystkim cierpliwości, aby sobie z nim poradzić.

Słowo „przepraszam”

Jeśli nie mamy do czynienia z poważniejszymi problemami, nie jest potrzebna rozmowa z psychologiem. Często, wystarczy po prostu słowo „przepraszam”.

Wypowiedziane we właściwym momencie może zdziałać cuda. Nie ma niczego złego w popełnianiu błędów. Zdarza się to każdemu. Najważniejsze, to umieć się do nich przyznać i przeprosić. Może to zahamować rozwój konfliktu.

Dzięki temu, kłótnia, nie urośnie do rangi awantury. „Przepraszam” to słowo klucz do życia w zgodzie i wzajemnym zrozumieniu. Różnice zdań pojawiają się w każdym związku. Jesteśmy zmęczeni po pracy i nie mamy cierpliwości, różni się nasze podejście do pewnych tematów, spieramy się o drobne rzeczy, takie jak sprzątanie, czy inne obowiązki domowe.

Należy liczyć się z tym, że takie sytuacje będą się pojawiać nawet codziennie. Nie chodzi o to, by się nie kłócić, lecz o to, by nauczyć się godzić i przepraszać, zamiast zastanawiać się później jak wrócić do ex. Należy zapobiegać, zamiast leczyć.

Małżeństwo powinno być na pierwszym miejscu

Jak ratować małżeństwo kiedy się od siebie oddalimy? Kiedy praca, zainteresowania, spotkania ze znajomymi staną się ważniejsze niż czas spędzony wspólnie ze współmałżonkiem? Zdecydowanie nie powinno tak być.

Nasza relacja z drugą połówką powinna być dla nas najważniejsza. Kariera zawodowa i rozwój osobisty to ważne aspekty naszego życia. Dzięki nim czujemy się zrealizowani. Nie może się to jednak odbywać kosztem naszej rodziny, która powinna być dla nas priorytetem.

Jeśli mamy świadomość, że w wyniku awansu zabraknie nam czasu na rozmowy, czy wspólne wyjścia ze współmałżonkiem, powinniśmy się zastanowić, czy jest to tego warto. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nasze wybory będą niosły za sobą określone konsekwencje.

Polecamy również: Książki o małżeństwie – 10 polecanych lektur

Decydując się na ślub, podpisujemy swojego rodzaju umowę z drugą osobą. Tym samym przyrzekamy jej, że będzie dla nas najważniejsza. Jeśli nie dotrzymujemy słowa, możemy tego samego oczekiwać z drugiej strony. Jeśli wybierzemy prace, hobby i znajomych, a zaniedbamy relację z partnerem, może to doprowadzić do zaniku uczuć, a w rezultacie do rozwodu.

Analiza problemów

Aby móc rozwiązać problemy w związku i wiedzieć, jak uchronić się przed rozwodem należy najpierw przeanalizować całą sytuację. Przede wszystkim powinniśmy ustalić, co jest źródłem nieporozumień. Może to być brak czasu, problemy w komunikacji lub kłamstwo czy zdrada.

W ostatnim przypadku naprawa sytuacji może być długotrwałą i skomplikowana. Być może potrzebna będzie pomóc osób trzecich takich jak psycholog czy mediator, które udzielą porad jak uratować małżeństwo, gdy druga strona nie chce i określą, jakie są szanse na wyjście z kryzysu. Jeśli mamy do czynienia z mniej poważnymi problemami, zazwyczaj są one do przepracowania.

Potrzebne będzie wówczas zaangażowanie obu małżonków, chęć współpracy i determinacja w dążeniu do celu. Jeśli jednak naprawdę się kochacie i oboje będziecie walczyć o wasz związek, bez wątpienia osiągnięcie sukces, a łącząca was więź jeszcze się wzmocni.

Jak ratować małżeństwo po zdradzie

Jak ratować małżeństwo po zdradzie?

To pytanie staje się w ostatnim czasie coraz bardziej powszechne. Niestety, niewierność to coraz częściej spotykany problem, z którym przychodzi się zmierzyć niejednemu małżeństwu.

Wielu może się zastanawiać, jakie jest zachowanie żony po zdradzie. Nie da się jedno znaczenie określić, czy ona nas zdradziła, dopóki jej o to nie zapytamy. Sprawdzanie telefonu partnerki lub partnera również nie należy do dobrych pomysłów.

Prowadzi to do utraty zaufania, którego odbudowanie jest bardzo trudne, lub w wielu przypadkach wręcz niemożliwe. Wiele osób nie jest w stanie wybaczyć krzywdy wyrządzonej przez niewiernego małżonka.

Odczuwany przez nich smutek, żal i spadek samooceny prowadzą bardzo często do stanów depresyjnych. W takiej sytuacji potrzeba czasu i pomocy specjalisty, który zastosuje odpowiednią terapię. Nie jest jednak powiedziane, że zdrada musi oznaczać koniec związku. Jego odbudowanie będzie wymagało czasu, wysiłku i zaangażowania. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy doświadczonego terapeuty, który podpowie, jak uratować małżeństwo przed rozwodem.

4.9/5 - (37 głosów)
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *