Jak nie być zazdrosnym? 5 najskuteczniejszych sposobów

Jak radzić sobie z sytuacjami, w których czujemy ukłucie w klatce piersiowej na widok partnerki śmiejącej się z żartów kogoś innego? Jak nie być zazdrosnym, gdy ubrana w piękną sukienkę wychodzi wieczorem ze znajomymi? Jak przestać być zazdrosną o chłopaka, gdy wychodzi z kolegami do baru?

Intensywne uczucie, często wzbudza targające emocje. Niektóre z nich, takie jak szczęście, pobudzenie, czy przysłowiowe „patrzenie na świat przez różowe okulary”, są jak najbardziej pozytywne. Jednak gorące uczucie, wywołuje niekiedy również negatywne emocje, takie jak zazdrość, która niehamowana może prowadzić do ograniczania partnerki, zawiści i ciągłych kłótni.

Bądź dumny z drugiej połówki

Obserwując ukochaną osobę, często sami nie wierzymy jakie szczęście nas spotkało. Postrzegamy ją jako niezwykłą, najzabawniejszą i najmądrzejszą. Bardzo łatwo własny podziw zobaczyć w oczach innych osób.

Skoro nasza druga połówka jest tak niezwykła, to przecież oczywiste, że każdy tak uważa i chce nam ją podstępnie wykraść. Podziw, względem drugiej osoby, w związku jest jak najbardziej na plus.

Łatwo jednak przekroczyć granicę i zamiast być dumnym z tak wspaniałej osoby obok siebie, to wpadamy w błędne koło zazdrości. W chwilach, gdy nasza druga połówka jest komplementowana przez inne osoby, możemy czuć się wystawieni na trudną próbę zazdrości.

Ocena: 4.8/5 (619 głosów)

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak wrócić do ex i sprawić, by było jak dawniej.

POBIERZ E-BOOK

Zaczynasz się wtedy zastanawiać, jak przestać być zazdrosnym w takiej sytuacji. Warto wtedy przypomnieć sobie, że ta niezwykła osoba jest w związku właśnie z Tobą i spróbować być dumnym z komplementów, które otrzymuje.

Zastanów się, czy masz powód

Nie każda rozmowa jest flirtem ani nie każdy mężczyzna jest zagrożeniem na drodze do serca partnerki. Zaślepiony miłością możesz błędnie interpretować różne sytuacje i nawet całkowicie niewinne rozmowy wzbudzą w tobie zazdrość.

Twoja dziewczyna może nie dawać Ci żadnych rzeczywistych powodów do zazdrości. Rozmowy czy wyjścia ze znajomymi stanowią całkowicie naturalną część życia. W społeczeństwie płeć odmienna stanowi praktycznie połowę populacji, więc praktycznie niemożliwym jest nierozmawianie z nią.

Zamiast pozwalać sobie na paranoiczne myśli, jak przestać być podejrzliwym, zastanów się, czy rzeczywiście masz do tej zazdrości powód. Możliwe, że błędnie interpretujesz całkowicie niewinną i naturalną sytuację. Jeśli się mylisz – może to spowodować ostrą kłótnię i będziesz zastanawiał się jak odzyskać dziewczynę, którą zraniłeś.

Porozmawiajcie szczerze

Powodów do zazdrości może być naprawdę wiele. Część z nich zapewne wyda Ci się bardzo poważnych i niepodważalnych.

Czasami zazdrość jest podstawna, a najłatwiej jest to zweryfikować, szczerze rozmawiając z partnerką. Możliwe, że celowo wzbudza w tobie zazdrość, ponieważ chce sprawdzić twoją reakcję, lub nie czuje, że Ci na niej zależy.

Możliwe, że wcale nie musisz zastanawiać się, jak nie być zazdrosnym, ponieważ właśnie taką reakcję chciała wzbudzić w tobie partnerka. Oczywiście nie jest to zdrowe dla związku i lepiej unikać tego typu sytuacji.

W związku warto omawiać takie tematy i niekiedy prowadzić trudne rozmowy. W ten sposób zweryfikujecie, czy powody twojej zazdrości są rzeczywiste i co możecie wspólnie z tym zrobić.

Medytuj

W chwilach szczególnego wzburzenia, gdy czujesz, jak gotuje Ci się krew pod skórą na myśl o partnerce, spróbuj technik medytacji. Nauczenie się tej sztuki, nie należy do specjalnie skomplikowanych, a z pewnością pomoże Ci uspokoić nerwy.

Medytacja jest jedną z technik relaksu, dzięki której łatwiej oczyścisz umysł, pozbędziesz się uciążliwych myśli i napięcia.

Zamiast zadręczać się myślami, jak przestać być zazdrosnym, spróbuj uspokoić oddech, opanować nerwy, a gdy już się to uda, to będziesz miał szansę na przeprowadzenie spokojnej rozmowy z partnerką.

Jedną z popularnych form medytacji jest medytacja uniwersalna, skierowana do wewnątrz. Jest to też technika, którą możesz stosować w każdym miejscu i o każdej porze. Wystarczy znaleźć na chwilę jakieś spokojne miejsce (w przypadku przebywania w klubie, barze, na przyjęciu – możesz udać się na chwilę do łazienki)

Następnie przybież komfortową pozycję, rozluźnij dłonie i stopy, lekko przymnij lub zupełnie zamknij oczy. Spowolnij oddech. Nie powtarzaj w głowie, jak przestać być zazdrosny, nie dręcz się wspomnieniem sytuacji, która wzbudziła w tobie to uczucie.

Wydychając powietrze, skup się na jednej wybranej frazie i powtarzaj ją w głowie. Kontynuuj ćwiczenie tak długo, aż się całkowicie rozluźnisz i poczujesz, jak pozbywasz się napięcia. Po skończonym ćwiczeniu odczekaj jeszcze minutę niż otworzyć oczy.

Skup się na sobie

Poświęcanie całej uwagi partnerowi z czasem może sprawić, że zaczniesz czuć się od niego zależny. Wtedy zazdrość się wzmaga, ponieważ masz wrażenie, że utrata ukochanej osoby zburzy wszystko w twoim życiu i tylko dzięki tej relacji jesteś szczęśliwy. Wtedy, zamiast zastanawiać się jak przestać być zazdrosnym – będziesz zastanawiał się jak odzyskać dziewczynę, bo po prostu Cię zostawi.

Poświęć trochę czasu na swoje pasje, zainteresowania, a jeśli takich nie masz – to na znalezienie ich. Zamiast zadręczać się analizowaniem i szukaniem sposobów, jak przestać być zazdrosnym.

Gdy poczujesz się lepiej sam ze sobą, znajdziesz zajęcia, które odwrócą twoją uwagę od zazdrości, to będzie Ci zdecydowanie łatwiej poradzić sobie z tym uczuciem.

Każda relacja jest inna i nie ma jednoznacznej rady na zazdrość. Najlepiej jest sprawdzić różne rozwiązania i znaleźć to najbardziej odpowiednie dla siebie. Rady są na tyle neutralne, że z pewnością może z nich skorzystać też każda kobieta, która zastanawia się, jak nie być zazdrosną.

Ocena: 4.8/5 (619 głosów)

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak wrócić do ex i sprawić, by było jak dawniej.

POBIERZ E-BOOK
4.9/5 - (36 głosów)
Avatar photo

Marcin Tomaszewski

Od wielu lat pasjonuję się psychologią, rozwojem osobistym i dynamiką relacji międzyludzkich. Uważam, że wiedza na te tematy może nam pomóc tworzyć bardziej satysfakcjonujące i pełne miłości relacje. Na moim blogu znajdziesz wiele cennych wskazówek, inspirujących historii oraz praktycznych narzędzi, które pomogą Ci w budowaniu trwałych i zdrowych związków z płcią przeciwną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *